anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

POMOŻECIE

3815-----
Początkujący

POMOŻECIE

Witam serdecznie :) mam ma imię Marta.Posiadam lustrzankę sony alfa 330 z obiektywem 3.5-5.6/18-55 SAM nie posiadam do niej żadnych dodatków.Podpowiedzcie jak mam uzyskać piękne wyraźne i naturalne zdjęcia np.przy słabym oświetleniu tzn.w domu czy gdy jest pochmurno bez użycia statywu i wbudowanej lampy błyskowej.Nie wiem również jak uzyskać zdjęcie aby obiekt był ostry a tło rozmazane.Jak wy to robicie :)pomóżcie .pozdrawiam

11 ODPOW. 11
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Proponuję pooglądać materiały video przygotowane pod tego typu pytania na stronie sony.pl - lustrzanka sony...

3815-----
Początkujący

oglądałam te tematy,lecz wolę od Was dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Azazel-----
Początkujący

Witam serdecznie :)


Witaj:)
Posiadam lustrzankę sony alfa 330 z obiektywem 3.5-5.6/18-55 SAM nie posiadam do niej żadnych dodatków.


Ale instrukcję Marto posiadasz? :) Przeczytana http://klubkm.pl/forum/images/smilies/ironiczny.gif Wiesz co to przesłona, ogniskowa, czułość ISO, czas migawki? Rozumiesz zależności między nimi?

Bardzo fajny poradnik jest, który może Ci sporo pomóc, zaprezentowany zresztą w wątku obok - :smileyarrow: Wykorzystanie trybów tematycznych w lustrzance
Oprócz tego, mat_czok założył :smileyarrow: wątek (również obok) o linkami do stron o podstawach fotografii, odpowiadających na Twoje pytania.
Poczytaj, w/w i kilka innych poradników dot. fotografii których w necie znajdziesz sporo, niniejsze forum jak najbardziej gdyż podobne pytania padały i szczegółowe na nie odpowiedzi :) :smileythumbsup:

Podpowiedzcie jak mam uzyskać piękne wyraźne i naturalne zdjęcia


Zdefiniuj proszę piękne wyraźne i naturalne zdjęcia :)
Choć nie będę chyba daleko od prawdy, mówiąc że poznając i ucząc się stopniowo fotografii, takie zdjęcia będziesz uzyskiwała:)

przy słabym oświetleniu tzn.w domu czy gdy jest pochmurno bez użycia statywu i wbudowanej lampy błyskowej


W mega wielkim uproszczonym skrócie - jak jest mało światła musisz albo podwyższać ISO, albo otwierać szerzej przesłonę, albo wydłużać czas migawki. Jedno z tych, albo wszystkie naraz, albo tylko wybrane - wszystko w zależności od potrzeb i efektów które chcesz uzyskać.

Nie wiem również jak uzyskać zdjęcie aby obiekt był ostry a tło rozmazane.Jak wy to robicie:)


Poczytaj o głębi ostrości - ładnie to przedstawia filmik w szkółce o której wspomniał Deviant:) Znowu w mega wielkim uproszczonym skrócie - otwieranie przesłony, wydłużanie ogniskowej:)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witam serdecznie :) mam ma imię Marta.Posiadam lustrzankę sony alfa 330 z obiektywem 3.5-5.6/18-55 SAM nie posiadam do niej żadnych dodatków.Podpowiedzcie jak mam uzyskać piękne wyraźne i naturalne zdjęcia np.przy słabym oświetleniu tzn.w domu czy gdy jest pochmurno bez użycia statywu i wbudowanej lampy błyskowej.Nie wiem również jak uzyskać zdjęcie aby obiekt był ostry a tło rozmazane.Jak wy to robicie :)pomóżcie .pozdrawiam



Tak jak koledzy wcześniej pisali ponieważ to temat rzeka najlepiej obejrzeć filmiki ze strony Sony, poczytać na stronach internetowych poradniki (słowa kluczowe to przysłona, czas, ISO), sięgnąć do książek o fotografii (ja polecam książki pisane jeszcze przed epoką fotografii cyfrowej, pojęcia takie jak przysłona, czas, czułość/ISO, lampa błyskowa, poprawne naświetlanie się nie zmieniły a w nowych książkach/poradnikach więcej jest o komputerze niż o fotografowaniu).
A teraz w skrócie o Twoich problemach.
Fotografia to malowanie światłem. Do wykonania fotografii niezbędne jest światło. Światło może być zastane (czyli te, które jest w danym miejscu) lub oświetlenie dodatkowe (błyskowe lub ciągłe) czyli takie, które specjalnie zaświecamy do oświetlenia danej sceny.
Ty nie chcesz korzystać z drugiej opcji czyli musisz wykorzystać światło zastane. I tu może być problem bo światła zastanego może być mało. Aby w takich warunkach uzyskać poprawnie naświetlone zdjęcia należy wydłużyć czas, otworzyć bardziej przysłonę, zwiększyć czułość. Otworzyć bardziej przysłony nie da się niż "światłosiła" obiektywu więc jest pierwszy kłopot. Wybawieniem może być zakup obiektywu "jaśniejszego" - ale Ty nie chcesz / nie masz. Nadmierne wydłużenie czasu powoduje poruszenie zdjęć. Rada - zdjęcia ze statywu - ale Ty nie chcesz / nie masz. Jest też mankament wydłużania czasu - gdy obiekt się porusza statyw nie pomoże. Trzeci składnik to podniesienie czułości ISO. Niestety, skutkuje wzrostem szumu a więc trzeba przyłożyć się do obróbki w komputerze. Ale gdy złoży się te wszystkie trzy czynniki razem to efekty są bardzo dobre.
Podsumowanie ;) w słabym świetle zdjęcia ze statywu przy użyciu jasnych obiektywów i przy wyższej czułości (w trybie RAW) a potem obróbka w komputerze.
Drugi Twój kłopot kryje się pod hasłem głębia ostrości. Na GO wpływ ma (i tu proszę dokładnych kolegów o niebicie mnie bo nie podaje definicji tylko przedstawiam jak to wygląda na chłopski rozum) przysłona, ogniskowa, odległość od obiektu. Im większy otwór przysłony ustawisz tym uzyskasz mniejszą GO, im dłuższa ogniskowa tym mniejsza GO, im tło dalej od obiektu tym bardziej rozmyte.

3815-----
Początkujący

przyznam nie rozumiem zależności między ogniskową ,czasem migawki i przesłoną ,czułością iso .czytałam lecz nie rozumiem ,czy mogę liczyć na waszą pomoc .?pozdrawiam

Skoczek
Początkujący

Możesz, zatem w prostych słowach - głębia ostrości (tu zależy nam na małej) zależy głownie od przesłony i ogniskowej. To znaczy przesłona ma być możliwie mocno otwarta - zatem jak najmniejsza liczba F np f5,6, a ogniskowa jak największa - np 55mm. Spróbuj ustawić aparat na tryb A - pozwala on kółeczkiem nastaw zmieniać przysłonę, cała reszta dopasuje się sama, oraz ISO na auto - aparat sam wybierze czułość z zakresu 200-1600, który wystarcza w większości sytuacji. Jeśli zdjęcia dalej będą poruszone, możesz zwiększyć czułość.
Zatem program A, przysłona f5,6, ogniskowa 55mm i iso auto. Spróbuj!

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

przyznam nie rozumiem zależności między ogniskową ,czasem migawki i przesłoną ,czułością iso .czytałam lecz nie rozumiem ,czy mogę liczyć na waszą pomoc .?pozdrawiam



Nie wiem czy potrafię to dobrze wytłumaczyć i czy o to Ci chodzi.
Ekspozycja (EV - taka fotograficzna jednostka) zależna jest od czasu, przysłony i czułości.
Scena jest oświetlona w jakiś sposób. Aby poprawnie ją naświetlić na matrycy (otrzymać "dobry" obraz z aparatu) należy dobrać odpowiednie wartości przysłony, czasu i czułości, które dadzą nam poprawnie naświetlony obraz.
Wartości przysłony (co jedną działkę EV) to 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22
Wartości czasu (co jedną działkę EV) w sekundach to 1; 1/2; 1/4; 1/8; 1/15; 1/30; 1/60; 1/125; 1/250; 1/500; 1/1000
Wartości czułości (co jedną działkę EV) w ISO to 6400; 3200; 1600; 800; 400; 200; 100
Aby zachować poprawną ekspozycję (czyli jej stałą, określoną wartość) to zmieniając jeden ze składników (czułość, przysłonę, czas) musimy skompensować tą zmianę zmianą innego składnika. I tak jeżeli mamy dla prawidłowego naświetlenia danej sceny wartości czas:przysłona:czułość - 1/250:5,6:400 to gdy zmienimy przysłonę z 5,6 na 8 (czyli przymkniemy ją o jedną działkę) to możemy dla prawidłowego naświetlania wydłużyć czas z 1/250 na 1/125 (o jedną działkę) lub zwiększyć czułość z 400 do 800 ISO. Jeżeli zmieniliśmy czas ekspozycji z 1/250 na 1/30 (3 EV) to musimy dla zachowania poprawnej ekspozycji przymknąć przysłonę o 3 EV (z 5,6 na 16) lub zmniejszyć czułość z 400 na 50 ISO. Ups, nasz aparat nie ma takiej czułości. To co teraz? A zmniejszamy czułość z 400 na 100 (2 EV) ale ten dodatkowy 1 EV musimy skompensować przestawieniem przysłony z 5,6 na 8 (1 EV). Mamy więc zmiana czasu (wydłużenie czyli więcej światła dotrze do matrycy) o 3 EV = zmiana czułości o 2 EV (zmniejszenie światła) + zmiana przysłony o 1 EV (zmniejszenie światła). Zauważ, że gdy jedną z wartości przestawisz w lewo na moim ciągu to pozostałe musisz przestawić w prawo.
Sorry, muszę iść spać. Pozostałe zależności spróbuję jutro nakreślić choć w skrócie (a jest tego na kilka godzin pisania, najlepiej to usiąść i na żywo pogadać bo to naprawdę temat rzeka a i pytania można zadawać i przerywać).

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No to może uda mi się już bez błędów ;) kilka słów dalej napisać.
Czas otwarcia migawki ma wpływ na poruszenie zdjęcia (można poruszyć aparatem przy zbyt długim czasie, może obiekt się poruszać i zbyt długi czas nie zamrozi go tylko będzie widać smugę od ruchu na zdjęciu - wrażenie nieostrości).
Przysłona ma wpływ na głębie ostrości (im przysłona bardziej przymknięta tym GO większa a więc więcej planów wydaje się ostrych), ma też wpływ na ostrość i winietowanie obiektywu (zdecydowana większość obiektywów najlepsze właściwości optyczne ma po przymknięciu przysłony o 2-3 EV od maksymalnego otworu czyli od jasności obiektywu. Ale zbyt mocne przymknięcie powoduje spadek ostrości poprzez zjawisko dyfrakcji występujące na listkach przysłony).
Czułość matrycy ma wpływ na powstawanie szumu (matryca ma jakąś określoną czułość, zmiana jej to wzmocnienie sygnału na drodze elektrycznej, niestety, wzmacniając sygnał wzmacnia się również szum urządzeń elektrycznych występujących w torze sygnału).
Ogniskowa ma wpływ na możliwość poruszenia zdjęcia (im dłuższa ogniskowa tym możliwość poruszenia zdjęcia większa, trzeba stosować krótsze czasy naświetlania).
Tworzenie obrazów to wybór czy zastosować mniejszą GO, czy wydłużyć czas, jaką ogniskową zastosować. Ten wybór ma wpływ na pozostałe czynniki np. zwiększając GO (a więc przymykając przysłonę) dla zachowania prawidłowej ekspozycji musimy wydłużyć czas lub zwiększyć czułość czyli albo skorzystamy ze statywu gdy czas będzie zbyt długi lub pogodzimy się ze zwiększeniem szumu na zdjęciu. Gdy chcemy zamrozić na zdjęciu ruch musimy skrócić czas więc trzeba otworzyć przysłonę (mniejsza GO) lub podnieść czułość.
Wraz z doświadczeniem zdecydowanie, które parametry są dla nas podstawowe, które i w jakim stopniu będziemy zmieniać wykonujemy podświadomie.
W aparatach firmy wprowadziły też udogodnienie w postaci tzw. trybów tematycznych, w których parametry nastawiane są za fotografującego z uwzględnieniem jego potrzeb. I tak w trybie zdjęć krajobrazowych przysłona będzie bardziej przymykana (duża GO, jak najwięcej planów ostrych) a w trybie zdjęć portretowych przysłona będzie otwarta (mała GO, rozmyte dalsze plany).

Co dalej? Pytaj bardziej szczegółowo gdyż w ten sposób można napisać książkę a takich książek powstało już wiele napisanych przez różnych, znakomitych autorów. Są również poradniki w internecie. Natomiast na bardziej szczegółowe pytania można odpowiedzieć podając dostosowane do nich przykłady.

3815-----
Początkujący

Po przeczytaniu rad,których mi udzieliliście i obejrzeniu kilku filmików,zdobywam małymi kroczkami pojęcie w pięknym hobby .Początki bywają trudne jednak człowiek uczy się na błędach które czegoś uczą .w stawie później parę fotek to ocenicie.