anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektywy Alfa do NEX 5

profile.country.pl_PL.title
Aivan-----
Początkujący

Obiektywy Alfa do NEX 5

Witam
mam pytanie do fachowców na tym forum w tym temacie, a mianowicie interesuje mnie jakie mogę stosować obiektywy od :c56 po zastosowaniu specialnej przejsciowki, czy to musza byc obiektywy z funkcia AF (stabilizacia obrazu) czy mozna stosować wszystkie dostępne obiektywy, moje pytanie stad, ze z tego co wiem, NEX 5 nie ma stabilizacji w korpusie a jedynie w obiektywie. A obiektywy, ktore najbardziej mnie interesuja to jakies z zoomem, do fotografi portretowej, oraz do fotografi Makro.
Z góry dziekuje za odpowiedz

18 ODPOW. 18
profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Aivan napisał(a):

NEX 5 to moja pierwsza lustrzanka


NEX nie jest lustrzanką
tam nie ma lustra, dlatego patrzysz na ekranik a nie w wizjer

Aivan napisał(a):

jak robić takie zdjęcia na tych obiektywach, żeby nie były rozmazane, wyraźne i ostre????


odpowiedź jest bardzo prosta i stara jak świat - statyw

profile.country.pl_PL.title
Aivan-----
Początkujący

To za każdym razem jadąc z żoną wieczorem nad morze, mam targać ze sobą statyw, żeby zrobić ostre i piękne zdjęcie przy słabym świetle??
P.s. Sorry nie wiedziałem, że NEX to nie lustrzanka.
P.s.2 Serio nie ma innego sposobu robienia pięknych zdjęć przy słabym świetle na obiektywach zoom od :c56 ??
P.s.3 A jak wygląda sprawa fotografii na obiektywach Makro kwiatów?? Też uciążliwe jest robienie ostrych zdjęć na takim obiektywie bez stabilizacji obrazu??
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i za moje pytania, ale jestem amatorem, a zależy mi na pięknych zdjęciach i ostrych, niezamazanych.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Aivan napisał(a):

P.s. Sorry nie wiedziałem, że NEX to nie lustrzanka.


wybaczamy Ci :smileymrgreen:

Aivan napisał(a):

P.s.2 Serio nie ma innego sposobu robienia pięknych zdjęć przy słabym świetle na obiektywach zoom od :c56 ??


jest - murek, kosz na śmieci, ławka i wiele innych możliwości ale nic nie zastąpi statywu a aparat na statywie równa się z wyłączeniem stabilizacji(zalecane)

Aivan napisał(a):

P.s.3 A jak wygląda sprawa fotografii na obiektywach Makro kwiatów??


na razie do systemu E nie produkowane są pierścienie pośrednie, ale myślę że to kwestia czasu
obecnie możesz się wesprzeć Raynoksem np 250

profile.country.PL.title
Mi.chel
Użytkownik

Aivan napisał(a):

To za każdym razem jadąc z żoną wieczorem nad morze, mam targać ze sobą statyw, żeby zrobić ostre i piękne zdjęcie przy słabym świetle??
(...)
P.s.2 Serio nie ma innego sposobu robienia pięknych zdjęć przy słabym świetle na obiektywach zoom od :c56 ??



To zależy od obiektywu, a dokładniej jego ogniskowej, mniej od tego, czy to zoom, czy nie. Przyjmuje się, że aby zrobić nieporuszone zdjęcie przy ogniskowej X, należy ustawić czas otwarcia migawki na 1/X, czyli przy ogniskowej 200 mm czas 1/200 s. Oczywiście należy przyjąć pewną tolerancję. Stabilizacja w aparatach Sony pozwala na nieco więcej, ale jej skuteczność przy dłuższych ogniskowych jest trochę mniejsza, dlatego czasem warto podbić nieco ISO, nawet kosztem pojawienia się lekkiego szumu, który można przecież potem zlikwidować w programie graficznym.
Albo, jak Ci pisano, wspomóc się murkiem, koszem na śmieci itd.

Aivan napisał(a):

P.s.3 A jak wygląda sprawa fotografii na obiektywach Makro kwiatów?? Też uciążliwe jest robienie ostrych zdjęć na takim obiektywie bez stabilizacji obrazu??
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i za moje pytania, ale jestem amatorem, a zależy mi na pięknych zdjęciach i ostrych, niezamazanych.



Jeśli na poważnie chcesz się zająć makro, to i tak statyw to podstawa, już nie mówiąc o tym, że dużo wygodniej ostrzy się ręcznie. Ze względu na dużą skalę odwzorowania głębia ostrości w zdjęciach makro jest bardzo mała, trzeba więc przymykać obiektyw (zwiększać wartość przysłony), żeby uchwycić cały obiekt lub znaczącą jego część, a nie tylko np. czubek pręcika.

Polecam wykorzystanie Google'a jako przyjaciela i zadanie mu pytań dot. zdjęć makro i w słabym świetle. W sieci jest naprawdę sporo materiałów na te tematy.

Michał Koziara
profile.country.pl_PL.title
Aivan-----
Początkujący

Mam jeszcze pytanie, obiektyw od NEX'a SEL 16 też nie ma stabilizacji prawda?? czyli rozumiem, że po zastosowaniu adaptera i obojętnie jakiego obiektywu od :c56 będzie taka sama sytuacja??
P.s. Przepraszam za pytanie, ale "Ostrzenie ręczne" tzn ręczne przybliżanie i oddalanie obiektywem podczas robienia zdjęć tak jak to się robi przy obiektywie NEX'a SEL 1855??
P.s.2 Próbowałem robić zdjęcia na obiektywie SEl 16 od NEX'a w słabym oświetleniu i zastosowałem wasze rady o podwyższeniu ISO na 1600 - 3200 i faktycznie zdjęcia wychodzą super :thumbsup:

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Ostrzenie, jak sama nazwa wskazuje, polega na takim ustawieniu optyki, by obraz był "ostry", czy li wyraźny, nie rozmazany. Ostrzenie ręczne to wykonanie tej czynności ręką, przy równoczesnej obserwacji obrazu, zaś automatyczne (AF) robi to za nas aparat.

"Przybliżanie i oddalanie", jak to określiłeś to cecha obiektywów zmiennoogniskowych - polega właśnie na - zmianie ogniskowej obiektywu.

Obiektyw 16/2,8 jest obiektywem stałoogniskowym (jego ogniskowa to 16mm).

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
Aivan-----
Początkujący

Już chyba rozumiem, co mieliście na myśli pisząc "ręczne ostrzenie" na obiektywach od :c56 :) . W swoim NEX 5 włączyłem funkcję MF i po skadrowaniu jakiegoś obiektu, pokazywało mi się 7 krotne powiększenie kadru żeby ustawić jak najostrzejszy obraz, czy takie samo coś, czyli to 7 krotne powiększenie pokazuje się po podpięciu obiektywu :c56 ?? Czy podpinając obiektyw od :c56 w NEX'ie trzeba włączyć funkcję MF i jeżeli obiektyw ma przełącznik AF/MF to na obiektywie też przełączyć należy na MF??
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Aivan napisał(a):

Już chyba rozumiem, co mieliście na myśli pisząc "ręczne ostrzenie" na obiektywach od :c56 :) . W swoim NEX 5 włączyłem funkcję MF i po skadrowaniu jakiegoś obiektu, pokazywało mi się 7 krotne powiększenie kadru żeby ustawić jak najostrzejszy obraz, czy takie samo coś, czyli to 7 krotne powiększenie pokazuje się po podpięciu obiektywu :c56 ?? Czy podpinając obiektyw od :c56 w NEX'ie trzeba włączyć funkcję MF i jeżeli obiektyw ma przełącznik AF/MF to na obiektywie też przełączyć należy na MF??
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź


Nie mam przejściówki pod ręką, więc nie odpowiem Ci dokładnie. Jeśli ją posiadasz, możesz sam sprawdzić. A w instrukcji nic na ten temat nie jest napisane?
Prawdopodobnie obiektyw z przełącznikiem MF/AF może wymagać przełączenia. Ale to chyba nie problem?

I jeszcze jedno - dlaczego koniecznie chcesz ostrzyć "na obiektywach"? Ostrzy się obraz. Ewentualnie obiektywem, przy pomocy obiektywu, lub "pierścieniem ostrości".

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
Aivan-----
Początkujący

Ostrzyłem tym pierścieniem, który mam na obiektywie, chyba o ten pytałeś dlaczego nim nie ostrze??
Przejściówki niestety nie mam, a dlatego się tak wszystko wypytuje was dokładnie, bo chciałbym taki adapter sobie zakupić razem odrazu z jakimś obiektywem :c56 70 - 300, a wy znacie się i wiem, że możecie mi pomóc, a niestety najbliższe Centrum Sony od mojej miejscowości mam 200km, dlatego chcę wiedzieć wszystko od was, fachowców, żeby na marne nie jechać tyle km, z góry dziękuję.