anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kupno kamery do 1000zł

Krzysiekj
Początkujący

Kupno kamery do 1000zł

Witam

Nosze się z zakupem kamerki cyfrowej głównie do nagrywania meczy i późniejszej ich analizy (hala, plaża, trawa). Dodatkowo na użytek domowy rodzina itp...
Nie potrzebuję nie wiem jakiej jakości kamery, ale chcę wybrać najlepsze rozwiązanie z dostępnych w moim progu cenowym do 1000zł brutto.
Głównie moim problemem jest to czy wybrać na kasetę MiniDV czy jednak na kartę. Nie wiem jak się ma to do jakości. Czy materiał nagrany na kartę nie będzie miał gorszej jakości niż na kasetę?

Zastanawiam się nad takimi modelami:
Sony DCR-SX30E - 840zł
SONY DCR-HC51E - 864zł na allegro nawet za 700zł

Czy może jesteście w stanie zaproponować coś lepszego. Głównie zastanawiam się nad różnicą w jakości i plusami i minusami rozwiązań: karta pamięci, kaseta, dysk twardy

3 ODPOW. 3
boston-----
Początkujący

Nie używałem tych konkretnych modeli, ale na tyle ile znam tego typu kamery postaram Ci się pomóc.

Najpierw info ze strony Sony

DCR-SX30E
Bardzo małe wymiary i waga: przyjemne, łatwe filmowanie i bardzo duży zoom optyczny
Wewnętrzna pamięć 4 GB na niemal 3 h, dotykowy ekran LCD 2,7"

DCR-HC51E
Przyjemne filmowanie, dobry obraz, mocny zoom i atrakcyjna cena
Taśma DV, zoom optyczny 40x, Super SteadyShot i ekran LCD 2,5"


Ja wybrałbym HC51E. Ale od początku.

1.Nośnik
Kasety Mini DV mają tą przewagę, żę są tanie i każdej możesz użyć jako archiwum swoich nagrań. Za to pamięć flash jest wygodniejsza (4gb jak podaje Sony starczy na prawie 3 godziny czyli niemal 3 kasety).
Generalnie w kategori nośnik przewagę ma sx30E. Pamietaj jednak, ze kamera na kasetę jest cięższa. Mi taką łatwiej filmować z reki.
Ps. Ważna sprawa. Z nośnika jakim jest flash i karta Memory Stick łatwiej jest zgrywać materiał. W przypadku kaset zgrywasz on-line to znaczy tyle ile trwa materiał. Do kaset potrzebujesz dodatkowo złącza i.Link (FireWire), którego często nie ma w domowych PC (choć w laptopach już występuje). To mały koszt bo 40 zł ale jednak.

2. Obraz
Wysoce prawdopodobne że będzie lepszy z kasety. Kompresja jest tu znacznie mniejsza.
Ponadto przetwornik w HC51E jest większy, ma to wiele zalet w skrócie obraz powinien być lepszy.

3. Dodatki
kamera HC51E ma tryb night shot - przydatna funkcja.
Z drugiej strony SX30E ma teleobiektyw makro

Reasumując.
Wygodniejsza jest SX30E i gdybym kupował pierwsza kamerę zapewne kupiłbym ją. Gdybym jedynym wyznacznikiem zakupu była jakość obrazu wybrałbym kamerę miniDV.

Mała rada na koniec. Warto byłoby zaopatrzyć się w statyw, jeśli mecze, które będzie filmował będą długie, mimo że kamera mało waży to ręka będzie boleć, a po drugie obraz będzie lepiej się oglądało. Jeśli zamierzasz filmować dużo, to zdecyduj się jednak na kamerę z pamięcią flash. Będzie to bardziej ekonomiczne i wygodniejsze.

Krzysiekj
Początkujący

Hmmmm a czy ustawienie w kamerze na kartę najwyższej rozdzielczości nie spowoduje, że obraz będzie zbliżony lub równy obrazowi na MiniDV? Jeśli będzie gorszy to jak znacznie?

Mecze kamerowane na otwartych przestrzeniach to luz. Znaczeni gorzej będzie z tymi kamerowanymi na słabo doświetlonych halach sportowych... Która lepiej sobie poradzi? A może coś innego niż sony?

Generalnie jestem za kartą łatwiej i szybciej zgrać a to też ważne.

Zakładam, że kamery na kartę są mniej awaryjne (brak mechaniki) no i na logikę powinny mniej zużywać baterię. Czy dobrze myślę?

boston-----
Początkujący

Jak bardzo się będzie różnił obraz (jakość) mogę tylko teoretyzować:
1. kamera miniDV ma większe punkty światłoczułe (tak wynika ze specyfikacji) więc teoretycznie troszkę lepiej spisze się w zamkniętych pomieszczeniach
2. Obiektywy dobre i podobne jeśli chodzi o jasność
3. Format DV daje lepszy efekt końcowych (lepszej jakości film)

Myślę że twój wybór jest bardzo dobry w tym przedziale cenowym (ok 800 zł).

Co do baterii
SX-30
Czas nagrywaniu na SD Sony definiuje od 50 do 85 minut - akumulator FH30
HC-51E
Czas nagrywania definiowany jest podobnie.

Obie mają w zestawie ten sam akumulator. Pamiętajmy, ze energia jest głównie wykorzystywania na sam proces zapisywanie (kompresja) i przejmowania obrazu (przetwornik, procesor). Oczywiście również wyświetlacz LCD sporo jej pochłania.

Ps. Jest jeszcze argument (choć mały) za kamerą na pamieć flash i karty pamięci. Kamerą taką zrobisz zdjęcia, choć nie będą one miały małą rozdzielczość (dotyczy to SD, bo w kamerach hd rozdzielczość jest dużo większa)