anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak dobrze wybrać odpowiednią lampę?

sticker-----
Początkujący

Jak dobrze wybrać odpowiednią lampę?

Witam!
Tak jak w temacie mam problem. Otóż chciałbym kupić sobie do mojej A300 zew. lampę błyskową jednakże nie wiem na co konkretnie powinienem zwrócić uwagę. Czy moglibyście powiedzieć co jest najważniejsze przy takim wyborze?

16 ODPOW. 16
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

Metza ci sprawdzę w domu, ale na pewno działa bezprzewodowo, co pozwoli ci skierować lampę gdzie indziej. Pytanie tylko w jakim celu? bo moc lampy będzie skutecznie obniżona więc jak od czegoś odbijesz, to niewiele ci wpadnie spowrotem.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

nie wiem po co w kościele HSS :rolling_eyes:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

się wyłącza.

i nie dlatego, że nie może, tylko dla tego, że to co pisze kris - czyli byłoby bez sensu ;-)

Blik-----
Początkujący

HSS po to, żeby uchwycić ruch, po to jest krótki czas migawki, wiadomo. Tylko mnie nie pytajcie, gdzie w kościele jest ruch- chodzi mi oczywiście o osoby, a nie wnętrze. Zastanawiam się tylko, czy to jest istotne, żeby HSS działał przy odchyleniu, bo to będzie moja pierwsza lampa i poprostu nie wiem.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Blik napisał(a):

HSS po to, żeby uchwycić ruch, po to jest krótki czas migawki, wiadomo.


Chyba zamrozić ruch...jeśli chcesz pokazać ruch to raczej wydłużasz czas naświetlania ;)

Generalnie HSS przy odchyleniu nie ma sensu, bo rozumiem że Ty chcesz odbijać światło od czegoś? Musisz sobie zdać sprawę, że czas będzie zbyt krótki, żeby poprawnie doświetlić światłem odbitym :smileytwisted:

We wnętrzu nie ma sensu używać HSS-a. Będziesz miał czarne tło i tylko dopalonych ludzików, sa to wygląda koszmarnie. Tam wręcz aż prosi się żeby trzymać czasy rzędu 1/30s co by ładnie pokazać nie tylko pierwszy plan, ale i tło - jak wygląda kościół.

Dopiero na zewnątrz, kiedy wychodzisz na światło dzienne, warto dopalać lampą w trybie HSS (szczególnie podczas sypania ryżem itp)

Blik-----
Początkujący

Ok, chodziło mi o zamrożenie ruchu. Podobno są takie reguły, że ruch się zamrozi od mniej więcej 1/60 stąd moje pytanie. Czyli rozumiem, że na wprost generalnie do 5 metrów nie ma co walić na osoby, bo tło będzie czarne. A ile odchylić, to już pewnie mi powiecie, że to kwestia wyczucia. Czy są jakieś reguły? Powiedzmy, że niekoniecznie chcę od czegoś odbijać, bo np. w kościele często nie ma od czego. Wtedy odchylenie byłoby tylko po to, żeby tło nie było czarne, dobrze rozumiem?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

poradnik, który na bank Ci się przyda ;-)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer