anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektywy do fotografii IR

profile.country.PL.title
Piotrek_D.
Poszukiwacz

Obiektywy do fotografii IR

Witam !

Czy znacie może jakieś strony polecające obiektywy do fotografii w podczerwieni dla sony e-mount ?

 

Ja znalazłem taką: Lens Hotspot Database ale dane zawarte na niej nie są wiarygodne. Mogłem sprawdzić obiektywy: Sony Vario-Tessar T* FE 24-70mm f/4 ZA OSS oraz Sony E 55-210mm F4.5-6.3 które figurują tam jako "nadające się" niestety efekty jakie uzyskalem są fatalne, w obu silny hotpot.

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Dziękujemy za zapytanie. Przy fotografowaniu w podczerwieni obiektyw nie ma większego znaczenia. Dobranie odpowiedniego obiektywu determinuje to co mamy zamiar fotografować. Prosimy o szczegółowe informacje, a będziemy mogli zaproponować odpowiedni obiektyw.

 

Pozdrawiamy, zespół Sony.

profile.country.PL.title
Piotrek_D.
Poszukiwacz

Jeśli nie ma znaczenia to fajnie ! (chociaż po moich ostatnich doświadczeniach jestem sceptyczny)

 

Szukam czegoś do fotografii krajobrazowej z zoomem w przedziale od 18/24 do 100, dla Nex 5 z zamontowanym filtrem IR 720 na matrycy.

 

Pozdrawiam ...

profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

W takim razie, chętnie zaproponujemy SEL18200LE, ewentualnie SEL1018 + SEL55210 - bardzo praktyczny zestaw dający wiele możliwości bądź SELP18105G
 
Pozdrawiamy, zespół Sony
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Niestety znaczenie ma!!! Obiektywy są produkowane pod światło widzialne,a  nie pod IR i bardzo często powłoki na soczekwach i same soczewki potrafia sprawić, że na środku kadru będzie jasna plama. Wg mnie najlepiej byłoby sie przejść do sklepu ewentualnie wybrac sie np na targi foto w łodzi ( o ile Sony będzie obecna na targach) i podpiąć po kolei szkła do aparatu porobić zdjęcia i zdecydować który obiektyw najlepiej sobie radzi z problemem.

profile.country.PL.title
Piotrek_D.
Poszukiwacz

Też mam takie doświadczenia o jakich wspomniał Paweł.

Kiedy używałem Sony a350 do podczerwieni wypróbowałem kilka obiektywów z różnym, przeważnie niezadowalającym skutkiem. Dopiero użycie Sony DT 18-70 mm przyniosło zadowalające efekty. Sprawdziłem ten obiektyw na korpusie NEXa - niestety tu już to nie zadzialalo - hotpot wystąpił w całym zakresie ogniskowych na każdej z przysłon.

 

Przyznam że najbardziej interesował by mnie ten E PZ 18 – 105 mm F4 G OSS  ale ... wydać coś około 2 tysi by się przekonać że tu też będzie występował hotpot.

 

No cóż, pewnie trzeba będzie nadal kopać po sieci w poszukiwaniu odpowiedzi.

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

profile.country.PL.title
Piotrek_D.
Poszukiwacz

Nareszcie znalazłem i wypróbowałem ... :slight_smile:

 

Dio tej konfiguracji spasował mi obiektyw SONY E 18-55 /3,5-5,6/OSS

 

Hotspot nie występuje w zakresie od 20 - 55

 

Piszę bo może się komuś kiedyś przydać ... :slight_smile:

 

Pozdrawiam "podczerwieńców" !