anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kolejność obróbki.

profile.country.pl_PL.title
EDO-----
Poszukiwacz

Kolejność obróbki.

:c37
Mam zdjęcie w RAW które chcę zapisać w JPG i jednocześnie przyciąć. Czy najpierw obrobić RAW, wykadrować (przyciąć) i to dopiero do JPG czy przycinanie zrobić już na JPG?

21 ODPOW. 21
profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Moim zdaniem jest to obojętne :) Ja obcinam w LR, bo tak mi wygodniej :c20

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

kuraq napisał(a):

Moim zdaniem jest to obojętne :) Ja obcinam w LR, bo tak mi wygodniej :c20


Dla mnie również byłoby to obojętne, z tą różnicą, że mam CS6, w którym kadrowanie jest takie jak w LR :smileythumbsup:
Niemniej jednak lepiej jest jak najwięcej zrobić na RAWie, bo JPEG to już kompresja, a im więcej kompresji tym większa "kaszana" się robi.

Mała prezentacja wpływu na jakość JPGa, otwierając i tylko zapisując zdjęcie (na końcu jest to zrobione 600-tny raz):
http://vimeo.com/3750507

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

Ostatnimi czasy kadruję/przycinam/prostują na etapie obróbki RAW (tyle, że w IDC 4)

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Być może jest to obojętne. Jednak bazując na moich całkowicie subiektywnych odczuciach, wywoływałem RAW-a w CR, kadrowałem w razie potrzeby, zapisywałem w pełnej rozdzielczości i dopiero na etapie PS-a zmniejszałem do wymaganego rozmiaru (forum, wydruk) i wyostrzałem.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja kadruję w PS, tuż po przeniesieniu się z modułu Adobe Camera Raw.
Pracuje w 16 bitowej przestrzeni barwnej więc to, co wstawił kris nie ma prawa się zdarzyć.

Dopiero jak skończę, to pyk na 8 bitów i zapis JPG w najlepszej jakości.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Tadeusz napisał(a):

(...)zapisywałem w pełnej rozdzielczości i dopiero na etapie PS-a zmniejszałem do wymaganego rozmiaru (forum, wydruk) i wyostrzałem.

Takie czynności wykonuję presetami exportu w LR. To wygodne, zwłaszcza, że oprócz możliwości konfiguracji rozmiaru, stopnia wyostrzania, metatagów i folderu gdzie ma exportować, można np. dodać ramkę, czy znak wodny. Co przy masowym exporcie mocno ułatwia życie :)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
spoltrebor1ofcej
Początkujący

Ile osób tyle sposobów.

Ja mam podobny do krisa, obróbka RAWów w LR, kadrowanie, itd. Później ewentualnie sztemplowanie, akcje i rzeczy trudniejsze to w PS, wracam do LR i wywołuję do JPG, a dzięki presetom o których kris właśnie wspomniał to można je wywoływać do JPG zmiejszając itd.

Świetne jest jeszcze do że można zmiany wprowadzone w RAWie zapisać sobie w XMP i później wielokrotnie do nich wracać.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

XMP to magia RAWa i LR (ACR). Nie wyobrażam sobie obróbki RAW bez tego :nauseated_face:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
spoltrebor1ofcej
Początkujący

No, bez tego to by było ciężko z wracaniem do fot z przeszłości bo po prostu by się nie chciało. A tak łatwo idzie je polepszyć, coś po zmieniać i potem wywołać, a nie trzeba obrabiać od nowa.



edit: PS chyba też to ma