anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A7s - nowy rozdział w astrofotografii

KarolWojcicki
Użytkownik

Sony A7s - nowy rozdział w astrofotografii

Karol WójcickiCześć, nazywam się Karol Wójcicki.

 

Mam bzika na punkcie astronomii. Kompletnego :slight_smile:

Pracuję w Centrum Nauki Kopernik, jestem dziennikarzem naukowym Wyborczej, współpracuję ze wszystkimi mediami w Polsce przy popularyzacji astronomii. Ah, no i jeszcze jedno. Jestem twórcą największeog astronomicznego fanpage w Polsce "Z głową w gwiazdach".

 

Chłopaki pod Orionem

W ramach tego ostatniego rozkręciłem "Z głową w gwiazdach LIVE" - transmisje na żywo najciekawszych zjawisk astronomiczncyh na Youtube. Długo szukając najlepszego sprzętu (poza teleskopami, których nigdy mi nie brakowało) do pokazywania nocnego nieba trafiłem na Sony A7s. No i się zaczęło...

 

Bezlusterkowiec o tak bezczelnych wartościach ISO był wprost idealnym rozwiązaniem dla moich potrzeb. Zabawa z takim zakresem czułości (do podkręconego 409 tys.) pozwala nie tylko robić zdjęcia nocnego nieba, na co do tej pory pozwalał w zasadzie każdy aparat z ekspozycją dłuższą niż 1s, ale dawał kompletnie nowe możliwości jak np. filmowanie nocnego nieba w 30 fps.

 

Ten sprzęt otwiera zupełnie nowy rozdział w astrofotografii. Nie tworzy tej dziedziny na nowo i z pewnością nie zastąpi jej sprawdzonych metod pozyskiwania niezwykłych obrazów głębokiego nieba. Nie. Pozwoli natomiast pokazać innym rozgwieżdżone niebo zupełnie inaczej niż do tej pory, uchwycić nieuchwytne do tej pory zjawiska, a te dobrze znane pokazać od innej storny.

 

I o tym chciałbym Wam tutaj co jakiś czas pisać :slight_smile: 

Od niedawna współprację z Sony i chcę zachęcić Was do zabawy w astrofotografię. Nie, nie potrzebujecie do tego A7s. Ale ja używając właśnie tego sprzętu pokażę Wam, co więcej możecie osiągnąć :slight_smile: 


Niech noc będzie z Wami! 

PS. Mam już dla Was kilka pomysłów, z którymi podzielę się niedługo. Jeśli macie jednak problemy które nie dają Wam spać (i dobrze, bo w nocy się nie śpi tylko gapi w gwiazdy) to piszcie tutaj, a ja postaram się Wam pomóc.

10 ODPOW. 10
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

super, że zdecydowałeś się zacząć taki cykl :slight_smile: czekam z niecierpliwością na poradniki może się w końcu nauczę robić "nocne" zdjęcia :wink:

profile.country.pl_PL.title
Sony_Polska
Community Team

Dziękujemy Karol i z niecierpliwością czekamy na kolejne wpisy :slight_smile:

 

Pozdrawiamy

Zespół Sony

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Miło Cię widzieć na forum, myślę że z @thomasx znajdziecie wiele astronomicznych tematów do rozmów :wink:

Czekamy również na spostrzeżenia z użytkowania A7s.

profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

Hehe Witamy :slight_smile:

KarolWojcicki
Użytkownik

Zanim na dobre zaczniemy, dzisiejszy smaczek z A7s... i 2 metrów ogniskowej :wink:

Przez taczę "łysego" przewalało się trochę chmur ale i tak warto było.

 

Marcowa pełnia

 

Przed świętami postaram się wrzucić tutaj pierwszy odcinek naszego astrofotograficznego cyklu. 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Plener :slight_smile:

 

20150410-DSC_3129.jpg

 

20150410-DSC_3081.jpg

Untitled-1.jpg

 

 

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Piękny łysy, czekamy na więcej. Testowałeś już jak sprawuje się A7S podczas nagrywania? Nie przegrzewa się? Przy dłuższych transmisjach może to być problemem.

profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

Największym problemem przy tej "branży" z Sony jest prawie całkowity brak wsparcia w aplikacjach. Godzinami przesiadywałem przed Deep Sky Stackerem w celu pozyskania poprawnej interpretacji RAWów - libdcraw może czyta poprawnie struktury ARW ale nie potrafi poradzić sobie z kolorami czy jasnością. 

 

Programowanie "czasu" możę i łatwiejsze w 7s - moje abawki nie mają "Remote" z kompa - tylko pilot i oglądanie "na wyświetlaczu", może PixInsight lub Maxim DL mają jakieś wsparcie, ale nie bardzo to opisane na stronach.

Nie ma też czegoś w stylu "Backyard EOS/Nikon" i nie jest planowane (może z 7s i pochodnymi to się zmieni).

ale nie ma co biadolić :slight_smile: już Nex 3N daje takie efekty:
https://www.flickr.com/photos/aroszkowski/22964994263/in/dateposted/

 

:wink:

profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz