anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Vaio- Bios, ustawienia prędkości wentylatora

JanioM
Użytkownik

Vaio- Bios, ustawienia prędkości wentylatora

Witam,

Mój Vaio Multi Flip 13 osiąga wysokie temperatury, nawet przy niewielkim obciążeniu. Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć czy z poziomu biosa mogę zwiększyć obroty wentylatora aby zoptymalizowac chłodzenie mojego laptopa? Z góry dziekuję za odpowiedzi!;)
Pozdrawiam

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
Barbara_K
Moderator

Witaj JanioM,

 

Mam nadzieję, że poniższe instrukcje pozwolą Ci rozwiązać problem.

 

Po pierwsze:


1. proszę przy wyłączonym notebooku wyjąć zasilacz z gniazda prądowego i z gniazda DC IN w notebooku;
2. proszę wyjąć baterię z notebooka
3. proszę odczekać 2-4 minuty.
4. Proszę podłączyć zasilacz do notebooka. Proszę nie podłączać baterii.


Ta czynność miała na celu pozbycie się wszelkich prądów, które być może zalegają w niektórych podzespołach notebooka.

Proszę wejść do BIOS i przywrócić ustawiena fabryczne.
Aby to zrobić proszę:

1. Wyłączyć notebook.
2. Wcisnąć przycisk ASSIST
3. Proszę wybrać Język Polski i z menu wybrać opcję Konfiguracji BIOSu lub wcisnąć przycisk F2.
3. Za pomocą strzałek lewo/prawo proszę wejść do zakładki EXIT
4. Za pomocą strzałek góra/dół proszę wybrać GET DEFAULT VALUES i wybrać Enter, następnie YES i Enter
5. Za pomocą strzałek góra/dół proszę wybrać SAVE CHANGES i wybrać Enter
6. Za pomocą strzałek góra/dół proszę wybrać SHUTDOWN i wybrać Enter

Reinstalacja systemu
Przed tą czynnością proszę pozgrywać sobie wszystkie ważne dokumenty/zdjęcia/filmy/pliki/maile na inny nośnik zewnętrzny. Reinstalacja systemu usunie wszystkie programy, pliki i zainstaluje system Windows od początku.

Aby przeinstalować system proszę upewnić się, że notebook jest podłączony do zasilania. Proszę podłączyć baterię. Brak dopływu prądu podczas reinstalacji może uszkodzić komputer.

Przesyłam poniżej link do strony z opisem krok po kroku jak przywrócić system w notebooku:

http://sony-eur-eu-pl-web--eur.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/24535/kw/

Dodatkowo przesyłam opis sposobu przeprowadzenia procesu odzyskiwania systemu:

1. Proszę upewnić się, że notebook jest wyłączony
2. Proszę wcisnąć przycisk ASSIST
3. Proszę wybrać opcję pierwszą od góry: Recover or maintain your system
4. Proszę wybrać język; jeżeli nie ma języka polskiego proszę wybrać „See more languages” i wybrać język polski.
5. Proszę wybrać opcje klawiatury; jeżeli nie ma języka polskiego proszę wybrać „See more keyboard layouts”.
6. Proszę wybrać „Troubleshoot”
7. Proszę wybrać opcję „Recovery and maintenance”.
8. Proszę wybrać system Windows 8
9. Nastąpi proces przywracania.
10. Proszę wybrać język polski.
11. Jeśli chcą Państwo zapisać dane z dysku, proszę wybrać opcję pierwsza: "Start recovery wizard” (Uruchom kreatora odzyskiwania).
12. Opcja druga: "Skip rescue" (Pomiń)
13. Proszę postępować zgodnie z poleceniami na ekranie.

Reinstalacja systemu rozpocznie się. Proces może potrwać ok 2-4 godziny.

Po reinstalacji systemu zalecamy utworzenie płyt odzyskiwania systemu, dzięki którym będzie można przywrócić komputer do ustawień fabrycznych w przyszłości.
Na płytach będzie znajdować się system Windows 8 dedykowany modelowi danego komputera, bez osobistych dokumentów i aplikacji.

Poniżej przesyłam opis sposobu utworzenia owych płyt:

1. Proszę uruchomić aplikację VAIO CARE wchodząc na pulpit
2. Proszę wcisnąć przycisk Assist.
3. Pojawią się opcje do wyboru z lewej strony proszę wybrać Narzędzia zaawansowane.
4. Odzyskiwanie i przywracanie
5. Odzyskiwanie
6. Utwórz płyty Recovery (proszę postępować zgodnie z komunikatami na ekranie).

Jeśli reinstalacja systemu nie rozwiąże problemu notebook będzie trzeba niestety wysłać do naprawy.

 

Pozdrawiam serdecznie, 

Barbara_K

JanioM
Użytkownik

Barbaro dziękuję za odpowiedź!
Niestety w Vaio Fit Multi Flip bateria jest niewyjmowalna :slight_smile: więć nie mogę się pozbyć "wszelkich prądów" ... Najbardziej pomogłaby mi informacja czy w ustawieniach BIOS pod win 8.1 mogę optymalizować pracę wentylatora!? Niestety wchodząc do BIOSa mam tylko dostęp do podstawowych opcji ... 

profile.country.PL.title
Agnieszka_J
Moderator

Witaj JanioM,

 

Rozumiem, że wypróbowałeś także pozostałe kroki zasugerowane przez Barbarę i nic nie pomogło?

Twoje dodatkowe pytanie przekazałam do Supportu, damy znać jeżeli otrzymamy jakieś nowe wskazówki.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka_J

profile.country.PL.title
Barbara_K
Moderator

Witaj, 

 

Nadeszła odpowiedź z supportu. Przepraszamy za pomyłkę z baterią. Instrukcja powinna brzmieć:
należy odłączyć wszystkie kable i urządzenia peryferyjne, np. kabel zasilający i urządzenie USB, a następnie wcisnąć i przytrzymać przez 3–5 sekund przycisk wyłączania akumulatora za pomocą cienkiego, prostego przedmiotu (np. spinacza do papieru).

 

Obawiam się jednak, że i to rozwiązanie nie będzie wystarczające. Najlepiej będzie, jeżeli skontaktujesz się z pomocą techniczną bezpośrednio i umówisz serwis:

 

mail: customersupport.pl@eu.sony.com

telefon: 0 801 382 462

 

Jeżeli w czymś jeszcze możemy pomóc, pisz śmiało.

 

Pozdrawiam, 

Barbara_K

marogo2310
Poszukiwacz

Rozbraja mnie ta szablonowa litania porad mających doprowadzić do rozwiązania problemu, aby użytkownik laptopa miał złudzenie, że wina leży tylko w jego egzemplarzu (inne na pewno działają super :wink: ) i że wystarczy tylko przeinstalować system albo wyczyścić kanał wentylatora (nowego laptopa!) i już będzie bosko działać, a to bzdura! Problem leży albo w fatalnie zaprojektowanym układzie chłodzenia procesora lub bardziej w źle napisanym firmware UEFI (dawny BIOS), który steruje pracą wentylatora. Wystarczy bowiem zainstalować program NoteBook FanControl, skonfigurować go i wentylator działa jak ta lala.Ja używam tego programu na modelu SVE1713Y1E (wśród plików konfiguracjnych można znaleźć stworzony przeze mnie Sony Vaio SVE1713Y1E.xml). Do swojego laptopa musisz stworzyć sobie taki plik konfiguracyjny (na twoim lapku może działać też ten od mojego modelu). Program spisuje się wyśmienicie, nie wyobrażam sobie pracy na moim lapku bez tego programu. Na nowy UEFI (BIOS) wydany przez VAIO nawet nie liczę, mają nas gdzieś. Strona programu:http://www.computerbase.de/forum/showthread.php?t=1070494 Polecam!

 

Pzdr.

Marogo