anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jasny obiektyw do A-77II

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Jasny obiektyw do A-77II

Witam Kolegów,

Zaczynam powolutku dojrzewać do dokupienie drugiego obiektywu do mojej puszki.

Mam SAL 18-135, i jest to świetny obiektyw do trybu wyjazd, ze względu na swoją uniwersalność.

 

Ale chciałbym coś jasnego.

Zdjecia w pomieszczeniach z lampą, krajobrazów.

Rozważam: DT 16 – 50 mm F2,8 SSM

Stałka 50, jest kusząca ale troszkę za wąska. Idealna do portretów ale raczej to nie co szukam.

Zależy mi na dobrej współpracy z puszką i lampą (HVLF43AM).

 

Pytanie czy zauważalne jest przejście z F3,5 na F2,8 ??

36 ODPOW. 36
profile.country.PL.title
marcio222
Użytkownik

Proponuję 16 – 50 mm F2,8 SSM sony , albo  18-35  1,8 sigmy .  Obydwa obiektywy sa bardzo dobre. Natomiast odradzam  kupno 35-1,8 .Za slabe szkielko do A77ii . Mialem je kilka dni, ale szybko sie pozbyłem. Pozdrawiam:)

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

A zatem jest jasne, że A77 i 16-50 to świetna para i ja absolutnie nie polemizowałem z tym poglądem. Ale proszę zauwazyć, że odezwałem się, gdy kol. @Artur_Boguslawski zapytał o coś jaśniejszego w sytuacji, gdy ma tylko 18-135. To, czy 16-50 będzie to dla niego dobrym zakupem, zdecydować może ostatecznie tylko on. A to jest zależne od finasów i kierunku, w którym zechce pójść. On już napisał, że "tachanie kilku obiektywów nie wchodzi w grę". Wynika z tego logicznie, że zasadniczo szuka jaśniejszego zamiennika dla 18-135, a nie uzupełnienia stanu posiadania. W innym poście napisał: "Nie jestem zwolennikiem wymiany obiektywów "w terenie" więc preferuję ten obiektyw (18-135 - przyp. Mar_Jan) ze względu na jego uniwersalny zakres ogniskowych". W tej sytuacji zaproponowanie mu czegoś, co będzie spełniało jego potrzeby, które wyraził jasno, jest trudne, aby nie powiedzieć, że niewykonalne. W tym sensie obiektyw 16-50 nie jest alternatywą dla jego aktualnego stanu posiadania. Ale byłby dobrą ofertą, bo to dobry obiektyw, gdyby miał on tylko body. A tak, jeśli zechce wydać 2600 to w końcu jego sprawa i jego decyzja.

 

 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

W tym wątku padło już wiele za jak i przeciw poszczególnym rozwiązaniom. Oczywiście kolega Artur musi zdecydować ile pieniędzy jest w stanie przeznaczyć na hobby, na ułatwienie czy też umożliwienie wykonania postawionych przed sobą zadań. 

Jeszcze nikomu nie udało się wykonać dobrego, jasnego, taniego i o dużej krotności zooma czyli obiektywu, który spełniałby założenia Artura. Dlatego albo przełamie się On do zmian szkieł w terenie i uzupełni swój zestaw o stałki, które zapewnią mu jasność i jakość albo kupi zooma, który będzie pokrywał się zakresem (w części) z posiadanym przez niego szkłem (i też będzie musiał zmieniać obiektyw jeżeli będzie chciał użyć dłuższej ogniskowej).

Ja całe (no prawie całe) swoje życie fotografowałem za pomocą zoomów iwec skłaniam się ku wyborze zooma Sony 16-50/2,8 SSM. Ale wiem, że są zwolennicy stałek i dlatego mógłbym zaproponować poszukanie szkiełek Minolty np. 20/2,8; 24/2,8 jako szerokie i np. 50/1,4 jako krótkie portretowe lub trochę dłuższe Sony 85/2,8 (85-tek Minolty czy Zeissa nie proponuję bo szkła rewelacyjne ale i ceny też do najniższych nie należą).

Rozwiązaniem jest też propozycja Mar_Jan czyli uzupełnienie obiektywu 18-135 o jakiś jasny szeroki kąt. Jeżeli kolega Artur nie boi się ostrzenia ręcznego to dokupienie Samyanga może być dla niego rozwiązaniem. Są jasne 10 mm, 12 mm, 14 mm, 16 mm.

Ja myślałem o jeszcze jednym rozwiązaniu, wiem że koszty ale ... 16-50/2,8 + 50-150/2,8. Dwa szkła, zakres 16-150 i stałe światło 2,8. Sigma 50-150 jest niewielkim obiektywem, niezłym jakościowo. Do tego 16-50 lub jakiś 17-50 (mógłby być firmy niezależnej, np. Tamron, Sigma) i zestawik na podróż gotowy.

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Witaj Piotruso,

W zasadzie nie mam czego dodać do Twojego komentarza, bo wszystkie propozycje są sensowne, ale pragnę zauważyc jedno, że najważniejszą Twoją uwagą jest wg mnie ta, w której podkresliłeś nieskuteczność usiłowań znalezienia obiektywu spełniającego wszystkie poruszone w wątku wymagania kol. Artura, czyli funkcjonalnie równoważnego zamiennika 18-135 tyle, że jasniejszego. I ja o tym pisałem od samego początku, bo z takimi założeniami wątek zostal założony. I rzeczywiście tylko kol. Artur musi zadecydować co dalej uczyni ze swoją ścieżką. Dobre są rady i kol. Pawła i Twoje, i chyba trochę moje. Ale w chwili obecnej wyłoniła się nowa myśl, tj. nie czym zastąpić jego ulubiony 18-135, ale czym uzupełnić i w jakim kierunku. Tyle, że jak na razie, kol. Artur nie lubi w terenie zmianiać obiektywów. No, chyba, że zdecyduje się np. sprzedać 18-135 i zaczynać bajkę od poczatku, opierając się na proponowanym przez Ciebie zestawie dwu obiektywowym. I co by nie zrobił, życzę mu dobrego wyboru, aby znalazł zadowolenie.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Hmmm,

Zmiana obiektywu "w terenie" oczywiście jest możliwa, jednak upierdliwa.

Obecnie nie odpinam obiektywu a po powrocie z Indii i Nepalu musiałem dać do czyszczenia matrycę tyle się zebrało syfu. I miałem dość, korygowania plamek na zdjęciach.

Więc chyba korci mnie taki układ…

Wycieczka 18-135 (nie targam wtedy lampy).

„Dom” jakieś jasne szkiełko, z lampą…

 Ale to tak na gorąco... Stałka 35 Ok. tylko jaka? Sony zbiera cięgi za swoje stałki.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Kolego:  

 

Możesz podac wiecej info o Sigma (model).

Chciałbym poczytać testy i opinie.

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

A ja zadam przewrotne pytanie. Ile % twoich zdjęć jest z zakresu 50-135?

Wszystkie porpozycje, wymienione powyżej, są b. dobre, teraz decyzja należy do ciebie.

Od siebie dodam, że jak podepniesz SAL1650 to już nie będziesz chciał go ściągnąć :wink:

profile.country.PL.title
marcio222
Użytkownik

Witam :slight_smile: W optyczne.pl jest sporo opinii o tym obiektywie. Sigma A 18-35 mm f/1.8 DC HSM.

 

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

W weekend będę się dalej wczytywał w temat.

Dziekuję za Wasze sugestie, a wybór jest naprawdę trudny.

1. Sony.

    - Za: na 100% powinien dobrze wspólpracować z puszką.

    - Ma naprawdę dobre opinie.

    - Przeciw: Zdublowany w dużym zakresie zakres.

2. Sigma.

    - Za: Wygląda na zacne szkiełko.

    - Różny zakres ogniskowych (Pytanie zaleta czy wada... 🙂

    - Większa jasność

    - Przeciw: Cena

    - Mniejsza "uniwersalność"

    - Pytanie czy będzie dobrze wspólpracował z puszką i lampą.

    Zdjecia robię nazwijmy to w terenie, gdzie nie ma czasu na duży manual.

 

Ale mam zabitego ćwiaka.

Czy ktoś z Was ma Sigma i 77II ? Jak ocenia ten zestaw?

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Witam Szanownych Kolegów,

Doczytałem, że można w Sigmie wypożyczyć szkiełko na kilka dni 🙂

I obecnie czekam na info z ich strony. Chciałbym go przretestować zanim wydam te "kilka" stówek.

 

Jednocześnie przeglądam Alledrogo za jakąś używką...

I znalazłem coś takiego.

http://allegro.pl/minolta-af-24-f2-8-mk-i-ideal-gwarancja-3-miesia-i7128248117.html

Co o tym myślicie?

 

Szeroko, zdjęcia z lampą (dom, szkoła)