anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Soczewka makro

bipi-----
Początkujący

Soczewka makro

witam
Chciałbym zaczerpnąć informacji na temat soczewek do fotografowania makro, czy jest duża róznica na zdjeicach "bez" i "z" soczekwą nie tylko w przybliżeniu ale i w jakości zdjecua.
po 2 czy jest spora róznica odnośnie producentów soczekwek w ich jakosci i ewentulanie co moglibyście mi olecic do a300.
Pozdrawiam

34 ODPOW. 34
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Lajam napisał(a):

Pierścienie pośrednie mają sens tylko ze szkłami które zapewniają jakąś swobodną odległość roboczą. Np. po założeniu kompletu pierścieni na 50/2.8 Macro, przy ustawieniu skali odwzorowania na 1:1, odległość minimalna była tak mała, że musiałem prawie wejść soczewką w dany obiekt. :slight_smile:

Zamiast stosować pierścieni pośrednich można zakupić telekonwerter x1.4 lub x2 - powiększa on obraz nie zmniejszając odległości :)

Moim zdaniem na początek Raynox znacznie lepiej się sprawdzi ;)


Dlatego lepiej używać dłuższych obiektywów macro - ale wtedy skuteczność pierścieni jest mniejsza:(
Natomiast TC zmniejsza znacznie jasność obiektywu.

W sumie masz rację - Raynox będzie OK. No i jest najtańszym rozwiązaniem z powyższych :)

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tadeusz napisał(a):

Natomiast TC zmniejsza znacznie jasność obiektywu.


A jakie to ma znaczenie przy makro, gdzie przy 1:1 to i tak trzeba się przymknąć tak do F14 i dopalić lampą? ;)

bikmen
Początkujący

no to jesli chodzi o mnie to zbieram kaske na tego Raynox-a, ale chcial bym zobaczyc jakies fotki robione tym sprzetem ma moze ktos? jesli tak prosze o wrzucenie

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

wystarczy poszukać, i to niedaleko :tongue_winking:

viewtopic.php?f=38&t=772

mikael-----
Początkujący

czy ten raynox 250 bedzie mi pasowal pod kazdy obiektyw jaki zakupie do a300 ? bez wzgledu na firme?

oldguest
Początkujący

bikmen napisał(a):

no to jesli chodzi o mnie to zbieram kaske na tego Raynox-a, ale chcial bym zobaczyc jakies fotki robione tym sprzetem ma moze ktos? jesli tak prosze o wrzucenie



Mówisz i masz :D
Raynox + Kit

oldguest
Początkujący

I tu masz jeszcze dla porównania stokrotkę (średnica kielicha kwiatka około 15 mm)
Foty dziewicze, zrobione na szybko bez żadnych obróbek, po to by pokazać tylko skalę powiększenia:

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Niestety, moge z doświadczenia już powiedzieć, że nie z każdym obiektywem współpracuje idealnie. Np. z SAL16105, mocno winietuje... można powiedzieć, że obraz w zależności od ogniskowej zmienia się od mocnej winiety w rogach, do... kółka w środku :o
Z kitem OK, z sigmą 70-300 OK, z MAF28-75/2,8 OK. Z innymi nie wiem.

------------------------------
fotoamator
mikael-----
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

Niestety, moge z doświadczenia już powiedzieć, że nie z każdym obiektywem współpracuje idealnie. Np. z SAL16105, mocno winietuje... można powiedzieć, że obraz w zależności od ogniskowej zmienia się od mocnej winiety w rogach, do... kółka w środku :o
Z kitem OK, z sigmą 70-300 OK, z MAF28-75/2,8 OK. Z innymi nie wiem.



dziekuje, tak sie zastanawiam czy z moim tamronkiem bedzie dzialal lub przyszla sigma 70-200 f2.8 jesli ktos ma jakies doswiadczenia z tymi obiektywami i raynoxem to prosze o opinie :)

profile.country.pl_PL.title
dejmien
Nowicjusz

a gdybym po prostu chciał się pobawic w macro za małą ilość gotówki i kupił po prostu pierścienie, które nie przenoszą automatyki za 70 zł? http://allegro.pl/item659164592_pierscienie_posrednie_sony_alpha_a900_a700_a100.html]

wiem, wiem... śledzę temat... obiektyw macro albo raynox... albo obiektyw macro + raynox w ostateczności :)

rozumiem, że zmniejsza mi się odległość minimalnego ostrzenia... ostrość tylko na manualu... przysłona 😆

oczywiście, gdybym miał gotówkę to kupiłbym sobie 50 mm z 2.8 albo Sigmę 105tkę z 2.8, no ale.. Damian, obudź się :D