anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

NEX-6 - problem z plikiem arw - zniekształcenia

profile.country.PL.title
specialk
Poszukiwacz

NEX-6 - problem z plikiem arw - zniekształcenia

Witam

 

Aparat - Sony NEX-6 (wersja oprogramowania - 3). Obiektyw - SELP18105G (wersja oprogramowania - 3). Windows 7 i 10 (dwa różne komputery). Sony RAW Driver zainstalowany.

 

Oto problem:

Pliki arw wyświetlają się zniekształcone - poziom jest wygięty w łuk:

 

arw_sony1.jpg

 

Problem występuje w różnych programach: Machinery, Corel PaintShop Pro X8, Picasa. Co ciekawe, w programie Machinery podgląd pliku jest poprawny:

 

arw_sony2.jpg

 

Ale przy obróbce (patrz pierwsza grafika) już nie. Pliki poprawnie wyświetlają się również Przeglądarce Fotografii Systemu Windows. W przeglądarce Picasa (nie w programie) fotografie przez pierwszy ułamek sekundy wyświetlają się poprawnie, by od razu się "wygiąć".

Problem występuje w obu systemach robienia zdjęć: RAW i RAW + JPG. W tym drugim przypadku plik JPG wyświetla się prawidłowo w każdym przypadku.

 

Czy ktoś zna temat i jego rozwiązanie?

3 ODPOW. 3
profile.country.pl_PL.title
Sony_Polska
Community Team

Witamy

 

sugerujemy sprawdzić czy w ustawieniach programy włączona jest autokorekta plików RAW, problem pojawia się dlatego, że pliki JPEG z racji, że są skompresowane, są korygowane automatycznie, natomiast pliki RAW mają tę przewagę, że wszystkie zmiany można nanosić ręcznie. W przypadku korekty obiektywu lepiej pracować jednak na ustawieniach wgranych do programu, program rozpozna obiektyw i sam naniesie potrzebne poprawki. 

 

Pozdrawiamy

Zespół Sony

 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, Raw to taka niewywołana klisza. W pliku przenoszone są informacje o naświetleniu pikseli i wszystko co ustawisz w aparacie typu autokoretka winietowania, zniekształceń czy chociażby strzefa twórcza będą widoczne na aparacie, ale już w np lightroomie znikną ( w przeglądarce windows możesz widzieć skorygowane zdjęcie ponieważ ona nie czyta rawów tylko zaszyty w nim jpg). I tak jak post wyżej polecam z korzystania profili obiektywów w programach graficznych.

profile.country.PL.title
specialk
Poszukiwacz

Więc tak... Dziękuję za odpowiedzi.

Wiem co to są pliki RAW, ale nie sądziłem, że ich wyświetlanie może zależeć od obiektywu i może to przysporzyć tyle problemów.

Programy Corela nie obsługują mojego obiektywu (SELP18105G). Chyba niewiele programów obsługuje ten obiektyw. Lightrooma nie używam ze względu na dziwną chmurową politykę Adobe, więc nawet nie wiem czy ten obiektyw jest obsługiwany przez ten program. Na razie korzystam z "wywoływarki" Sony (Image Data Converter). Puki co, to mi w zupełności wystarcza. Przyznam się, że przed tym problemem nie znałem tego programu. Jest całkiem spoko :slight_smile: