anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

PORADY-fotografia w wakacje

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

PORADY-fotografia w wakacje

Taka moja mała inicjatywa. Nie wiadomo czy się przyjmie, jeśli nie proszę Moderatorów o usunięcie.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami wiele osób wyjedzie na wymarzone wczasy. Dlatego utworzyłem ten wątek, aby osoby bardziej doświadczone w fotografii przekazały wiedzę nowym użytkownikom lustrzanek - takim jak ja ;)

Wiele osób zastanawia się jak zrobić dobre zdjęcia krajobrazu w górach, jak wykonywać zdjęcia nad morzem czy jeziorami, albo jak nie przepalić zdjęcia podczas fotografii zachodu słońca.

Jeśli możecie, niech każdy podzieli się swoimi doświadczeniami - które pomogą przywieść z wyjazdu wymarzone zdjęcia.

Rozpoczynając:
Fotografowanie zachodu słońca - aby zwiększyć ostrość zdjęcia oraz podkreślić czerwone barwy nieba wybierz w aparacie tryb A (preselekcja przysłony), ustaw ją na ok.8-11, następnie naciśnij przycisk Fn>Strefa twórcza>5x w dół - Sunset (zachód słońca)

Podczas kompozycji ujęcia postaraj się wycelować aparatem powyżej tarczy słonecznej, wciśnij do połowy spust migawki i nie puszczając go ponownie skadruj ujęcie z tarczą słoneczną - pozwoli to zachować wyliczone ustawienia i uniknąć nadmiernego wpływu słońca na zdjęcia

24 ODPOW. 24
profile.country.pl_PL.title
doslav.
Poszukiwacz

A tu akurat sprawa jest prosta - załatwi to filtr połówkowy szary :c20

P.S. zmniejszaj zdjęcia do forumowych wymiarów (800px na dłuższy bok) bo niefajnie się ogląda :D

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

TMiN napisał(a):

ludzie jakie tryby tematyczne.... Jeśli tego nie robi się bo po co się męczyć to lustrzanka traci sens w naszych rękach.



Idąc tym tokiem myślenia zadam bardziej przewrotne pytanie...po co tryby półautomatyczne? LICZY SIĘ TYLKO MANUAL!! :smileyhappy:

Jeśli ktoś nie ma zupełnie rozeznania, a dopiero co kupił aparat i zmierza jechać na wakacje, to nie skazujmy kogoś na eksperymentowanie z ustawieniami. Nie dorabiajmy też jakiejś teorii o sensie posiadania lustrzanki...

Programy tematyczne naprawdę dobrze się sprawdzają. Ja wiem, że to hańba jest i obciach :c20 , ale większość osób krytykujących te tryby, w rzeczywistości z nich nie korzystała :smileyhappy:

TMiN-----
Początkujący

owszem korzystałem dwa razy.... pierwszy i ostatni :slight_smile:

co do początkujących to masz rację , na początek daje im to szanse uratowania ujęcia aczkolwiek tak naprawdę nie mają większego wpływu na fotkę poza kadrem. Istnieje też ew. możliwość przyzwyczajenia się to takiego wykorzystania aparatu a to już jest groźne dla dalszego rozwoju.....

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

TMiN napisał(a):

Istnieje też ew. możliwość przyzwyczajenia się to takiego wykorzystania aparatu a to już jest groźne dla dalszego rozwoju.....


Pamiętaj, że nie wszystkim zależy na, jak to nazwałeś, rozwoju.

Zresztą.... perfekcyjne opanowanie zagadnień teoretycznych nic nie gwarantuje jeśli chodzi o wykonanie ciekawego zdjęcia. :c20

Dlatego jeśli ktoś bardzo początkujący pyta o receptę ustawień wolę zaproponować mu tryb tematyczny niż walkę z zagadnieniami typu "korekcja naświetlania". Jeśli będzie mu zależało, żeby się dowiedzieć co i jak, sam zrezygnuje z automatu i będzie próbował się zmierzyć ze sprzętem :)

TMiN-----
Początkujący

No to wdam się z tobą w polemikę.......

Ja zakładam że skoro kolega się zarejestrował na forum fotograficznym to oczekuje od samego siebie coś więcej niż ustawienie trybu Auto w aparacie. Typowy zjadacz chleba który kupił lustro, bo sąsiad takie ma, a on nie może być gorszy raczej się tu nie pojawi. HA !!! SZACH MAT !!! :c34

Pozdrawiam .... oczywiście potraktuj mojego posta z przymrużeniem oka :D :thumbsup:

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Panowie, spokojnie. Gdybym wiedział, że wywołam taką dyskusję na forum tym tematem to bym go wcale nie zakładał.

Od siebie dodam, że tryby tematyczne wykorzystałem kilka razy zaraz po zakupie lustrzanki, ale po rejestracji na forum i małym "dokształceniu się" przez książki oraz filmy na www.lustrzanka.sony.pl postanowiłem korzystać z trybów pół-automatycznych (najczęściej preselekcja przysłony-wygodne operowanie głębią ostrości).

Ale odbiegając troszkę od tematu:
czy znacie jakieś książki, poradniki o fotografowaniu? Czytałem już serie Kelby`ego, ale przydałoby się coś więcej, żeby zabić czas w wakacje ;].

Myślałem też o kursie Akademii Sonego - ktoś ma jakieś doświadczenia z tym związane?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Quartz napisał(a):

Ale odbiegając troszkę od tematu:
czy znacie jakieś książki, poradniki o fotografowaniu? Czytałem już serie Kelby`ego, ale przydałoby się coś więcej, żeby zabić czas w wakacje ;].


Scott Kelby to niech pisze swoje Photoshopowe poradniki. :smileymrgreen:

Dość ciekawe pozycje wydawnictwa Helion:
http://helion.pl/katalog/fotografia_cyf ... 0,0,0.html

Nie są tanie (bo powyżej 50-60 zł) ale warto sobie kompletować interesujące Cię pozycje.
Ze swej strony polecam Andrzeja Mroczka i jego Książkę o Fotografowaniu.

Tylko pamiętaj, nie Scott Kelby - ten się przyda jak trzeba ruszyć z PS-em.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Taka refleksja mnie naszła... Współczesne księgarnie oferują takie mnóstwo literatury:

Lajam napisał(a):

Dość ciekawe pozycje wydawnictwa Helion:
http://helion.pl/katalog/fotografia_cyf ... 0,0,0.html

że trudno się w tym połapać. (Przypomina się wierszyk: "Osiołkowi w żłoby dano...") - chyba sam miałbym trudności, co wybrać - sensownie, do nauki :c18
Pamiętam, jak ja zaczynałem przygodę z fotografią była chyba jedna sensowna książka - "Fotografia" T. Cypriana - i było tam wszystko, co potrzeba, co ciekawe w ogromnej większości jest nadal aktualna (poza cyfrówkami :c20 ). Oczywiście były też (drogie) wydawnictwa albumowe znanych fotografików.
Sorry, ot taki off-topic... :D

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

TMiN napisał(a):

No to wdam się z tobą w polemikę.......

Ja zakładam że skoro kolega się zarejestrował na forum fotograficznym to oczekuje od samego siebie coś więcej niż ustawienie trybu Auto w aparacie. Typowy zjadacz chleba który kupił lustro, bo sąsiad takie ma, a on nie może być gorszy raczej się tu nie pojawi. HA !!! SZACH MAT !!! :c34

Pozdrawiam .... oczywiście potraktuj mojego posta z przymrużeniem oka :D :thumbsup:



Z tym internetem to teraz jest jakaś choroba. :smileymrgreen:
Syn mojego znajomego zarejestrował się na forum motoryzacyjnym marki auta jakie posiada
i myślał, że mu zdjagnozują błędy w komputerze auta i wymienią olej w silniku przez internet.
I pytał gdzie jest w aucie gniazdo USB :c34

A wracając do tematu to powiem tak.
Do puki się nie zrozumie zależności czas/przysłona/czułość filmu-matrycy
to ciężko jest wytłumaczyć o co chodzi z tą preselekcją czy to czasu czy
przysłony. A o pracy w manualu to nawet nie wspomnę. Czyli ogólnie o
prawidłowej ekspozycji. Jak człek ogarnie choć te podstawy to będzie mu
łatwiej wyłożyć co to jest pojemność tonalna, głębia ostrości itp.W końcu
zrozumie, że programy tematyczne to nic innego jak odpowiednie ustawienie
wzajemnie tych trzech rzeczy - czas/przysłona/czułość filmu-matrycy.
A to już mu pozwoli na świadome robienie zdjęć. Moja żona robi w trybie auto
A300 i się czasami zastanawia jak to jest ,że u mnie ten sam kadr jej się bardziej
podoba.I doszła do wniosku, że musi liznąć trochę wiedzy aby bardziej świadomie
focić. Choć o kadrowaniu już jej kiedyś wykład dałem. Na ten przykład mówię, że
nie po to murarz używał poziomicy i pionu i wypił przy budowie domu skrzynke
wódki albo i dwie żeby ona teraz waliła jego budowlę w lewą lub prawą stronę :smileyhappy:

PS.
Dodam jeszcze, że mam wykastrowany aparat z programów tematycznych http://klubkm.pl/forum/images/smilies/crying.gif
Ale ma to jedną zaletę. :c47
Nikt mi się do aparatu nie dobiera bo nie wie o co biega :smileymrgreen:

docentstopczyk
Początkujący

bartkula napisał(a):

To ja może zadam moje pytanie tutaj. Co zrobić, jak mamy jasne tło (np oświetlony słońcem jakiś budynek) a na pierwszym planie drzewo, które jest już poza zasięgiem słońca? Gdy pomiar światła ustawię na tło, to drzewo jest za ciemne, a jak ustawie na drzewo to budynek za jaskrawy... Próbowałem zmienić parametry pomiaru światła ale nie bardzo mi to wychodziło.



zrobić HDR

Lajam napisał(a):

LICZY SIĘ TYLKO MANUAL!! :slight_smile:



hmmm, ja stety czy nie, jestem na manual skazany, ale nie narzekam.