anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaki konwerter?

profile.country.pl_PL.title
ktuszyn
Początkujący

Jaki konwerter?

Witam. Posiadam sony a330 z obiektywem sony 18-55 i sigma 100-300. Chciałbym dokupić konwertek szerokokątny i telekonwertek. I nie mam pojęcia jaki wybrać. Prosze o pomoc.



edit kris:
wyedytowałem tytuł

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Pierścienie pośrednie (do makro) nie spełniają roli konwertera :flushed: Nie mają bowiem optyki. Służą do zwiększania odległości obiektywu od matrycy co przekłada się na zwiększenie skali odwzorowania. Są wersje pierścieni z przeniesieniem elektroniki (działa wówczas mechanizm przysłony i AF) lub bez elektroniki. Oczywiście te z elektroniką są droższe.

Co do telekonwererów - nie wiem czy którykolwiek z Twoich obiektywów będzie w ogóle współpracował z telekonwerterem Sigmy - problemem może być
a) elektronika (nie wszystkie TC Sigmy współpracują z HSM)
b) budowa telekonwertera - m.in. wystające soczewki

Telekonwertery (TC) powinny być używane z dedykowanymi im obiektywami. Szczególnie ta uwaga tyczy się firmowych telekonwerterów.

Na rynku są dostępne również TC firmy Kenko, które ze względu na swoją korzystną budowę pozwalają podpinać różne obiektywy. Trudno mi jednak powiedzieć czy akurat Twoje będą z nimi działały.

Trudno mi również zrozumieć po co stosować telekonwerter z zoomem szerokokątnym...zawsze wydawało mi się, że ich zadaniem jest współpraca z teleobiektywami. ;)

Pogorszenie jakości - z doświadczeń jakie mam z TCx1.4 wychodzi, że utrata jakości jest niewielka (zoomy klasy 70-200/2.8, Makro 180mm). Przy TCx2 jest już znacznie gorzej - degradacja obrazu jest faktem, aczkolwiek nie dotyczy specjalnie bardzo wysokiej klasy optyki (np. Sony 300/2.8 G SSM)

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

dzięki Lajam jak zwykle treściwie i zrozumiale , :thumbsup:
tak się zastanawiałem głównie pod kątem tele , jak by jeszcze się przydał do całej reszty szkiełek , ale chyba faktycznie lepiej dokupić kolejny słoik,

jakby ktoś z okolicy Olkusza miał konwerter a pożyczył na testy