anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Soczewka makro

bipi-----
Początkujący

Soczewka makro

witam
Chciałbym zaczerpnąć informacji na temat soczewek do fotografowania makro, czy jest duża róznica na zdjeicach "bez" i "z" soczekwą nie tylko w przybliżeniu ale i w jakości zdjecua.
po 2 czy jest spora róznica odnośnie producentów soczekwek w ich jakosci i ewentulanie co moglibyście mi olecic do a300.
Pozdrawiam

34 ODPOW. 34
witmann
Początkujący

Soczewki makro są niewarte uwagi. Jak już chcesz się w to bawić bez dedykowane obiektywu, to polecam Raynox DCR-250.

bipi-----
Początkujący

dziekuje bardzo zaraz po zakupie umieszcze pare fotek.

RobakG
Początkujący

można też pierścienie pośrednie stosować-nie ma w nich soczewek a więc i jakość lepsza !

bipi-----
Początkujący

a mógł byś mi dac jakiś przykład takiego pierścienia? tak żebym mógł się dowiedzieć o nim troche wiecej informacji lub wyjaśnij mi zasade działania takiego pierścienia.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Tak po chłopsku: Przy ustawieniu ostrości "na nieskończoność" obiektyw, a właściwie jego środek optyczny, znajduje się najbliżej matrycy. Ustawiając ostrość na coraz bliższe przedmioty, obiektyw, lub jego część (pomijając pewne konstrukcje) wysuwa się coraz bardziej, aż do granicy konstrukcyjnej danego obiektywu. To jest "minimalna odległość ostrzenia". Ale, jeśli pomiędzy obiektyw a korpus wstawimy tuleję dystansową, odsuwając obiektyw bardziej jeszcze to minimalna odległość się zmniejszy a obraz na matrycy będzie większy (zwiększy się skala odwzorowania). Te tuleje dystansowe nazywamy "pierścieniami pośrednimi" i stosuje się ich do większego, niż producent założył odsunięcia obiektywu od matrycy, aby móc zbliżyć się do fotografowanego obiektu . Czyli do makrofotografii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierścienie_pośrednie

------------------------------
fotoamator
bipi-----
Początkujący

a co mi da lepsze zbliżenie , lepsza jakość zdjęcia i co będzie praktyczniejsze zastosowaniu pierścieni czy użycie Raynox DCR-250. jak podpowiedział witmann. I jeszcze jedno pytanie o co chodzi z pierścieniami odwracającymi obiektyw i co to daje??

dzięki za zainteresowanie tematem ;)

bikmen
Początkujący

proszę o opinie i w miarę możliwości jakieś fotki użytkowników raynox DCR-250 i czy lepiej zainwestować może w takie pierścienie:
http://allegro.pl/item510991353_piersci ... _sony.html
i pytam również o to o co pytał wyżej bipi co da lepsze zbliżenie i lepszą jakość zdjęć?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Najlepsza jakość zdjęć to obiektyw macro z natywną skalą odwzorowania do 1:1. Np ten: 50mm f2.8 macro - SAL-50M28 lub ten: 100mm f2.8 macro - SAL-100M28 (lub odpowiedniki Minolty).
I do tego pierścienie pośrednie, ponieważ one, nie posiadając elementów optycznych, nie zmieniają właściwości obiektywu. Można dodatkowo zastosować np. raynoxa, aby uzyskać jeszcze większe "powiększenie", ale to już jest układ soczewek, wprawdzie dobrej jakości ale zawsze.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Pierścienie pośrednie mają sens tylko ze szkłami które zapewniają jakąś swobodną odległość roboczą. Np. po założeniu kompletu pierścieni na 50/2.8 Macro, przy ustawieniu skali odwzorowania na 1:1, odległość minimalna była tak mała, że musiałem prawie wejść soczewką w dany obiekt. :slight_smile:

Zamiast stosować pierścieni pośrednich można zakupić telekonwerter x1.4 lub x2 - powiększa on obraz nie zmniejszając odległości :)

Moim zdaniem na początek Raynox znacznie lepiej się sprawdzi ;)