anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SONY 35mm 1,8 i słaba celność AF

lordkain
Nowicjusz

SONY 35mm 1,8 i słaba celność AF

Czy ma ktoś z was w dłuższym użytku nową 35tkę 1,8?
Ja korzystam od ponad miesiąca. optycznie i cenowo jest luksus. Poza drobnymi wadkami klasa wyżej niż 50mm 1,8.
Problem mam z nią taki jednak nietypowy. Zdarzają mi się straszne pudła autofokusa.
I to nie chodzi o to że on się myli ot w 20 czy 10% przypadków.
Stoję w danym miejscy i celuję w stojącego gościa z np. 5m. AF "woli tło", a gościu nieostry. Dla pewności robię kilka fotek i raz celuję w łeb, raz w korpus, raz gdzieś poniżej pasa:) Ale za każdy razem pudło (przy takich 3 próbach).
Natomiast za 5 min robię zdjęcie innemu gościowi z podobne odległości i jest ok AF trafia w punkt. Dodam, że robię na puszce A500.
Czy ktoś wie, czy a500 ma taki słaby system AF, który powoduje np "ześlizgnięcie" się strzału AF na tył, albo czy np filtr UV potrafi zakłócać pracę AF. Próbowałem na lokalnym i punktowym - to samo.
Testowałem obiektyw przed kupnem na kartce w kratkę z narysowaną kropką - przy 5 próbach na 1,8 wszystko trafione.

Trochę zaczynam głupieć i nie wiem czy mam zmieniać puszkę, czy może zdobyć jakąś lepszą wiedzę na temat celowania AF, lub jego zachowań.

11 ODPOW. 11
lordkain
Nowicjusz

No to przeczyściłem komorę AF i problem ewidentnie pozostał. Zauważyłem tylko taki mały szczegół. Zdjęcie np portretowe robione z bliska (przykładowo 1 metr) - celuję w źrenicę i jest strzał w punkt, ostrzy świetnie, mało pomyłek. Jeśli natomiast celuję w twarz ale z odległości gdzie mieście się ona w tym polu i dajmy na to wystają uszy czoło i broda poza ten obszar, to praktycznie 100% pomyłek. Autofocus woli tło i nic mu nie zrobisz. Żeby było pewniej odpaliłem świetlówkę (odpowiednik 400W) z parasolką, posadziłem córę na krzesło, ja nieruchomo, ona nieruchomo, czas 1/125, 10 prób i wszystko w ścianę pół metra za nią. Za każdym razem kazałem obiektywowi celować na nowo. Używałem AF lokalnego i próbowałem na różnych obszarach. Nie wiem czy o jest sens dawać do serwisu, czy to taka uroda może być tego obiektywu (lub obiektywu z aparatem) i tyle, lubi celować z bliska, nie lubi z półdystansu?
Poradźcie coś moi koledzy - fachowcy:)

lordkain
Nowicjusz

W serwisie powiedzieli, że AF był rozregulowany i go podregulowali - zobaczymy jak odeślą, ale zapowiada się, że problem był, ale się zmył. I git!