anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A77 v. A7II - jakość zdjęć

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Sony A77 v. A7II - jakość zdjęć

Witam ponownie szanowne grono.

 

Po zaprzyjaźnieniu się z nowym A7II, zrobieniu kilku zdjęć głownie w domowym studio, muszę stwierdzić że stara A77 robi o wiele ostrzejsze zdjęcia niż nowa A7II. Zmieniałem ustawienia światła, ISO, balansu bieli, ostrość, nasycenie, kontrast, itp. Zdjęcia mimo wszystko wychodzą po prostu gorsze niz w starym aparacie. 

   Dzisiaj przyszły kalendarze wydrukowane ze zdjęć ze starej A77 i nowej A7 i muszę przyznać że stare zdjęcia są o wiele lepszej jakości. 

 

A7IIA7IIA77A77A7II - 70mmA7II - 70mm  W związku z czym zrobiłem test, wziąłem dwa aparaty A77 i A7II i jeden obiektyw 85mm 2,8. Ustawienia aparatów identyczne, takie samo zastane światło z dwóch lamp i niestety A7II wysiada przy A77.  Jak dla mnie na pierwszy rzut oka widać różnicę w jakości zdjęć. 

   Czym to może być spowodowane że jest aż tak wielka róznica jakości pomiędzy 5 letnim aparatem, który ma już sporo napstrykane zdjęć a nówka za prawie 5tyś zł, który ma 1000 zdjęć?

   Ja nie mam pojęcia jak to rozgryźć i jak ustawić aparat. Do A77 obiektyw jest podpięty bezpośrednio do body a do A7II przez adapter LA-EA4, 28-70 z ostatniego zdjęcia podpięty jest bezpośrednio do A7II. W nowej A7II wychodzi poprostu mnóstwo szumów, a jak wyostrzę np o 15% w programie to wychodzi masakra.

  Z góry dziękuję za zainteresowanie i dobre rady w moim problemie :slight_smile:  

14 ODPOW. 14
profile.country.PL.title
tomasz3
Użytkownik

Dorzucę swoje 3 grosze do dyskusji.

1.07 przesiadłem się identycznie z A77 na A7m2. Na dzień dobry zrobiłem prosty test. Statyw, obiektyw Tamron 90mm/2,8 Di Macro (stałka, nawet nie słucham że to badziewne szkło), ostrzenie manualne na podglądzie z powiększeniem. Wykonałem zdjęcia jakiegoś balkonu z ok. 20 m. I stwierdzam podobnie - A77 daje lepszą rozdzielczość. Wisiały tam jakieś elementy z wzorkami i na zdjęciu z A77 wzorki  były  wyraźniejsze (mniej rozmyte). Ja to sobie tak - może prymitywnie tlumaczę - oba korpusy mają podobne matryce - 24 Mpix, czyli pixel w A7M2 jest 4x większy niż w A77. No i tu pies pogrzebany - wielkie pixele są mniej rozdzielcze od małych (powierzchniowo) więc zdjęcie z A77 jest bardziej rozdzielcze. Na uzasadnienie mojego wywodu polecam porównać zdjęcia wykonane wg tego samego sposobu aparatami A7 II  i A7RII - 24,2 i 42 Mpix.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Ehh, przeczytaj test jakiegokolwiek obiektywu ff np na optyczne żeby po Polsku było i na końcu w podsumowaniu masz bardzo często bardzo dobra rozdzielczość w rogach kadru na matrycy apsc i słaba rozdzielczość w rogach kadru na matrycy ff. To samo tyczy się centrum. Właśnie dlatego Twoje porównanie nie ma sensu, bo robiąc zdjęcie tym samym obiektywem na apsc używałeś tej części obiektywu która miała najwyższe parametry... Za to porównanie a7 z a7r pokaże tyle, że z większej rozdzielczości jest więcej szczegółów...
profile.country.PL.title
tomasz3
Użytkownik

Szanowny kolego Pawle

Właśnie potwierdziłeś moją tezę przyznaniem mi racji w porównaniu A7Rii i A7II 😁

Przyjmijmy że interesuje nas malutki wycinek matrycy.. taki 1x1 cm w samym środku matrycy. Trochę znam się na optyce i twierdzę że w obu aparatach  A77 (APSC) i A7II (FF)  - i w każdym innym powiększenie będzie to samo w tym jednym cm2. Jaki byśmy aparat nie wzięli - jeśli wkładamy ten sam obiektyw do różnych aparatów (np. sony A100 do sony A99Mk2) to na tym 1-centymetrowym kawałeczku matrycy uzyskamy to samo powiększenie. Przypominam .. obiektyw jest stałoogniskowy , odległość obiektywu od powierzchni matrycy ta sama (to stała konstrukcyjna aparatu) no i przysłona też ta sama. Żeby potwierdzić sposób prowadzenia próby - specjalnie te wzorki o których pisałem umiejscowiłem w samym centrum matrycy. I to chyba na tyle. Pozdrawiam.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

błąd, matryca apsc 24 megapixeli odpowiada zagęszczeniu pixeli na matrycy ff, o ile się nie mylę na poziomie 68 megapixeli, a to oznacza ni mniej ni więcej, że w centrum kadru przy obu aparatach w a77 będzie więcej pixeli niż w a7r, czyli tak jak napisałem porównując a7r do a7, że więcej szczegółów będzie w R-ce to w tym wypadku apsc wygra ilością pikseli na takim samym wycinku matrycy.

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

ooo masakra, jakie to wszystko skomplikowane 🤔, już się trochę nauczyłem robić zdjęcia i wychodzi mi lepiej 😁, ale mimo wszystko uważam że w warunkach "studyjnych" lepiej zdjęcia wychodziły ze starej 77, chodź w terenie wygrywa 7 i to z wielką przewagą. A patrząc na ekranik LV to znowu wygrywa 77, bo widzę obraz ostry, a w 7 mnie oszukuje bo patrzę i widzę że zdjęcie lipa a jak wrzucę na komputer to okazuje się że jest z nim wszystko w porządku. Nie mam pojęcia czy tylko ja tak mam, czy faktycznie tak jest. Czy może poprostu już czas iść do okulisty 😁🤔