anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z obiektywem 18-105 G

profile.country.PL.title
RomanP1963.
Poszukiwacz

Problem z obiektywem 18-105 G

Witam, czy ktoś może poradzić co zrobić z problemem. Aparat a 6300, obiektyw 18-105G w trybie manualnym na nieskończoności nie ostrzy ( automatyce jest ok).

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Rozumiem, że używając auto focus aparat jest w stanie ustawić ostrość poprawnie. Oceniasz to na zdjęciach w komputerze czy na wyświetlaczu?

W trybie manual focus ostrzysz na skalę odległości, ustawiając obiektyw (pierscień ostrości) max do końca, korzystasz z powiększenia obrazu, z peakingu? Czy ustawiasz ostrość w EVF czy korzystasz z LCD?

profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Co rozumiesz przez brak ostrzenia na nieskończoność ?.

U mnie na A6000+SELP18105G działa to w ten sposób, że w trybie manualnym, jeżeli pojawi się znak nieskończoności, to dalsze kręcenie powoduje brak ostrości, więc trzeba jak by ustawić tylko początek tego zakresu.
Ja często np. forografując gwiazdy, robiłem, tak, że kręciłem, aż pojawił się znaczek nieskończoności, a potem lekko cofam pierścień focusa.

 

Aktualizowałeś obiektyw do najnowszej wersji ?.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Masz rację. Wiele obiektywów ostrzy poza tzw. nieskończoność, są również niedokładności w montażu pierścieni lub nadrukach oznaczeń (to są tylko oznaczenia orientacyjne a nie precyzyjne). Dlatego chciałem ustalić sposób pracy naszego pytającego kolegi.