anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

ustawienia przysłony a55

profile.country.en_GB.title
zuzameduza
Początkujący

ustawienia przysłony a55

Witam, jestem zielonym fotomaniakiem :c31 zakupiłam niedawno portretówke 1.4 . Problem jest w tym że nie wiem jak ustawić najmniejszą wartość przysłony czyli 1,4 . Próbuje w trybie manualnym ale najmniejsza wartość przysłony jaką udaje mi się to 2,0 ? w czym tkwi problem ?

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

zuzameduza napisał(a):

Witam, jestem zielonym fotomaniakiem :c31 zakupiłam niedawno portretówke 1.4 . Problem jest w tym że nie wiem jak ustawić najmniejszą wartość przysłony czyli 1,4 . Próbuje w trybie manualnym ale najmniejsza wartość przysłony jaką udaje mi się to 2,0 ? w czym tkwi problem ?



Witaj.
Co to znaczy: "zakupiłam portretówkę 1,4". Czyżbyś kupiła Zeissa 85/1,4?
Napisz proszę co to za obiektyw, dokładne oznaczenia jego.

profile.country.en_GB.title
zuzameduza
Początkujący

piotruso napisał(a):

zuzameduza napisał(a):

Witam, jestem zielonym fotomaniakiem :c31 zakupiłam niedawno portretówke 1.4 . Problem jest w tym że nie wiem jak ustawić najmniejszą wartość przysłony czyli 1,4 . Próbuje w trybie manualnym ale najmniejsza wartość przysłony jaką udaje mi się to 2,0 ? w czym tkwi problem ?



Witaj.
Co to znaczy: "zakupiłam portretówkę 1,4". Czyżbyś kupiła Zeissa 85/1,4?
Napisz proszę co to za obiektyw, dokładne oznaczenia jego.





sony 50mm f/1.4

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

zuzameduza napisał(a):


sony 50mm f/1.4



Przepraszam, że się przyczepię ale obiektyw 50 mm to nie portretówka (ja go tak nie nazwę ale ja wychowany na troszkę innym sprzęcie jestem, może czasy się zmieniają i czas odejść do lamusa :c18 ?).
No dobrze, a teraz wróćmy do Twojego problemu z pierwszego postu.
Na odległość trudno coś powiedzieć ale spróbuję tak (nie obraź się, jeżeli pytania będą dla Ciebie niewłaściwe, nie znam Cię, nie wiem jaki jest Twój poziom zaawansowania i znajomości sprzętu i fotografii a pierwsze Twoje zdanie "jestem zielonym fotomaniakiem" każe mi zadać te pytania i podpowiedzi:
- jaki masz aparat?
- ustaw na kółku po lewej stronie aparatu - gdy trzymasz go w pozycji do zrobienia zdjęcia (pokrętło trybu pracy) tryb z literką A - priorytet przysłony. Kółkiem zębatym w pobliżu spustu (pokrętło regulacyjne) możesz teraz zmieniać dowolnie wartość przysłony. Kręć w jedną stronę lub drugą tym pokrętłem - wartość przysłony powinna rosnąć do maksymalnej wartości (22 lub więcej) lub maleć do minimalnej wartości 1,4.
- Ustaw na pokrętle trybu pracy tryb M (manual). Teraz pokrętłem regulacyjnym regulujesz czasem otwarcia migawki a gdy naciśniesz i przytrzymasz przycisk z symbolem +/- (korekcja ekspozycji) i jednocześnie pokręcisz pokrętłem regulacyjnym możesz zmieniać wartość przysłony (w zależności od modelu aparatu stąd pierwsze pytanie o aparat ale w większości tak jest).
- W innych trybach wielkość otwarcia przysłony będzie ograniczana przez pomiar aktualnego światła i możesz nie mieć możliwości ustawienia mniejszych lub większych wartości niż zmierzone przez światłomierz aparatu.
Przy założeniu, że obiektyw jest sprawny to musisz w tych dwóch programach (A i M) mieć możliwość w każdych warunkach wymusić ustawienie przysłony 1,4.
Gdy tu się nie uda to napisz, będziemy sprawdzać obiektyw pod kątem jego poprawności działania.
Nie gniewaj się, jeżeli moje wypowiedzi są dla Ciebie oczywiste i niewarte stosowania. Jeszcze raz mówię, że Cię nie znam i nie znam stopnia Twojego zaawansowania.
Pozdrawiam.

profile.country.en_GB.title
zuzameduza
Początkujący

piotruso napisał(a):

zuzameduza napisał(a):


sony 50mm f/1.4



Przepraszam, że się przyczepię ale obiektyw 50 mm to nie portretówka (ja go tak nie nazwę ale ja wychowany na troszkę innym sprzęcie jestem, może czasy się zmieniają i czas odejść do lamusa :c18 ?).
No dobrze, a teraz wróćmy do Twojego problemu z pierwszego postu.
Na odległość trudno coś powiedzieć ale spróbuję tak (nie obraź się, jeżeli pytania będą dla Ciebie niewłaściwe, nie znam Cię, nie wiem jaki jest Twój poziom zaawansowania i znajomości sprzętu i fotografii a pierwsze Twoje zdanie "jestem zielonym fotomaniakiem" każe mi zadać te pytania i podpowiedzi:
- jaki masz aparat?
- ustaw na kółku po lewej stronie aparatu - gdy trzymasz go w pozycji do zrobienia zdjęcia (pokrętło trybu pracy) tryb z literką A - priorytet przysłony. Kółkiem zębatym w pobliżu spustu (pokrętło regulacyjne) możesz teraz zmieniać dowolnie wartość przysłony. Kręć w jedną stronę lub drugą tym pokrętłem - wartość przysłony powinna rosnąć do maksymalnej wartości (22 lub więcej) lub maleć do minimalnej wartości 1,4.
- Ustaw na pokrętle trybu pracy tryb M (manual). Teraz pokrętłem regulacyjnym regulujesz czasem otwarcia migawki a gdy naciśniesz i przytrzymasz przycisk z symbolem +/- (korekcja ekspozycji) i jednocześnie pokręcisz pokrętłem regulacyjnym możesz zmieniać wartość przysłony (w zależności od modelu aparatu stąd pierwsze pytanie o aparat ale w większości tak jest).
- W innych trybach wielkość otwarcia przysłony będzie ograniczana przez pomiar aktualnego światła i możesz nie mieć możliwości ustawienia mniejszych lub większych wartości niż zmierzone przez światłomierz aparatu.
Przy założeniu, że obiektyw jest sprawny to musisz w tych dwóch programach (A i M) mieć możliwość w każdych warunkach wymusić ustawienie przysłony 1,4.
Gdy tu się nie uda to napisz, będziemy sprawdzać obiektyw pod kątem jego poprawności działania.
Nie gniewaj się, jeżeli moje wypowiedzi są dla Ciebie oczywiste i niewarte stosowania. Jeszcze raz mówię, że Cię nie znam i nie znam stopnia Twojego zaawansowania.
Pozdrawiam.



Aparat (a55) mam stosunkowo od niedawna
rozumiem , rozumiem :) i zrozumiałam wszystko czyli jest ok:D no i udało mi się ! :c34 BARDZO BARDZO dziękuję Ci za pomoc ! :) poprostu nie miałam w użyciu pokrętła regulacyjnego... :smileyrolleyes:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

zuzameduza napisał(a):


Aparat (a55) mam stosunkowo od niedawna
rozumiem , rozumiem :) i zrozumiałam wszystko czyli jest ok:D no i udało mi się ! :c34



Cieszę się, że działa i obiektyw nieuszkodzony.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Piotruso jak zawsze nieoceniona bardzo profesjonalna pomoc. :c21


Ponieważ wszystko wyjaśnione, zamykam wątek. :c10

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Takie moje spostrzeżenie...
Mając założone jasne szkło, w trybach automatycznych, aparat nie ustawi przysłony większej niż f/2,0. W trybie P, jest podobnie, ale jeśli włączymy (podniesiemy) lampę błyskową pojawiają się przysłony większe, do maksimum oferowanego przez obiektyw (jedyny jasny obiektyw, jakim akurat dysponuje to 50/1,8 i do f/1,8 przysłona jest otwierana w trybie P).
Oczywiście w trybach półautomatycznych A i S, oraz w manualnym M nie ma żadnych ograniczeń.

------------------------------
fotoamator