anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaka klasa karty pamięci

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

Jaka klasa karty pamięci

:c37
Przede mną decyzja i zakup nowej karty pamięci do swojej :c56 500. W związku z tym mam małe pytania dotyczące wstępnego wyboru karty.
Lepiej Sony SDHC 8 GB Class 10 czy Sony SDHC 16 GB Class 4 :question: przy zapisie/odczycie zdjęcia w trakcie robienia zdjęcia i przy zapisie/odczycie większej ilości zdjęć np. podczas zrzucania kilkuset zdjęć z karty pamięci na PC.
A może jakaś karta Sandisk'a z klasą pomiędzy :question:
Czy klasa karty ma coś wspólnego z robieniem zdjęć seryjnych :question:

Pozdrawiam,
Martin

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
34 ODPOW. 34
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Klasa karty to prędkość odczytu ale i zapisu.
Prędkość zdjęć seryjnych jest ograniczona podawaną prędkością zdjęć przez producenta ale tylko do zapełnienia bufora. Gdy bufor (czyli pamięć wewnętrzna aparatu gdzie przetrzymywane są zdjęcia przed zapisem) się zapełni prędkość zdjęć seryjnych spada aż do chociaż częściowego opróżnienia bufora (aby zrobić kolejne zdjęcie potrzebne jest miejsce w pamięci). Bufor opróżniany jest systematycznie w trakcie pracy aparatu z prędkością na jaka pozwala "część aparatu" odpowiedzialna za zapis danych ale również możliwości karty w tym względzie. Im karta szybsza tym szybciej opróżni się bufor i będzie możliwość robienia kolejnych zdjęć (czy to w trybie seryjnym czy nawet zwykłym - wykonując zdjęcia w jakości RAW + jpeg po wykonaniu kilku zdjęć dość szybko następujących po sobie musisz czekać na możliwość wykonania następnego bo bufor się zapełnił, nie zdążył zgrać danych na kartę).
Kiedyś producent podawał dane o prędkości zapisu danych przez aparat, teraz musisz poszukać, pewnie też gdzieś można je znaleźć.

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

OK piotruso dziękuję :thumbsup:
czyli teoretycznie lepsza będzie ta karta z klasą 10, ale czy jest to aż taka wielka różnica, będzie zauważalna :question: czy lepiej w tej samej cenie mieć 16GB zamiast "tylko" 8GB.
W mojej poprzedniej :c56 miałem klasę karty 4 i powiedzmy, że nie było źle z tym zapisem.. Czy decydując się teraz na zakup karty z klasą 10 zauważę to, że karta jest szybsza :question: czy to tylko takie ułamki sekund, że klasa 4, 6 czy 10 nie ma aż takiego wielkiego znaczenia w robieniu zdjęć (pomijając zdjęcia seryjne, aż tak dużo ich nie wykonuję..)

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

12MaRTiN90 napisał(a):


czyli teoretycznie lepsza będzie ta karta z klasą 10, ale czy jest to aż taka wielka różnica, będzie zauważalna :question: czy lepiej w tej samej cenie mieć 16GB zamiast "tylko" 8GB.



Po pierwsze nie kupowałbym karty 16 GB tylko 2 x 8 GB. Gdy karta się zepsuje nie stracisz wszystkich zdjęć, jeżeli coś się stanie podczas fotografowania z kartą to możesz zmienić kartę i fotografować dalej.
Co do szybkości to, niestety, nie znam się na klasach.

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

piotruso napisał(a):

nie kupowałbym karty 16 GB tylko 2 x 8 GB.


właśnie też myślałem czy nie kupić 2x8GB.. :c18

piotruso napisał(a):

Gdy karta się zepsuje nie stracisz wszystkich zdjęć, jeżeli coś się stanie podczas fotografowania z kartą to możesz zmienić kartę i fotografować dalej.


a to by mnie przekonało żeby jednak kupić jak coś dwie zamiast jednej :smileythumbsup:

dzięki jeszcze raz :c20
może ktś jeszcze coś napisze o klasach kart :)

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
profile.country.en_GB.title
spoltrebor1ofcej
Początkujący

12MaRTiN90 napisał(a):

Czy decydując się teraz na zakup karty z klasą 10 zauważę to, że karta jest szybsza :question:


Nie wiem jaka jest różnica pomiędzy klasą 4 a 6 i czy jest zauważalna, ale pomiędzy 4 a 10 jak najbardziej. Przynajmniej ja ją zauważam, nie że jest to kolosalna różnica ale szczególnie przy zdjęciach seryjnych to pomaga. No i jeżeli robisz dużo zdjęć w krótkim czasie to bufor się aż tak nie zapycha.

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

trebor napisał(a):

12MaRTiN90 napisał(a):

Czy decydując się teraz na zakup karty z klasą 10 zauważę to, że karta jest szybsza :question:


Nie wiem jaka jest różnica pomiędzy klasą 4 a 6 i czy jest zauważalna, ale pomiędzy 4 a 10 jak najbardziej. Przynajmniej ja ją zauważam, nie że jest to kolosalna różnica ale szczególnie przy zdjęciach seryjnych to pomaga. No i jeżeli robisz dużo zdjęć w krótkim czasie to bufor się aż tak nie zapycha.



no więc jeżeli jest zauważalna różnica to ja już chyba się zdecydowałem :c20 najprawdopodobniej będzie to 8GB klasa 10 a może od razu dwie :D co prawda jak już pisałem dużo zdjęć seryjnych nie robię ale jak już to już, akurat może się przydać, a i zdjęcia jedno za drugim się pstryka czasami :D

trebor dziękuję za pomoc :smileythumbsup:

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
Gucio50
Początkujący

12MaRTiN90 napisał(a):

... ... no więc jeżeli jest zauważalna różnica to ja już chyba się zdecydowałem ... ...



Poczytaj np na allegro o kartach firmy San Disk Extreme 45 Mb/s UHS-I
http://allegro.pl/karta-sdhc-sandisk-ex ... 20896.html
albo tu.
http://www.morele.net/karta-pamieci-san ... 46-372112/

To karta UHS-1 SDHC, zalecana przez Sony, nie SanDisk tylko UHS-1, do Sony alpha 77, do ciagłego filmowania lub wykonywania szybkiej serii zdjęć.

Być może jest nieco "za szybka" dla innych alf, nie wiem. :c25
Zapytaj w serwisie lub SonyCentre, zanim ja kupisz, czy Twoja alfa ją "przyjmie", pewnie tak ale lepiej jest zapytać.

Karta ma dużą zaletę, korektę błędów pamieci ECC. Ma dołączony fabryczny program ratunkowy - Recovery.
Nic nie zastąpi, w razie awarii, kopii na cd lub dvd.

Nie jestem właścicielem stron, które proponowałem abyś popatrzył, są dość dobrze opisane. :c22 :c4

Karta 8GB to około 90zł, 16GB - 180, 32GB 340zł.
Mozna to przeżyć, w końcu alpha kosztowała parę tysiecy. :c56 :smileymrgreen:

profile.country.pl_PL.title
12MaRTiN90
Nowicjusz

Gucio50 dzięki :thumbsup:
tylko linki się trochę po skracały.. :c3

Jeżeli dobrze znalazłem to chodzi o tą kartę LINK :question:

hmmm co do tego czy będzie pasować do mojej :c56 :c18 myślę, że powinna no ale nie zaszkodzi zapytać, a może ktoś z forum wie :question:

____A500 | 8 | 18-55 | 55-200 | HVL-F42____
profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Jeśli mogę dać Ci radę, to faktycznie SanDisk Extreme z serii Video lub Extreme Pro (45MB/s) są naprawdę godne polecenia. W poprzedniej :c56 330 uzywałem SanDisk'a Extreme III (30MB/s) i karty Sony MS PRO-HG Duo i różnica była odczuwalna, na korzyść SanDiska.

Polecam Ci jednak zakupić kartę pamięci w jakimś renomowanym sklepie (Fotojoker, Saturn, Komputronik itd.), bo jakość kart na allegro może być wątpliwa.

Tutaj masz trochę informacji o karcie:
http://www.sandisk.pl/products/dslr/sandisk-extreme-pro-sdhc-uhs-1-card

A tutaj sklepy z nią:

http://www.proline.pl/?p=SDSDXP1-008G-X46 8GB - 84 zł

http://www.agito.pl/karty-pamieci/sandisk-securedigital-16gb-sdhc-extreme-pro-uhs1.0.429116.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=Feed&utm_content=429116&utm_campaign=wszystkie 16 GB - 162 zł