anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RAW i JPG

ROZWIĄZANE
MamaKuby1
Nowicjusz

RAW i JPG

Witam wszystkich

Wierzę w siłe forum i proszę o radę.Jestem początkującym fotografem.

Mam pracę do wykonania następującą.

2 zdjęcia identyczne raw i jpg muszę rozjaśnić i przyciemnić w photoshopie.Ściągnęłam Photoshop CC.

Później wkleić obok siebie RAW normalny i rozświetlony;i tak samo z Jpg itd.

Może ktoś,coś 

Dzienks :slight_smile:

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


MamaKuby1 napisali:

 

2 zdjęcia identyczne raw i jpg muszę rozjaśnić i przyciemnić w photoshopie.Ściągnęłam Photoshop CC.

Później wkleić obok siebie RAW normalny i rozświetlony;i tak samo z Jpg itd.

Może ktoś,coś 

Dzienks :slight_smile:


Cześć!

 

W dużym uproszczeniu:

 

Zapisujesz zdjęcie w formacie RAW+JPG.

 

1. RAW

 

Klikając na plik RAW i wybierając Photoshop jako program do otwarcia, otworzy się okno Camera RAW. Tam suwakiem Ekspozycja (Exposure) możesz regulować jasność pliku. Przesuwając suwak w lewo ściemniasz zdjęcie, a w prawo rozjaśniasz.

 

Masz teraz 2 opcje na zapisanie zdjęcia. Albo tak jak należy, czyli Zapisz obraz (Save image) - pojawi się okno gdzie ustalasz format wyjściowy tego co widzisz na ekranie. Wybierz rozszerzenie JPG i jakość na np. 10 (Maximum). Dodatkowo w tym momencie wskazujesz ścieżkę docelową dla zapisu tego pliku oraz możesz zdefiniować nazwę pliku. Tak zapisujesz zdjęcie rozjaśnione i przyciemnione.

Druga opcja to po prostu Print Screen tego co widzisz na ekranie i później wykadrowanie zdjęcia i zapisanie tego zrzutu ekranu jako JPG. Druga opcja niesie ze sobą jednak dużą stratę na jakości pliku, jest swoistym pójściem na łatwiznę, ale pozwala na wykonanie wszystkiego szybciej.

 

2. JPG

 

Klikając na plik JPG i wybierając otwórz za pomocą Photoshop CC, otworzy się główne okno Photoshopa.

 

Aby zmienić jasność zdjęcia należy kliknąć w menu Obraz(Image) > Dopasowania (Adjustments) > Ekspozycja (Exposure). Zmieniasz tylko wartość suwaka Ekspozycja (Exposure) - sugeruję wpisywać wartości z klawiatury i nie przekraczać wartości 4 na plus i minus. 

 

Żeby zapisać zdjęcie w danym momencie (rozjaśnione lub przyciemnione) naciśnij skrót Ctrl+Shift+S i zapisz plik do wybranej lokalizacji i z odpowiednią nazwą. Photoshop sam zachowa format pliku.

 

_________________

 

To wszystko oczywiście jedna z dróg jaką można wykonać te operacje w Photoshopie. Istnieje wiele sposobów na wykonanie tych czynności, ale jeśli jesteś osobą początkującą nadmiar informacji może być zbyt przytłaczający. 

 

Pozdrawiam :slight_smile:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

A właściwie to o co pytasz?

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Nie bardzo wiadomo z tego co piszesz, jakie masz zadanie.

I czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli masz 2 identyczne zdjęcia, jedno w RAW, a drugie w JPG, to wygląda na to, że w opcjach aparatu miałaś ustawione wykonanie zdjęcia z zapisem RAW+JPG. Ja też tak czasem ustawiam, ale tylko dla celów kontrolnych, powiedzmy, porównawczych. Jednakże początkujący fotografowie nie bardzo czasem rozumieją rolę i funkcjonowanie zapisu RAW. Pierwsza rzecz to to, że RAW nie jest formatem graficznym. Jego nie widać. To surowy zapis cyfrowy z matrycy. Aby zobaczyc zdjęcie w RAW-ie, program ukazuje go jako tymczasową implementację do formatu graficznego, np. jpg. Ale to nie jest jeszcze w tym momencie plik jpg. Jezeli chcesz mieć obraz z RAW-a, aby gdzieś go "wkleić", to program komputerowy musio go najpierw "wywołać". To takie żargonowe określenie tej operacji w komputerze. Mozna to zrobic Photoshopem, Lightroomem, programem danym przez producenta aparatu, albo innym darmowym. Ja to robię darmowym RawTherapee. Dla Ciebie będzie doskonały. Ale ostatecznie to Twój wybór, czym robisz.

I dopiero po owym "wywołaniu", w trakcie którego wykonujesz to, co uznałaś za potrzebne skorygować (balans bieli, rozjaśnienia, kadrowanie, geometria, odszumianie i wiele innych) - otrzymujesz plik w formacie graficznym, np. jpg.

I teraz zobacz, drugi Twój plik z aparatu to też jpg. Możesz go też obrabiać dowolnie, tzn. jak chcesz rozjaśnić/przyciemnić, to ok. Ale z tego pliku na wyjściu będzie też jpg.

A zatem nie będziesz miała  po obróbce dwóch plików RAW-a i dwóch JPG-ów, a cztery JPG-i. I jednoczesnie dwa w wersji rozjaśnionej i dwa ściemnionej. Tylko uwaga, one nie mogą mieć tych samych numerów z aparatu, aby nie było niebezpieczeństwa nadpisania. Więc oznacz je tak, aby sie nie pomieszały. Możesz sobie oczywiście potem je gdzieś wklejac, albo połączyć obok siebie, to już Ty wiesz najlepiej czego potrzebuijesz. O tym jednak nie napisałaś nic.

Czy to, co napisałem rozjaśniło Ci Twój problem? Jeśli nie, to pisz, ale bardziej konkretnie. Każdy z nas kiedyś był początkujący, więc pytaj śmiało.

 

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

@MamaKuby1

 

Skoro wierzysz w siłę forum, to mam dla Ciebie opowiadanie o sile wiary.

Otóż pewnego razu do duchownego przyszli rolnicy, aby swoją modlitwą wstawił się za nimi, bo susza grozi ich zbiorom, więc proszą go o modlitwe o deszcz. On spojrzał na nich i stwierdził, że nic z tego nie będzie bo w nich nie ma wiary. Jak to nie ma w nas wiary? - zakrzyknęli głośno - My tak mocno wierzymy!. A on im na to, że gdyby wierzyli, to by przyszli z parasolami.

 

Skoro prosiłaś forum o pomoc i forum odpowiedziało, to dlaczegoTy milczysz?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


MamaKuby1 napisali:

 

2 zdjęcia identyczne raw i jpg muszę rozjaśnić i przyciemnić w photoshopie.Ściągnęłam Photoshop CC.

Później wkleić obok siebie RAW normalny i rozświetlony;i tak samo z Jpg itd.

Może ktoś,coś 

Dzienks :slight_smile:


Cześć!

 

W dużym uproszczeniu:

 

Zapisujesz zdjęcie w formacie RAW+JPG.

 

1. RAW

 

Klikając na plik RAW i wybierając Photoshop jako program do otwarcia, otworzy się okno Camera RAW. Tam suwakiem Ekspozycja (Exposure) możesz regulować jasność pliku. Przesuwając suwak w lewo ściemniasz zdjęcie, a w prawo rozjaśniasz.

 

Masz teraz 2 opcje na zapisanie zdjęcia. Albo tak jak należy, czyli Zapisz obraz (Save image) - pojawi się okno gdzie ustalasz format wyjściowy tego co widzisz na ekranie. Wybierz rozszerzenie JPG i jakość na np. 10 (Maximum). Dodatkowo w tym momencie wskazujesz ścieżkę docelową dla zapisu tego pliku oraz możesz zdefiniować nazwę pliku. Tak zapisujesz zdjęcie rozjaśnione i przyciemnione.

Druga opcja to po prostu Print Screen tego co widzisz na ekranie i później wykadrowanie zdjęcia i zapisanie tego zrzutu ekranu jako JPG. Druga opcja niesie ze sobą jednak dużą stratę na jakości pliku, jest swoistym pójściem na łatwiznę, ale pozwala na wykonanie wszystkiego szybciej.

 

2. JPG

 

Klikając na plik JPG i wybierając otwórz za pomocą Photoshop CC, otworzy się główne okno Photoshopa.

 

Aby zmienić jasność zdjęcia należy kliknąć w menu Obraz(Image) > Dopasowania (Adjustments) > Ekspozycja (Exposure). Zmieniasz tylko wartość suwaka Ekspozycja (Exposure) - sugeruję wpisywać wartości z klawiatury i nie przekraczać wartości 4 na plus i minus. 

 

Żeby zapisać zdjęcie w danym momencie (rozjaśnione lub przyciemnione) naciśnij skrót Ctrl+Shift+S i zapisz plik do wybranej lokalizacji i z odpowiednią nazwą. Photoshop sam zachowa format pliku.

 

_________________

 

To wszystko oczywiście jedna z dróg jaką można wykonać te operacje w Photoshopie. Istnieje wiele sposobów na wykonanie tych czynności, ale jeśli jesteś osobą początkującą nadmiar informacji może być zbyt przytłaczający. 

 

Pozdrawiam :slight_smile:

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Lajam

W prawdzie Photoshop to nie moja bajka, ale zawsze jest miło czegoś się nowego dowiedzieć, choćby dla porównań. Dziękuję.

 

Szkoda tylko, że MamaKuby1 straciła zainteresowanie tymi poradami. Swoją drogą jeśli jest tak, że ona (on?) umiała sobie ściągnąć PS CC, to powinna sobie zadać nieco trudu i samodzielnie rozpoznać aplikację, choćby w tych najprostszych operacjach korekcyjnych. W sumie nie ma już chyba prostszej operacji niż rozjaśnianie/ściemnianie. I chyba w każdym programie jest to operacja na tyle intuicyjna, że wstyd o to pytać.

No, chyba, że to chodziło tylko o sam test na "siłę forum".

 

A swoją drogą, choć krótko działam na forum, to już kilka razy doświadczyłem tego, że autor pytania nie reagował na odzew członków Społeczności. Jest to mocno demobilizujące, aby w przyszłości reagować na prośbę o wsparcie, przychodzącą od takiego osobnika.

 

Pozdrawiam

MamaKuby1
Nowicjusz

Dzièkuje bardzo za odpowiedź


Wysłano z mojego smartfona Samsung Galaxy.
MamaKuby1
Nowicjusz

Dzièkuje bardzo za odpowiedź


Wysłano z mojego smartfona Samsung Galaxy.
profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Miło, że zareagowałaś, ale zauważ, że trzy osoby starały się pochylić na Twoim problemem i każda dokonała tego nieco inaczej, niż pozostałe. Jeśli nasza pomoc ma być skuteczna, to musimy wiedzieć więcej już na poziomie Twojego zapytania, a ponadto mieć odzew bardziej konkretny niż samo dziękuję.

Bądź tak dobra i proszę napisz, czy Twój problem został dzięki wskazówkom rozwiązany.

MamaKuby1
Nowicjusz

Witam ponownie

Tak udało mi się zrobić moje zdjęcia w Photoshopie.Dzięki za wsparcie!!!

Pozdrawiam :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: