anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Nikt mi nie wmówi, że białe jest białe ...

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

Nikt mi nie wmówi, że białe jest białe ...

Czy w SLT-A jest wogóle sens używania predefiniowanych nastaw WB ? Z mojego skromnego doświadczenia z cyfrówkami wynika, że albo auto, albo szary wzornik. Z nastaw predefiniowanych najmniej powinien mieć do roboty filtr ustawiany dla światła słonecznego bezpośredniego, czyli kochane "słoneczko". Niestety wszystkie zdjęcia z taką nastawą wychodzą mi żółte jak kurczaczki wielkanocne. Kilku znajomych mówiło, że mają to samo. A może robię jakiś kardynalny błąd ? Oto przykład:DSC00516 zmn.JPG

Jak powinno być, można sobie wyobrazić patrząc na brzozowe kołki i białą (sic) futrynę.

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

A nie było gdzieś zapalonego światła sztucznego? Jakiejś żarówki?

Inne zdjęcia wykonane gdzie indziej, w innych warunkach też tak wyglądają?

Nie wiem jak szybko zapadają ciemności ale zdjęcie według danych było wykonane w połowie października o 15.30 więc słoneczne światło może nabierać cech ciepłych, bliższych zachodowi.

Nie wiem, jaka u Ciebie była pogoda ale w dniu dzisiejszym nastawiłbym (jeżeli musiałbym użyć predefiniowanej nastawy) słońce za chmurą lub zdjęcia w cieniu.

 

Predefiniowane nastawy są o tyle trudne (według mnie) do wykorzystywania, że określają tylko jedną temeraturę barwową. Więc tak naprawdę aby uzyskać poprawne kolory powinno się je stosować w kontrolowanych warunkach lub w takich, w których chcemy pokazać wpływ zmian światła na kolory na naszej fotografii. Ustawienie "słoneczka" w słoneczny dzień nie zagwarantuje nam jednolitego oddania kolorów gdyż barwa oświetlenia (temperatura barwowa) będzie się zmieniała w zależności od położenia słońca na niebie, od przesłonięcia nieba (nie słońca) przez chmury, od oświetlenia obiektu czy to światłem bezpośrednim czy odbitym. Jest bardzo wiele zmiennych. Dlatego według mnie najlepszą opcją może być stosowanie AWB. Pomiar na wzornik też sprawdzi się w określonej sytuacji, w miejscu i czasie, gdy mierzymy WB.

 

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

To było mniej niż miesiąc po równonocy, więc o 15:30 to jeszcze do zachodu Słońca daleko.

A "... wykonane gdzie indziej, w innych warunkach..." - proszę. Ten sam obiekt w południe, zdjęcia w odstępie 1 minuty, pierwsze na "auto", drugie na "słoneczko". Adaś by się cieszył, że mu postawili ogrodzenie z brązu, ale to niestety fotooszustwo.

DSC00522 426x640.JPG.DSC00523 426x640.jpg

 

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Dziwna sprawa. A jak ręcznie ustawisz 5500K (czyli mniej więcej tyle co światło dzienne) to też jest tak pomarańczowo?

 

Strefa twórcza jak jest ustawiona?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tamto zdjęcie jest oczywiście z niepoprawnym balansem bieli i tego nie neguję. Ale i tu (w podanym obecnie przykładzie) automat wybrał zbyt nibieski WB. Różnica pomiędzy nimi (tymi zdjęciami) bierze się stąd, że predefiniowany WB to ustawienie na konkretną wartość temperatury barwowej sceny i w przypadku drugiego zdjęcia pierwszy plan jest zbyt ciepły natomiast biel budynku bardzoej mi się podoba. Na pierwszym zdjęciu (tam gdzie jest wykorzystywany AWB) zdjęcie jest zbyt niebieskie. Widać to szczególnie na bieli budynku. AWB analizuje całą scenę i próbuje ustawić temperaturę barwową tak, aby histogram odpowiednio wyglądał dlatego w tym przypadku biel jest niebieska gdyż aby zrównoważyć kolor części planu oświetlonego w taki a nie inny sposób inna część (mniejsza) poległa. Z predefiniowanym WB jest tak jakbyś ustawił sobie na stałe 5600 i z takim balansem bieli fotografował. W kilku przypadkach będzie OK ale w innych coś się nie będzie zgadzać.

Przyznam się, że praktycznie nie używam predefiniowanych nastaw typu słoneczko, żarówka itp., jeżeli fotografuję w zmiennych warunkach (najczęściej na dworzu, orzy oswietleniu naturalnym) używam AWB, gdy fotografuję w warunkach w miarę stałych (np. na sali podczas meczu) to ustawiam temperaturę barwową na jakąś konkretną wartość - np. 5200 K po wykonaniu i szybkiej ocenie kilku próbnych zdjęć. 

 

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

Poczekam na Słońce i spróbuję z 5500 K. A do strefy twórczej w życiu nie właziłem, jeszcze bym co popsuł ... no dobra - standard jest. 

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

"Szukajcie - a znajdziecie ..."    biblia  (Mt 7:7; Łk 11:9)

W trochę spóźnionym (z marca 2015) teście SLT-A58 na Fotopolis, w wadach:

- nietrafione poziomy predefiniowanych trybów balansu bieli
- minimalna tendencja do cieplejszego prezentowania kolorów

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

Słoneczko oznacza temperaturę ok 5500 w południe i nie jest to ustawienie na cały dzień.

 W dzień masz temperatury od 3000do 11000K