anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Moja Alfa 700 i co dalej... ? Pomożecie???

emiliana
Początkujący

Moja Alfa 700 i co dalej... ? Pomożecie???

Witam wszystkich, choc stosowne powitanie zostawiłam w stosownym miejscu :P

Chciałabym pomału rozbudowac sprzęcik, ale kompletnie nie wiem od czego zacząc :(
Wiem że prawie każdy dodatek jest opisany na tym forum i spodziewam się odpowiedzi że o tym i o tym w wątku takim i takim, ale nie o to mi chodzi.
Bo żeby szukac, trzeba wiedziec czego szukac :c31
Chciałabym abyście pomogli mi od podstaw ;)
Obecnie aparatu najczęściej używam w pomieszczeniach do focenia "o zgrozo" dzieci :slight_smile: i wiadomo, oświetlenie itd dają popalic.
I oto mój problem, narazie jedynym posiadanym sprzętem jakim operuję to
:c56 700 + szkło 3.5-5.6 / 16-105
i w co najlepiej zainwestowac?
Może coś do szkiełka jest co może je urozmaicic??

Proszę was bardzo o podpowiedzenie mi, i nie wymagam szczegółowego opisu, bo takowy z pewnością znajdę w innych tematach, tylko właśnie o naprowadzenie typu:
"polecam filtr ... "

Z góry dziękuję za okazane zainteresowanie i pomoc ;)

56 ODPOW. 56
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie, nie więcej mm ale większą odległość od obiektu przy możliwości uzyskania tej samej skali odwzorowania. Gdy porównasz kilka obiektywów to okaże się, że nawet obiektywy o takiej samej ogniskowej mają różną odległość ostrzenia.

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

wiem między 50 a 100 jest 15 cm różnicy i prawie tyleż samo stówek różnicy w cenie, mam nadzieje, że też w ostrości czyli dwóch moich ulubionych kryteriach

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Fotografia to nie ketchup - nie musi być ostra. Ale jeszcze wiele przed Tobą :wink:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ja już nie wiem czy się nabijasz czy piszesz poważnie. Ale ostatni raz napiszę soje zdanie i więcej nie będę się udzielał: nie, w ostrości nie ma aż takiej różnicy. Nawet podejrzewam, że nie ma wcale różnicy pomiędzy tymi obiektywami. Dodatkowo, jak pisał Szfendak, przy fotografii makro (ogólnie przy dużych skalach odwzorowania) jest bardzo mała głębia ostrości (nawet liczona w milimetrach). Aby zwiększyć GO stosuje się małe otwory przysłony (duże wartości liczbowe). A im przysłona przymknięta bardziej (oczywiście do rozsądnych granic) tym właściwości obiektywu (a więc ostrość, winietowanie, aberracje) się poprawiają. I nie jesteś w stanie odróżnić, czy zdjęcie było wykonane kitem, starą radziecką 50 czy najnowszym i najlepszym obiektywem makro.

Dziękuję i pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

oczywiście, że poważnie choć z nutką humoru bo taki wesoły ze mnie człowiek, takie luźne rozmowy czasem nawet w odbiorze innych lekko głupawe, w pewnych przypadkach pozwalają coś ciekawego odkryć, co już można konkretnie wykorzystać, pewno, że chciałbym najlepsze obiektywy z różnymi skalami, światłami itp, ale tak odrazu sie nie da, wiem że muszę mieć makro i portretówkę (pewnie tą 85), a z czasem naskładam sobie interesujące mnie obiektywy, to spory wydatek, zwłaszcza, że chce sobie stworzyć też mini studio, wysłałem już konkretne zapytania odnośnie nadajników, parasoli i statywów i niebawem już powinienem je mieć. Fotografia nie zawsze musi być ostra, ale jednak przy makro czy pewnych szczegółach raczej powinna, i mam nadzieje, że wiele przede mną, zwłaszcza jak juz będe miał to mini studio to się zacznie zabawa


profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj


Życie jest sztuką kompromisów, a fotografia na to znakomitym dowodem :)



Można mieć znakomity obiektyw za astronomiczną sumę, albo dobry, a czasem bardzo dobry, za dużo

mniejsze pieniądze :)


Np. Do portretu, zamiast dość drogiej ale bardzo jasnej i świetnej 85/1,4 można kupić tanią i bardzo dobrą 85/2,8.

Kris napisze zaraz, że ciemnica, ale f/2,8 jest w większości wypadków zupełnie wystarczające, często jeszcze się przymyka, w portrecie też :) Za to koszt nówki poniżej tysiąca, a ostry jest od pełnej dziury i do zastosowań


amatorskich, oraz do początków w zawodzie portrecisty zupełnie wystarczający.



Zaś do macro 100/2,8, czy to Sony, czy Minolty, można używaną w świetnym stanie wyrwać za 1200-1500 zł.



Za zaoszczędzone pieniądze można dokupić 50/1,8 lub/i 35/1,8 - do szerszych planów w Twoim przyszłym


studio - jak znalazł.





------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

na to tańszą 85 juz mam tylko ciągle bije sie z myslami nad 50 1.4 i 2.8 jak też nad 100 macro, co do używek nie mam przekonania, bo to nigdy nie wiadomo czy na pewno będzie ok czy nie zabrudzone albo cos urwane co za chwile przestanie działać, myślę że pewno teraz kupię jednak tę 85 a póżniej doskładam do czegoś innego