anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtr Marumi NEO MC-ND4

profile.country.en_GB.title
Monty-----
Poszukiwacz

Filtr Marumi NEO MC-ND4

Witajcie :c37

Ponad rok temu zaopatrzylem sie w zestaw 3 filtrow roznej masci firmy Marumi.
Dwa stosuje na codzien jakkolwiek trzeci o parametrach wskazanych w temacie watku lezy sobie i lezy.

Wyczytalem,ze zabiera 25% swiatla i w zasadzie ciezko mi zrozumiec jak know how?

Stosuje ktos to ustrojstwo?Mam srednice 77 wiec zaimplementuje go na CZ 24-70 :c18

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Monty napisał(a):

Witajcie :c37

Ponad rok temu zaopatrzylem sie w zestaw 3 filtrow roznej masci firmy Marumi.
Dwa stosuje na codzien jakkolwiek trzeci o parametrach wskazanych w temacie watku lezy sobie i lezy.

Wyczytalem,ze zabiera 25% swiatla i w zasadzie ciezko mi zrozumiec jak know how?

Stosuje ktos to ustrojstwo?Mam srednice 77 wiec zaimplementuje go na CZ 24-70 :c18



Napisz dokładniej o co Ci się rozchodzi bo Ty może język obcy znasz, ja natomiast tylko naszych przyjaciół poznałem (ja z innych czasów pochodzę).
Co do filtru to nie wiem, czy Cię zrozumiałem ale jest to filtr szary pełny (ND oznacza neutral density - neutralna gęstość to znaczy nie wpływa na kolorystykę zdjęć), ograniczający dostęp światła do obiektywu o 2 EV. Stosuje się go w sytuacjach gdy nie możesz przymknąć przysłony, skrócić czasu, zmniejszyć czułości (z różnych względów) a światła do obiektywu dociera za dużo. Po założeniu takiego filtru tego światła będzie docierało mniej właśnie o 2 EV (ND2 to 1 EV światła mniej, ND 4 to 2 EV, ND 8 to 3 EV; istnieje jeszcze jedna skala podawania ograniczenia światła przez filtr ND 0,3 to 1 EV światła mniej, ND 0,6 to 2 EV światłą mniej, ND 0,9 to 3 EV światła mniej, ND 1,2 to 4 EV światła mniej, ND 3,0 to 10 EV światła mniej).

profile.country.en_GB.title
Monty-----
Poszukiwacz

Dzieki za odpwiedz :thumbsup:

Zastanawialem sie do czego sie ten filtr stosuje?W jakich warunkach i na jakie potrzeby?

Skoro zostal wyprodukowany to swiadczy o tym,ze ma swoje przeznaczenie :c18

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Monty napisał(a):

Dzieki za odpwiedz :thumbsup:

Zastanawialem sie do czego sie ten filtr stosuje?W jakich warunkach i na jakie potrzeby?

Skoro zostal wyprodukowany to swiadczy o tym,ze ma swoje przeznaczenie :c18



Oczywiście, że ma.
Jest to filtr o dość niewielkim stopniu tłumienia światła więc akurat ten filtr największe zastosowanie może mieć przy fotografowaniu z lampą błyskową. A w jakich sytuacjach? Np. chcemy doświetlić portret lampą błyskową aby zrównoważyć światło zastane tła z oświetleniem modela. Po pomiarze tła wychodzi nam, że prawidłowa ekspozycja będzie przy ISO 100, przysłona 5,6, czas 1/160 (czas synchro). Oj, niedobrze. Zbyt duża GO. Nie możemy też obniżyć czułości aby bardziej otworzyć przysłonę bo już mamy minimalną, możliwą czułość. No więc zakładamy filtr szary ND4 i on zabierze nam 2 EV światła. Aby to zrównoważyć otwieramy przysłonę o 2 EV do 2,8. No, już akceptowalnie. A gdy jeszcze spróbujemy wykonać zdjęcie z troszkę prześwietlonym tłem (tak o 1 EV, może wyglądać korzystnie) to otworzymy przysłonę do f:2. Mamy bardzo małą GO.
Inny przykład.Jesteśmy na wycieczce, chcemy sfotografować płynący potok. Mierzymy warunki: ISO 100, przysłona 5,6, czas 1/160. Woda w potoku będzie zamrożona, nie uzyskamy wrażenia ruchu. No więc aparat na statyw i przymykamy przysłonę ile się da. 4 EV do f:22. Czas mamy 1/10 (przedłużony o 4 EV). Gdy dołożymy jeszcze filtr szary ND4 to zyskamy jeszcze 2 EV na czasie czyli ustawimy 0,4 sek. No, tu już szybki potok da nam trochę rozmytą wodę. A gdy będziemy mieli mocniejszy filtr szary to już woda popłynie.
To zastosowania dla słabego filtra szarego - lekka korekta ilości światła. A gdy będziesz miał filtr ND 3,0 zabierający 10 EV światła to w słoneczny dzień będziesz mógł stosować bardzo długie czasy naświetlania ("zniknąć" ludzi, poruszyć chmury, mocno poruszyć wodę aż do wrażenia waty cukrowej itp.).

profile.country.en_GB.title
Monty-----
Poszukiwacz

Dzieki,dzieki za bardzo czytelne wyjasnienie.Zaloze przy okazji i zobacze jakie beda efekty.Szczegolnie zastosuje sie do drugiego przykladu.

Jeszcze raz wielkie dzieki :c37