anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ogniskowa.

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
anarchia
Poszukiwacz

Ogniskowa.

Cześć wszystkim! Mam pewien problem ze zrozumieniem mnożnika ogniskowej. Obiektyw sony fe 35mm będzie odpowiadał kątem widzenia jakiemu obiektywowi sony apsc? Chcę kupić obiektyw do pełnej klatki, ale taki który będzie miał szerszy kąt widzenia niż to co zapewnia mi 35mm przy apsc

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Hej :slight_smile:

 

Tak zwany crop factor/mnożnik między FF a APS-C to mnożnik x 1,5.

 

Czyli jeśli mamy obiektyw kryjący pełną klatkę o ogniskowej 35mm, to kąt widzenia tego obiektywu na matrycy APS-C będzie wynosił około 50mm (a dokładnie kąt widzenia obiektywu o ogniskowej 52,5mm na pełnej klatce). Należy jednak pamiętać, iż na matrycy APS-C fizyczna ogniskowa obiektywu FF nie zmienia się. Crop nie jest telekonwerterem.

 

Jeśli chcesz uzyskać kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 35mm na pełnej klatce, to dla APS-C będzie to ogniskowa 24mm. 

 

Czyli np. obiektyw Sony FE 24/1.4 G Master lub Sony FE 20/1.8 G, ewentualnie zoomy FE 16-35 i kilka innych obiektywów.

 

Pozdrawiam :slight_smile:

 

 

 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Hej :slight_smile:

 

Tak zwany crop factor/mnożnik między FF a APS-C to mnożnik x 1,5.

 

Czyli jeśli mamy obiektyw kryjący pełną klatkę o ogniskowej 35mm, to kąt widzenia tego obiektywu na matrycy APS-C będzie wynosił około 50mm (a dokładnie kąt widzenia obiektywu o ogniskowej 52,5mm na pełnej klatce). Należy jednak pamiętać, iż na matrycy APS-C fizyczna ogniskowa obiektywu FF nie zmienia się. Crop nie jest telekonwerterem.

 

Jeśli chcesz uzyskać kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 35mm na pełnej klatce, to dla APS-C będzie to ogniskowa 24mm. 

 

Czyli np. obiektyw Sony FE 24/1.4 G Master lub Sony FE 20/1.8 G, ewentualnie zoomy FE 16-35 i kilka innych obiektywów.

 

Pozdrawiam :slight_smile:

 

 

 

 

profile.country.PL.title
anarchia
Poszukiwacz

Bardzo dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Nie ma za co. Serdecznie pozdrawiam :slight_smile: