anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery?

dirproduction
Początkujący

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery?

Mój drugi post i to o podobnej tematyce. Jak już wspomniałem stoję przed wyborem kamery. Marki jakie wybrałem w moich rozważaniach to Canon i Sony. Widzę, że są tu osoby doświadczone, mniej doświadczone i te takie jak ja - które kupują albo kupiły kamerę.
Jak myślicie, na co uważać przy wyborze kamery? Czym się kierować? Na co zwracaliście uwagę, albo jako bardziej doświadczeni na co zwracalibyście uwagę teraz? Jest coś co was denerwuje w kamerze jaką wybraliście, albo funkcja/opcja jaką bardzo cenicie?

18 ODPOW. 18
boston-----
Początkujący

Zwróć uwagę na:

- obiektyw (jasność i zakres ogniskowych), zazwyczaj obiektywy nie są szerokokątne, choć w niektórych nowych, droższych modelach z bieżące roku Sony je wprowadziło :c4 . I jeśli pytasz co dla mnie jest "denerwujące" to właśnie mały kąt.

- przetwornik (jego wielkości i technologie) w skrócie czym większy tym lepszy, ale chodzi tu o fizyczną, realna wielkość a nie ilość pikseli. Masz te dane w specyfikacjach kamer. Ważna jest także technologia użyta w przetworniku np. najlepsze kamery Sony mają Exmor R. Co ci daje taki przetwornik? Generalnie lepszy obraz oraz mniejsze wymagania względem światła zastanego.

i to chyba dwie najważniejsze rzeczy. Reszta to sprawa preferencji, estetyki itp.

tomekkk-----
Początkujący

Dodam na co ja patrzę. Jako amator, wiadomo nie mam doświadczenia w tym.
Patrzę na poreczność kamery. Dla mojego użytkowania jest to ważne. Nie może być duża i niewygodna.
Kolejną rzeczą to sposób zapisu materiału. Każdy ma swoje zalety i wady. Nie wiem który jest najlepszy. W aparacie mam karty pamięci, w laptopie czytnik, chyba to jest najlepsze rozwiązanie.
Łatwość obsługi. To znam z aparatów. Zaczynałem od prostych cyfrówek, potem przeniosłem się na amatorską lustrzankę, w tamtym roku kupiłem bardziej profesjonalną (ale też z półki amatorskiej). Różnica w łatwości obsługi ogromna. Jakbym od razu "ugryzł" tej profesjonalnej, to potrzebowałbym dużo więcej czasu na przyzwyczajenie się i naukę fotografii. Poza tym nie wiem czy nie ominąłbym jakieś etapy, których uczyłem sie przy amatorskiej. Tak jest z aparatami, fotografia to ogromna dziedzina, ciekawi mnie czy podobnie jest w kamerach... Jeśli tak, to chyba amatorski sprzęt na sam początek jest najlepszy....
Ilość funkcji. Tu trzeba bardziej się orientować jakie są możliwości, żeby dopasować swoje potrzeby. I zaczynają sie schody. Trzeba uzupełnić widzę. Inaczej nie wybierze się optymalnego sprzętu,,,

boston-----
Początkujący

To ja dodam jeszcze od siebie, że dzisiejsze kamery amatorskie (przynajmniej te których ja używałem) bardzo dobrze radzą sobie na trybach automatycznych i dla 9 na 10 użytkowników takiego sprzętu ustawienia automatyczne będą optymalne. Oczywiście jeśli ktoś podłapie chęci to może zacząć bawić się ostrością, balansem bieli, potem ekspozycją a wreszcie ustawieniami migawki.

tomekkk-----
Początkujący

boston napisał(a):

Oczywiście jeśli ktoś podłapie chęci to może zacząć bawić się ostrością, balansem bieli, potem ekspozycją a wreszcie ustawieniami migawki


Możesz to rozwinąć? Nie jest tak, że w amatorskich masz tylko "automat". Poza tym na czym polega zmiana ustawień migawki, ekspozycji? W aparacie rozumiem, ale tam jest statyczny obraz. Co innego kamera, gdzie masz obraz ruchomy. Pewnie głupie pytanie, jeśli tak to sory, ja laik...

boston-----
Początkujący

Jest dokładnie tak samo jak w aparacie cyfrowym, o którym wspominasz, kamera też łapie statyczny obraz.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Wszystkie ustawienia w kamerze można odnieść do ustawień aparatu. To jest również dział optyki, a definicje i prawa nie zmieniają się w zależności od urządzenia.

tomekkk napisał(a):

Nie jest tak, że w amatorskich masz tylko "automat".


Zależy od kamery i funkcji. Jak napisałeś nie wiesz na czym polega zmiana ustawień migawki itd. Jestem przekonany, że większość użytkowników amatorskich kamer tego nie wie. Korzystanie z manualnych ustawień na pewno wymaga dużej wprawy i doświadczenia. Jakbyś miał możliwość ustawienia wszystkich parametrów to ręczę, że pogubiłbyś się. Ja pewnie też..

tomekkk napisał(a):

Poza tym na czym polega zmiana ustawień migawki


Ustawienia migawki to nic innego jak ustawienia czasu naświetlania przetwornika. Im dłużej, tym więcej światła. Jednak wtedy jesteśmy narażeni na rozmycie obrazu. Podobnie jest z aparatami i zdjęciami przy słabym oświetleniu. Wypada wtedy mieć statyczny obraz i statyw, aby uniknąć niepożądanych efektów.

tomekkk napisał(a):

ekspozycji


Pod tym hasłem kryje się więcej ustawień. Ekspozycja w kamerze to ustawienie przysłony, migawki, w zależności od naświetlenia sceny. Dobra, prawidłowa ekspozycja, to naświetlenie obrazu na którym widać wszystkie szczegóły, które mają być widoczne.

dirproduction
Początkujący

Jak wygląda sprawa z wymienialnymi obiektywami w amatorskich kamerach? Czy jest taka możliwosć? W internecie znalazłem artykul o konwerterach na obiektywy. fakt artykuł dotyczył aparatów, a do kamer można?

Przetworniki w kamerach na pewno są ważne. Zauważyłem w większości są wykorzystywane takie same exmor a matryca cmos. Jeżeli przetwornik jest tak bardzo światłoczuły, to przecież zawsze można regulować przysłoną obiektywu i migawką.

Na ekspozycje faktycznie wpływa duża ilosc czynników. W aparatach są od tego tryby, ktoś też tu o nich pisał. Te tryby polegają na tym samym co w aparatach?

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

dirproduction napisał(a):

Jak wygląda sprawa z wymienialnymi obiektywami w amatorskich kamerach? Czy jest taka możliwosć? W internecie znalazłem artykul o konwerterach na obiektywy. fakt artykuł dotyczył aparatów, a do kamer można?



Obiektywy są nie wymienne, można stosować telekonwertery i nakładki szerokokątne.
Ogólnie wejdź na stronę sony.pl odszukaj interesujący Cię model kamery i sprawdź jakie akcesoria są do niej dostępne.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Są kamery z wymiennymi obiektywami, ale to już są dużo wyższe koszty. Nawet w półprofesjonalnych kamerach przeważają adaptery i konwertery...