anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A58 i obiektyw 50/1.4

Kamila89
Nowicjusz

A58 i obiektyw 50/1.4

Witam, mam zestaw jak w tytule i jestem podlamana. Nie umiem sobie z tym poradzic. Nie wiem czy cos tu jest zepsute czy jak... Nie ukrywam ze chcialambym poprostu ustawic auto i cykac foty. Ale sie nie sa wychodza biale i nieostre często... Dlaczego tak sie dzieje? Jaki najlepsze obiektym do takich portretowek, detali ale zeby i ostre byly cale osoby... Prosze o pomoc! 

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

@Kamila89, zdjęcia robione tym konkretnym obiektywem przy takiej pieknej, slonecznej pogodzie moga niestety wychodzić prześwietlone. Jak można to poprawić?

 

1) Ustawić do ustawień fabrycznych aparatu
 
2) Zmniejszyć wartosć ekspiozycji EV (na 0 - o ile jest ustawiona > 0)
 
3) Skrócić czas naświetlania
 
4) Sprawdzić ISO - bo jak jest za duże to efekt podobny jak z ekspozycją
 
Jeśli chciałabyś dobrać nowy obiektyw, to zapraszamy do salonów sieci partnerkich Sony - nasi Eksperci chętnie pomogą w wyborze.
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Oj, przyczyn, że nie wychodzą Ci zdjęcia jakie chcesz może by bardzo dużo.

Fotografia to jednak złożona dziedzina. Ekspozycja, pomiar światła, głęia ostrości, kompozycja ale również i rodzaj sprzetu użyty do danego zadania - to wszystko ma wpływ na wygląd końcowy zdjęcia.

Podeślij, wstaw, proszę, jakieś zdjęcie według Ciebie nieudane ale żeby były zapisane dane EXIF (najlepiej zdjęcie prosto z aparatu, bez żadnej obróbki), w danych EXIF są zapisane wszystkie nastawy aparatu, może wtedy będę mógł powiedzieć więcej na temat ustawień aparatu.

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Bardzo dobrze streścił Ci @piotruso czym jest fotografia, a ja tylko dodam, że jak chcesz sie uczyć fotografowć, to nastaw się, aby ograniczyć zakres ustawień automatycznych. Mnie natomiast, aby Ci coś doradzić, interesuje co fotografujesz i jakie już masz do tego obiektywy. Masz lustrzankę, a zatem masz warunki do wymienności obiektywów. Każdy typ obiektywu ma określone zastosowanie. Zanim więc udasz się do ekspertów, jak doradzono Ci ze strony Community Team, musisz mieć na ten temat własną wiedzę i dobrze, że tu trafiłaś z pytaniami.

 

Zauważ, że w przypadku Twojego A-58 masz do czynienia z matrycą typu APS-C. Oznacza to, że obiektywy nawet jeśli mają mocowanie Sony A, będą się różnie zachowywać w aparacie, w zależności od tego, czy dedykowane były do pełnej klatki, czy tylko APS-C (matryca APS-C jest mniejsza niż pełna klatka, czyli 36x24mm). Obiektywy do pełnej klatki z powodzeniem można montowac do aparatów z matrycą APS-C, ale zachowywac sie wtedy będą jakby miały ogniskową 1,5 razy dłuższą. Jest to ważne o tyle, że ma wpływ na efekty widzenia obiektu fotografowanego przez aparat (a właściwie matrycę). W Twoim przypadku, gdy założyłaś obiektyw 50/1.4, to domyślam się, że jest on do pełnej klatki. Zachowuje się zatem w body A-58 jakby miał ogniskową 75 mm. W tym układzie doskonale nadaje się do portretu, czyli do fotografowania osób. Ten kąt widzenia obiektywu (lub nieco mniejszy, gdyby ogniskowa innego obiektywu była dłuższa) w przypadku portretów ważny jest, aby uniknąć niekorzystnej deformacji twarzy. Przy obiektach płaskich nie ma znaczenia. Natomiast jasność Twojego obiektywu przy otworze 1.4 pozwala rozmyć tło w fotografii portretowej, co daje efekt artystyczny, ale już niekoniecznie nadaje się do fotografowania bardziej przestrzennego, bo przy otworze 1.4 głębia ostrości jest stosunkowo mała. Np. na 2 metrach wynosi 4 cm, a na 3 metrach 9 cm. Zmniejszając otwór przysłony powiększasz głębię ostrości, czyli przestrzeń wokół obiektu fotogrtafowanego (część tej przestrzeni występuje przed obiektem, a część za), a to oznacza, że poza obszarem głębi obiekty widziane będą nieostro. Od fotografa zatem zależy jak bardzo chce mieć wielki obszar ostry na obrazie.

 

W warunkach polowych, a konkretnie dziennych, gdy mamy dość silne światło słoneczne, stosując obiektywy bardzo jasne łatwo uzyskać "przepał", czyli pozbawione treści w niektórych miejsca na obrazie. Zdjęcie będzie mocno przejaśnione i będzie gubić szczegóły w najjaśniejszych punktach. Aby temu zaradzić trzeba przeeksperymentować z regulacjami przesłony lub wartości ekspozycji (ustawianej doraźnie na minus). Portret jest trudniejszym typem fotografii niż fotografowanie spacerowe plenerów. Ale do otwartych przestrzeni warto rozważyć inny typ obiektywu, niż portretowy. Dlatego zapytałem, co fotografujesz. Twój obiektyw 50/1.4 także może być obiektywem plenerowym, na dzienne światło, bo mając zakres przesłon do f/22 dasz sobie radę, aby uniknąć przepałów.

Zajrzyj na stronę DOFMaster: http://www.dofmaster.com/dofjs.html. Masz tam kalkulator pozwalający ustalić zależności pomiędzy rodzajem matrycy, wielkościa przesłony i dystansem fotografowania, aby poznać wielkość głębi ostrości. Grafika uzupełnia dane liczbowe. Ustaw sobie typ aparatu (A-58 tam nie ma, ale może być A-57), nastepnie wielkość przesłony, a jakiś hipotetyczny dystans fotografowania najlepiej ustaw na metry, a wartości głębi wyjdą natychmiast.

 

Pozdrawiam