anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak nagrać nakręcone filmiki na płytę DVD?

kasiam------
Początkujący

Jak nagrać nakręcone filmiki na płytę DVD?

Witam! Mój pierwszy post na tym forum. Mam problem. Jakiś czas temu kupiłam kamerę Sony XR z twardym dyskiem. Kamera jest bardzo fajna, szybko łapie ostrość, na nagraniach są ładne kolory. Nagrałam paredziesiąt giga filmów, i chciałam je zgrać na płytę dvd. Niestety zgubiłam instrukcje obsługi i kompletnie nie wiem co mam zrobić.

8 ODPOW. 8
boston-----
Początkujący

Do przegrania materiałów służą w twoim wypadku kabel usb oraz jakieś oprogramowania, z którego najlepszym, bo darmowym, jest Picture Motion Browser dodawany do kamer firmy Sony. Zainstaluj oprogramowanie, następnie podłącz kamerę kablem usb. Jeśli zgrywanie nie uruchomi się automatycznie możesz użyć panelu File > import media file > disc.

Instrukcja powinna być też na płycie, która jest w zestawie, jeśli nie spróbuj jej poszukać na stronie sony.

Jeśli nie masz PMB (a szkoda) to możesz skorzystać z innych programów, najczęściej płatnych, ale one dadzą ci też możliwość większego montażu.

Mam nadzieję, że pomogłem :thumbsup:

kasiam------
Początkujący

Płytę mam, przed chwilą nagrałam ten program. Podłączyłam kamerę, właśnie importuje dane na komputer. No i co dalej? Pierwsze nagrania na pewno będą kiepskie. Mogę jakos posklejać je w jedno? Mam parę długich kawałków, jak patrzę to część z nich jest za dluga. Jakieś głupoty ponagrywałam. Wstyd powiedzieć, na paru zapomniałam pauzy właczyc. Dużo zbędnego materiału.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Miałem ten sam problem co Ty. Na forum jest sporo tematów o tym. Do prostych obróbek (min wycinanie) służy ten program PMB. Też z niego korzystam. Może nie ma tylu opcji ile profesjonalne programy, ale na początek i do prostych czynności jest idealny.
Masz tu link z którego też korzystałem, tam jest to opisane:

http://www.domore.sony.pl/#/?p=Handycam ... MOJE_WIDEO

kasiam------
Początkujący

Dziękuję, pomogło. Czytałam forum i dziwiłam się po co radzicie nagrywać krótsze kawałki. Już teraz wiem :thumbsup: . Nad moimi długimi nagraniami musiałam poświęcić parę godzin :c7 . Z tego co wyszło udało poskładać się w miarę fajne dvd, ale jeszcze mi dużo brakuje. Nagrywanie na płytę jest bardzo proste. Nie potrzebnie pytałam, trochę wstyd :) Od tamtego doświadczenia będzie już lepiej!

Dziękuje Ci za informacje :thumbsup:

adam.malysz
Początkujący

kasiam napisał(a):

Dziękuję, pomogło. Czytałam forum i dziwiłam się po co radzicie nagrywać krótsze kawałki. Już teraz wiem :thumbsup: . Nad moimi długimi nagraniami musiałam poświęcić parę godzin :c7 . Z tego co wyszło udało poskładać się w miarę fajne dvd, ale jeszcze mi dużo brakuje. Nagrywanie na płytę jest bardzo proste. Nie potrzebnie pytałam, trochę wstyd :) Od tamtego doświadczenia będzie już lepiej!

Dziękuje Ci za informacje :thumbsup:



Kasiam to zależy... powiem Ci tak że są różne szkoły ja znowu nagrywam długie kawałki, ale obrobienie takiego materiału jest czasochłonne, nawet bardzo ;-) Ja nad swoimi materiałami spędzałem nawet po 2 tygodnie więc sama widzisz. Jeżeli zajmujesz się tym amatorsko to fakt lepiej nagrywać krótsze fragmenty łatwiej to wszystko ogarnąć.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Ja nad swoimi materiałami spędzałem nawet po 2 tygodnie więc sama widzisz.



Widzisz, dlatego krótsze materiały są lepsze, mniej czasu spędzasz nad obrabianiem. Odchodzi Ci czas jaki musisz spędzić na cięciu itd. Boston w jednym wątku dobrze napisał, że najważniejszą rzeczą jest nagrywanie z głową.

adam.malysz
Początkujący

Zimny napisał(a):

Ja nad swoimi materiałami spędzałem nawet po 2 tygodnie więc sama widzisz.



Widzisz, dlatego krótsze materiały są lepsze, mniej czasu spędzasz nad obrabianiem. Odchodzi Ci czas jaki musisz spędzić na cięciu itd. Boston w jednym wątku dobrze napisał, że najważniejszą rzeczą jest nagrywanie z głową.



Zimny tak możemy sobie teoretyzować... a zapewne wesz ze wszystko jest uzależnione od tego co nagrywasz i jaką masz koncepcje działania... bez wcześniejszego zdefiniowania swojego celu nie będziesz zadowolony ze zmontowanego materiału :smileyugeek:

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Nie no dokładnie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tylko chyba rozmawiamy o normalnym nagrywaniu, jakie stosuje się najczęściej. Kręcąc jakąś imprezę ciągle przez godzinę musisz poświęcić dużo więcej czasu żeby zmontować coś fajnego, niż przy nagrywaniu ujęciami. Tu chyba się zgodzisz. A jak chcesz nagrać mszę, czy wystąpienie posła w sejmie to możesz nagrywć ciągiem, bo i tak nic wycinać itp nie będziesz...