anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A300 - tryb M - jasność/ciemność w trybie LV

oldguest
Początkujący

A300 - tryb M - jasność/ciemność w trybie LV

Witam ponownie,
mam pytanie odnośnie trybu M i LV, skąd się bierze ściemnianie/rozjaśnianie wyświetlanego obrazu w trybie LV w przypadku ustawień na niedoświetlenie/prześwietlenie? W trybie VF problem ten nie występuje. Czy da się to jakoś wyłączyć? Jest to o tyle problem, że przy ustawieniach różnych od zalecanych przez światłomierz korzystanie z LV jest praktycznie niemożliwe. Trudno jest prawidłowo ustawić kompozycję obrazu nie wspominając już o próbach ręcznego ostrzenia gdy widzę ciemność/jasność na LCD. Po to przecież jest tryb M, aby móc ustawić własne czasy ekspozycji, a nie ustawiać na parametry ekspozycji zalecane przez aparat (jaki jest wtedy sens istnienia drabinki)? Czy używanie trybu LV z ustawieniem na M ma jakikolwiek sens?

20 ODPOW. 20
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

stasiek2002 napisał(a):

Witam ponownie,
mam pytanie odnośnie trybu M i LV, skąd się bierze ściemnianie/rozjaśnianie wyświetlanego obrazu w trybie LV w przypadku ustawień na niedoświetlenie/prześwietlenie? W trybie VF problem ten nie występuje. Czy da się to jakoś wyłączyć? Jest to o tyle problem, że przy ustawieniach różnych od zalecanych przez światłomierz korzystanie z LV jest praktycznie niemożliwe. Trudno jest prawidłowo ustawić kompozycję obrazu nie wspominając już o próbach ręcznego ostrzenia gdy widzę ciemność/jasność na LCD. Po to przecież jest tryb M, aby móc ustawić własne czasy ekspozycji, a nie ustawiać na parametry ekspozycji zalecane przez aparat (jaki jest wtedy sens istnienia drabinki)? Czy używanie trybu LV z ustawieniem na M ma jakikolwiek sens?


hmm nie wiem jak odpowiedzieć... spróbuje w trybie manualnym i włączony lv na ekranie pokazuje się to co później będzie na zdjęciu więc jak nie doświetlisz o 3ev to będziesz miał ciemność na ekranie a jak prześwietlisz to będzie przepał w wizjerze tego nie widać bo jest on optyczny a nie elektroniczny tak jak np w a55 gdzie w trybie m w wizjerze dzieje się dokładnie to samo co u Ciebie na ekranie i nie da się tego wyłączyć

oldguest
Początkujący

pawelszymanski6 napisał(a):

hmm nie wiem jak odpowiedzieć... spróbuje w trybie manualnym i włączony lv na ekranie pokazuje się to co później będzie na zdjęciu więc jak nie doświetlisz o 3ev to będziesz miał ciemność na ekranie a jak prześwietlisz to będzie przepał w wizjerze



Hmm, a czy nie uważasz że jest to niedogodność? Jak już powiedziałem po to jest chyba drabinka aby zasugerować propozycję światłomierza aparatu. Poza tym czy uważasz że wskazania światłomierza są nieomylne, szczególnie w trudnych warunkach? Skoro taki "ficzer" nie występuje w trybie VF to po co producent implementował to w trybie LV?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

po pierwsze ciekawi mnie w jaki sposób wizjer optyczny miałby zachowywać się tak jak lv, po drugie lv zostało stworzone między innymi dla tych, którzy się właśnie przesiedli z kompaktów i wolą używać ekraniku, a dodatkowo używając drabinki w wizjerze nie do końca wiedzą jak będzie zdjęcie wyglądało jak ustawią drabinkę np na -1ev, a dzięki lv od razu widać jak będzie wyglądało. Osobiście w a300 lv włączyłem może z 5 razy przez prawie 3 lata użytkowania, bo wolę wizjer, a do zabawy z lv jest nex ;)

oldguest
Początkujący

pawelszymanski6 napisał(a):

po pierwsze ciekawi mnie w jaki sposób wizjer optyczny miałby zachowywać się tak jak lv, po drugie lv zostało stworzone między innymi dla tych, którzy się właśnie przesiedli z kompaktów i wolą używać ekraniku, a dodatkowo używając drabinki w wizjerze nie do końca wiedzą jak będzie zdjęcie wyglądało jak ustawią drabinkę np na -1ev, a dzięki lv od razu widać jak będzie wyglądało. Osobiście w a300 lv włączyłem może z 5 razy przez prawie 3 lata użytkowania, bo wolę wizjer, a do zabawy z lv jest nex ;)



Ja używam LV/VF mniej więcej "pół/na pół" przy czym 100% fotek na statywie (i tu jest właśnie problem w z trybem M). Poza tym robienie zdjęć z pozycji żaby czy ptaka korzystając z VF to czysta loteria. Więc nie mów mi że LV jest dla kompaktów czy NEX (czytaj amatorów). LV poza oczywistą wygodą jest niesamowicie praktyczne. Oczywiście w trudnych warunkach oświetleniowych VF lepiej się sprawdzi niż LV i wtedy właśnie korzystam głównie z niego.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

stasiek2002 napisał(a):

Jak już powiedziałem po to jest chyba drabinka aby zasugerować propozycję światłomierza aparatu. Poza tym czy uważasz że wskazania światłomierza są nieomylne, szczególnie w trudnych warunkach? Skoro taki "ficzer" nie występuje w trybie VF to po co producent implementował to w trybie LV?



Wskazania światłomierza są nieomylne, to tylko nasza niewiedza w interpretacji jego wskazań (dodatkowo również oprogramowanie aparatu, aby jak najlepiej odwzorować to co odczytał światłomierz) powodują, że nie potrafimy poprawnie naświetlić klatki. Kiedyś (a i teraz też, tylko niestety, zewnętrzny światłomierz stał się synonimem profesjonalizmu) nie było elektroniki, światłomierz pokazywał jakieś dane a fotograf musiał odpowiednio te dane przełożyć na ustawienia czasu i przysłony. W momencie, gdy producenci aparatu postanowili pomóc fotografom i wbudowali światłomierz w korpus przestali informować o tym, w jaki sposób mierzy światłomierz i jakie algorytmy są zastosowane do przełożenia wskazań światłomierza na czas, przysłonę i czułość. I teraz jest problem z poprawnym zinterpretowaniem pomiaru.
W sprawie LV zgadzam się z Pawłem. Został on zrobiony po to, aby fotoamatorzy widzieli jak będzie wyglądać ich zdjęcie po jego wykonaniu. Stąd właśnie przyciemnianie i rozjaśnianie ekraniku (i wizjera w A33 i A55). Ale również i zmiana balansu bieli powoduje odwzorowanie jej na ekraniku, wprowadzenie filtrów efektowych itp. Widzę na to rozwiązanie aby najpierw ustawić poprawne parametry ekspozycji a potem dopiero kadrować i ustawiać ostrość.

oldguest
Początkujący

piotruso napisał(a):

W sprawie LV zgadzam się z Pawłem. Został on zrobiony po to, aby fotoamatorzy widzieli jak będzie wyglądać ich zdjęcie po jego wykonaniu. Stąd właśnie przyciemnianie i rozjaśnianie ekraniku (i wizjera w A33 i A55).



Hmm, tryb M i fotoamatorzy. Możesz mi powiedzieć który "amator" fotografii korzysta z trybu M?

piotruso napisał(a):

Widzę na to rozwiązanie aby najpierw ustawić poprawne parametry ekspozycji a potem dopiero kadrować i ustawiać ostrość.



Super ergonomia, szczególnie dla amatorów ;)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

stasiek2002 napisał(a):

Hmm, tryb M i fotoamatorzy. Możesz mi powiedzieć który "amator" fotografii korzysta z trybu M?


jak byłem amatorem używałem Manuala.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
oldguest
Początkujący

kris napisał(a):

stasiek2002 napisał(a):

Hmm, tryb M i fotoamatorzy. Możesz mi powiedzieć który "amator" fotografii korzysta z trybu M?


jak byłem amatorem używałem Manuala.



A ja, jak byłem mały to używałem pieluch.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

stasiek2002 napisał(a):



Więc nie mów mi że LV jest dla kompaktów czy NEX (czytaj amatorów).


ale taka jest prawda w a700 czy a850/900 nie ma lv i odchylanego ekranika, a co by nie było to są właśnie puszki dla pół profi lub profesjonalistów...a do żabiej perspektywy można używać wizjera kątowego ;) wybacz ale lv w a300 jest tragiczny na ekranie nie wiele widać nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych jakbym miał teraz stanąć przed wyborem a200 czy a300 wybrałbym ten pierwszy bo był tańszy i miał jaśniejszy wizjer ;)

EDIT ja kupując a300 byłem totalnie zielony jeśli chodzi o fotografie i pierwsze co zrobiłem to zakupiłem zeiss 135/3,5 na m42 przełączyłem a300 w tryb M i robiłem tak zdjęcia przez rok...