anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ekspozycja

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Ekspozycja

Witam,
Nie wiem czy w dobrym wątku pisze ale...
Mam pewnien problem wiem,że to podstawy ale im więcej czytam tym mniej z tego wszystkiego rozumie.A chodzi mi o tą tabelkę http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13011 z EV jak mozna na skali EV ustawic +17 jak ja mam od -3 do +3.
Bardzo proszę o tak zwane łopatologiczne wytlumaczenie.Bo naprawdę im więcej czytam tym mniej rozumie.

61 ODPOW. 61
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

No ja mam sony alfa 200 a obiektyw to portretówka.
Może napisze inaczej i może cos zrozumiesz.
Otóz gdy ustawie pokrętło na tryb A i nacisne przycisk AV(+/-) to wyskakuje mi taka drabinka z wartościami (-2,-1,0,+1,+2)
A po przejsciu na tryb M (gdzie jest to tryb manualny) nie mam juz takiej drabinki pod zadnym przyciskiem.Tutaj w trybach automatycznych i półautomatycznych mozliwosc jest a w trybie manualnym nie ma i to dla mnie jest dziwne.Tak tak wiem,ze na M. ustawia sie samemu iso.czas, przyslone ale nie ma wlasnei tej korekty.



Aż z wrażenia wziąłem do ręki A200. Dla mnie zawsze jest wyświetlana drabinka, w każdym trybie. W wizjerze znajduje się po prawej stronie od wartości czasu i przysłony a na ekraniku ... acha, już wiem, już widzę co i jak (to dlatego, że ja mam wyłączony LCD i praktycznie nie korzystam z niego więc nie znam tak dokładnie jego wyglądu). W wizjerze jest zawsze jak napisałem powyżej a na LCD w trybie powiększonym (ogólnym) faktycznie nie ma drabinki, pojawia się dopiero po przełączeniu ekranu LCD w tryb szczegółowy (przełącznikiem DISP zmieniasz sekwencyjnie wygląd ekranu, w trybie robienia zdjęć: tryb powiększony - tryb szczegółowy - LCD wyłączony). Gdy masz tryb powiększony to faktycznie, drabinka pojawia się gdy naciśniesz przycisk korekty ekspozycji a w trybie manualnym ten przycisk ma inną funkcję. Ale nawet w trybie powiększonym i M korekta ekspozycji jest wyświetlana tylko w postaci cyfr. Gdy jej wartość w stosunku do zmierzonego przez aparat światła przekracza +- 2EV to symbol 2,0 lub -2,0 miga, wiadomo więc w którą stronę należy korygować nastawy. No ale ja faktycznie patrzę w wizjer a tam drabinka jest zawsze.
Piszesz obiektyw portretówka tzn. co? Bo dla mnie typowa portretówka to obiektyw o ogniskowej 135 mm lub 85 mm, a że w naszym systemie jest takich kilka, z różnym światłem to nie wiem, o jakim mówisz?

sadam napisał(a):

Przepraszam, że się wtrącę ale czemu tak upierasz się na robienie zdjęć w trybie M? Daj szansę aparatowi i Sobie na poznanie jego możliwości.



Adaś, ale przecież poznanie i nauczenie się pomiaru, działania aparatu, poznanie jego możliwości to właśnie tryb M. W innych trybach będziemy robić zdjęcia dobre gdy będziemy wiedzieć co i jak zmierzyć, jak zachowa się aparat, jak działa jego pomiar. Ja może jestem dziwmy (zawsze truskawki cukrem sypie) ale uczyłem się gdy nie było takich udogodnień jak tryb P (no dobra, były ale w aparatach niedostępnych dla mnie, ja nie miałem nawet światłomierza w aparacie, korzystałem z ręcznego - zresztą dziś też często korzystam z ręcznego światłomierza). Dlatego wydaje mi się, że nauka robienia zdjęć w trybie M może przyspieszyć poznanie aparatu. Z drugiej strony masz rację, jeżeli chcesz tylko zrobić zdjęcie to współczesna technika poszła tak daleko, że w typowych sytuacjach (a w takich robi się zdecydowaną większość zdjęć) aparat sobie poradzi bez problemu.

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Tadeusz napisał(a):

sadam napisał(a):

drabinka nie pokazuje się, bo aparat w trybie M nie możliwości zmiany żadnego z parametrów wpływającego na ekspozycję.

Oj, chyba coś zamotałeś.
Po prostu korekta w trybie "M" nie ma sensu - korygujemy ustawienia automatyki, a w "M" wszystko robimy ręcznie, więc co - siebie korygować? Do tego służy zmiana czasu i przysłony - a na drabince jest pokazane, czy (wg automatyki aparatu) będzie dobrze naświetlone.



Oj chyba Tadeuszu nie przeczytałeś mnie dokładnie - a może ja napisałem niezbyt czytelnie :?
Miałem na myśli, dokładnie to co Ty napisałeś.
Dobra kończę, bo mi jakoś ostatnio nie wychodzi przekazywanie myśli przez internet :( I tylko gmatwam proste rzeczy.

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

piotruso Wielkie dzieki za pomoc i cierpliwość chyba cos zrozumiałam.
Ciesze sie,że sa jeszcze ludzie którzy ot tak chcą pomagać innym staraja się wytłumaczyć itp.
I nie chca za to zadnego wynagrodzenia.Bo spotkałam sie już z czyms takim "powiem ci jak to zrobiłam ale to bedzie kosztowac" :c13 Czy powiem ci jak uzyc tego no ale nie za darmo.Mysla ze juz cos osiagneli czegos sie nauczyli i jzu bogami sa.Ja np. jestem taka ze jak cos wiem to dziele sie z innymi tym co sama sie nauczylam i dla mnie slowo diekuje wiele znaczy.Dklatego bardzo szanuje takie osoby co wlasnie staraja sie pomagac innym.
WIELKIE DZIEKI........ :thumbsup:

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Witam,Dzisiaj miałam próbe swoich mozliwość i jak dla mnie to jedna wielka porażka :c9 :c13 :c3 niw iem co juz żle robie.Dzisiaj np. wszystkie robiłam na trybie M i tylko regulowałam suwakiem i zmieniałam czas naswietlania jak widziałam ze jedno zdjecie jest ciemne to tak kreciłamczasem zeby w wizjerze kreska byla na 0 albo jak chcialam jasniej na +03 i nie wiem czy dobrze.Np.1/20 f/2.2 iso 100.
I czy wina za np. nieostre zdjecia moze by brak swiatła?Mam jedno okno w pokoju odslaniam fieranke i co nadal jest ciemno nawet jak daje na A i na przesłone a czas sam sie dobiera to i tak zle.
Pomocy!!

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

światło to podstawa fotografii, jeśli jest go mało to trzeba się wspomagać użyciem możliwie jak najniższej wartości przysłony, czy też możliwie dużej wartości ISO.
Wstaw przykładowe zdjęcie (zachowując dane EXIF), które jest 'nieostre'.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Wstawie tylko EXIF bo mama dziewczynki nie zgodziła się na wstawienie zdjęcia.Sa one poruszone.Ty co były robione na parapecie to są ok.Bez tytułu.jpg
111.jpg

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

Witam,Dzisiaj miałam próbe swoich mozliwość i jak dla mnie to jedna wielka porażka :c9 :c13 :c3 niw iem co juz żle robie.Dzisiaj np. wszystkie robiłam na trybie M i tylko regulowałam suwakiem i zmieniałam czas naswietlania jak widziałam ze jedno zdjecie jest ciemne to tak kreciłamczasem zeby w wizjerze kreska byla na 0 albo jak chcialam jasniej na +03 i nie wiem czy dobrze.Np.1/20 f/2.2 iso 100.
I czy wina za np. nieostre zdjecia moze by brak swiatła?Mam jedno okno w pokoju odslaniam fieranke i co nadal jest ciemno nawet jak daje na A i na przesłone a czas sam sie dobiera to i tak zle.
Pomocy!!



Czy zastrzeżenia masz do naświetlania czy tylko do nieostrości zdjęcia?
Ciągle się dopytuje co to za obiektyw portretowy masz (bo na kicie ani Sigmie nie ustawisz przysłony 2,2)?
Jeżeli Twoje niezadowolenie wynika z nieostrości to przy czasie 1/20 podejrzewam poruszenie aparatem. Niby zasada jest taka, że przeciętny użytkownik w przeciętnych warunkach powinien utrzymać nieporuszony aparat przy czasie równym odwrotności ogniskowej (a w wypadku aparatow z cropem czyli z mniejszą matrycą od full frame'a od odwrotności ekwiwalentu ogniskowej) np. ogniskowa obiektywu wynosi 50 mm (ekwiwalent dla aparatów z matrycą APS-C 75 mm, odwrotność wynosi 1/75 więc czas bezpieczny to 1/90 - najbliższa, krótsza wartość od 1/75). W lustrzankach Sony jest zamontowana stabilizacja więc czas ten powinien być dłuższy od wyżej podanej reguły. Ale, jak każda reguła ma swoje wyjątki poza tym mówi o przeciętnym użytkowniku w przeciętnych warunkach. A co to znaczy? Ktoś, kto nie robi zdjęć na co dzień przy naciskaniu spustu może nieświadomie ruszyć aparatem. Przy dłuższych czasach trzeba pamiętać, że mija chwila od naciśnięcia migawki do zakończenia naświetlania, nie można ruszyć aparatem tuż po naciśnięciu spustu. Z drugiej strony znam takich co potrafią utrzymać zdjęcie robione obiektywem 450 mm przy czasie 1/80 sek.
Co do korekty ekspozycji to robisz dobrze.
Najlepiej gdy wstawisz zdjęcie z danymi EXIF, tak jak radził kris , na przykładzie z danymi o ustawieniach aparatu łatwiej będzie dyskutować.

Edit.
W trakcie pisania postu pojawiły się dane EXIF. No, przy takich czasach to tylko statyw. Ale i model musiałby być nieruchomy. Wniosek - za mało światła. Rada - możesz jeszcze zwiększyć czułość (podnieść ISO do 400, może nawet 800 więc czas skrócisz o 2-3 EV).
Edit 2.
Już widzę, masz obiektyw 50 mm. Jeżeli mogę się przyczepić do Twoich wcześniejszych postów to nie jest to obiektyw portretowy (oczywiście można go stosować do portretów ale gdy piszesz - "mam obiektyw typowo portretowy" to większość myśli o troszkę dłuższych ogniskowych).

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

1/4s i 1/13s to bardzo długie czasy..jak dla ogniskowej 50mm. Trzeba dość pewnej ręki, aby utrzymać to bez poruszenia (oczywiście z pomocą stabilizacji matrycy). Oczywiście jeśli nam uda się to utrzymać to zawsze przy takim czasie poruszyć się może model/modelka....

Edit: tak patrzę f/3.2... można było zwiększyć otwór przysłony...czasy na pewno byłyby na Twoją korzyść.

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Zrobiłam 3 fotki przykładowe zeby pokazać.
Ja chyba jednak do fotografii sie nie nadaje.Albo to jest takie trudne albo ja jestem kompletnie głupia :slight_smile:
Już nie wiem co robie źle....Dzisiaj np. tak jak pisałam ustawiłam tryb M nastawiałam przesłone na 3.2 i kreciłam czasem tak zeby na drabince w wizjerze bylo albo 0 albo jak bylo za ciemne to staralam sie krecic czasem tak zeby przedzialek byl np. na 0.3 albo jak za jasno bylo to zeby bylo na -0.3 czy -1

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja nie rozumiem jednego - co chcesz tak naprawdę osiągnąć na zdjęciu?

Jeśli ma być widać tą szklankę, to jak widać przy ISO 100 i przysłonie f/3.5 musisz mieć długi czas aby poprawnie naświetlić. Żeby skrócić czas naświetlania podnieś ISO do wartości 400 lub 800. Nie musisz również przymykać przysłony tak mocno.