anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Samyang 14 mm 2.8 oraz 85 1.4

profile.country.PL.title
rico89
Użytkownik

Samyang 14 mm 2.8 oraz 85 1.4

Witam,

zastanawiam się nad zakupem dwóch obiektywów wymienionych temacie. Potrzebuję ich na wesela do portretu oraz tylko i wyłącznie do zdjęcia grupowego gdzie mój tamron wszystkich nie ogarnia.

 

Czy ktoś miał doczynienia z obiektywami manualnymi?

Sceny głównie statyczne i pozowane bo ceny obiektywów z AF to kosmos.

 

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/samyang-14mm-f-28-if-ed-mc-aspherical---sony.html

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/samyang-85-mm-f-14-if-mc--sony.html

18 ODPOW. 18
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@rico89  napisał(a):

 

 

Czy ktoś miał doczynienia z obiektywami manualnymi?

 


Cześć!

 

Każdy, kto ma obiektyw z autofokusem, może miec do czynienia z obiektywem manualnym. To tylko kwestia przesunięcia przełącznika z AF na MF. Przełącz i poćwicz ręczne ostrzenie.  :wink:

 

Wymienone przez Ciebie obiektywy są bardzo dobre optycznie tzn. są ostre. 
14mm w pierwszej wersji miał jedynie dość nieprzyjemną dystorsję falującą i słabo nadawał się do zdjęć, gdzie wypada "trzymać linię". 

Portretowanie 85 nie jest zbyt łatwe jeśli obiekt sie porsza. Przy fotografowaniu z przysłoną f/1.4 głębia jest tak mała, że nawet niewielki ruch powoduje, że miejsce w którym chcesz ustawić ostrość ucieka. Także na plenerze się to sprawdzi ładnie bo nikt tam nikogo nie goni, ale np. w sali, gdzie tańczą ludzie, może być już mniej wesoło.

 

Pozdrowienia :slight_smile:

profile.country.PL.title
rico89
Użytkownik

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

 

85 chcę używać tylko do przygotowań, gdzie wszystko jest pozowane i ewentualne portrety.

14 to również tylko zdjęcie grupowe gdzie wszyscy stoją.

Na zabawę i ruch mam tamrona 28-75 2.8 i nim będę się bawił :wink:

 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Pamiętaj, że jak będziesz robł dosc spore grupówki i 14mm będzie je ledwo obejmować, to osoby stojące skrajnie z boku będą 2 razy szersze niż są w rzeczywistości. 

profile.country.PL.title
rico89
Użytkownik

Słuszna uwaga, dzięki bo o tym akurat nie pomyślałem :wink:

profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Ja na 16mm sobie radzę w ten sposób, że kadruje z przestrzenią po bokach i potem crop. Nie ma wtedy aż tak dużych zniekształceń. Co prawda nie zawsze jest miejsce by się aż tak oddalić.
14mm to już dosyć szeroko i szczególnie przy fotografowaniu osób mocno zniekształca. Chociaż szkiełko bardzo ciekawe.


Ale kolega Lajam to już przedstawił fachowo, ja tylko dodałem tak z amatorskiej praktyki jak sobie radzę z zniekształceniami na brzegach. Potem niestety dziwnie taka grupówka wygląda.

 

PS. Co do samyanga 85/1.4 mam to szkło, bardzo przyjemne, ale fotografowanie tylko statycznie, w dodatku model musi być bardzo zdyscyplinowany (zapomnijmy o psach i dzieciach :wink: ), bo lekkie odchylenie w przód czy tył i od razu wypada nam z ostrości. Co prawda można domknąć, ale tracimy wtedy na rozmyciu tła, a i sam obiekt nie jest tak ostry jak byśmy sobie tego życzyli.

 

Ostatnio zdecydowanie wolę mój Samyang AF 50/1.4 na ciągłym focusie i wykrywaniu Oka daje radę nawet przy bardziej ruchomym modelu. Co prawda w porównaniu do SELP18105G czy SEL70200G, AF wypada bardzo blado ale zawsze to lepsze niż kręcenie manualem.
Ewentualnie jak masz pewną rękę i sporą praktykę, da się to podobno ogarnąć.

profile.country.PL.title
rico89
Użytkownik

Dzięki za wszystkie porady, jednak dobrze tu napisać :slight_smile: Chyba chwilowo się wstrzymam z zakupem i jakoś będę próbował na 28 mm i najwyżej trochę się oddalę. Trochę obawiam się tych manuali, ale cena jest mega atrakcyjna.

profile.country.PL.title
rico89
Użytkownik

Tyle, że ja posiadam sony a99 II i tak patrząc na obecnym rynku to jest strasznie mało ciekawych obiektywów, a jak już są to od 5 tyś w górę

profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Fajny jest ten samyang 85/1.4 to całkiem zacne szkło. Może aberuje od 1.4 i pod światło nie jest rewelacyjne... ale wyrwać je można już za ok 600-700zł pod bagnet E

 

Do statycznych ujęć jest bardzo fajne. Ewentualnie pod APSc, jako krótkie jasne tele.

 

Pod pełną klatkę to faktycznie grubo już kosztują szkła.

 

PS. Aktualnie samyang wypuszcza ciekawe szkiełka z AFem... j.w ja z mojego AF50/1.4 jestem bardzo zadowolony.

 

PS2, pod bagnet A, mimo wszystko dużo dobrych szkieł używanych ostatnio krąży.

profile.country.PL.title
rico89
Użytkownik

Niestety człowiek się przesiadł na FF, a teraz musi cierpieć portfel :wink: W chwili obecnej wykrzesam wszystko z tamrona 28-75 2.8 ale zastanawiam się żeby go zmienić na tamrona 24-70 2.8