anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zdjęcia chrztu

piomic-----
Początkujący

Zdjęcia chrztu

witam w niedziele mam robić pierwsze zdjęcia chrztu nie wiem od czego i jak zacząć prosze o jakieś podpowiedzi.

mam A 380+18-55+wbud lampa+dyfuzor (jak widać nie ma czym poszaleć ale może wystarczy)
bardzo proszę o porady i linki :c31

3 ODPOW. 3
oldguest
Początkujący

piotrek486 napisał(a):

witam w niedziele mam robić pierwsze zdjęcia chrztu nie wiem od czego i jak zacząć prosze o jakieś podpowiedzi.

mam A 380+18-55+wbud lampa+dyfuzor (jak widać nie ma czym poszaleć ale może wystarczy)
bardzo proszę o porady i linki :c31



Lampa wbudowana nie na wiele ci się zda, dodatkowo dyfuzor ograniczy jej zasięg. Jeśli kościół jest dość jasny, rób foty bez lampy przy użyciu większego ISO np: 800. Później w obróbce zajmij się odszumianiem.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

piotrek486 napisał(a):

witam w niedziele mam robić pierwsze zdjęcia chrztu nie wiem od czego i jak zacząć prosze o jakieś podpowiedzi.

mam A 380+18-55+wbud lampa+dyfuzor (jak widać nie ma czym poszaleć ale może wystarczy)
bardzo proszę o porady i linki :c31



Ciężko Ci będzie poszleć ;) .
Skupiłbym się głównie na sfotografowaniu rodziców, chrzestnych i rodziny przed i po uroczystości. Jeżeli pogoda pozwoli to wybrałbym kawałek ciekawego miejsca (nie żeby od razu szukać plener jak podczas ślubu) ale jakieś ciekawe otoczenie i zdjęcia rodziców, chrzestnych, jakieś lekko pozowane ale nie "sztywne" sytuacje (czyli nie typu patrzymy w obiektyw bo tu zaraz ptaszek wyleci choć i takie pewnie rodzina będzie chciała).
W kościele może się tak zdażyć, że będzie fotograf, który zawsze jest na takich okazjach. Wtedy od razu załóż, że kilka, kilkanaście zdjęć będzie kupionych od niego a Ty masz okazję do większej swobody i kombinowania. Gdy nie będzie fotografa to technika robienia zdjęć (sprzęt, nastawy) raczej nie różni się od fotografii podczas ślubu więc czytaj takie wątki, ich jest chyba więcej. Staraj się nie używać lampy (oczywiście w zależności od warunków możesz nie mieć takiej możliwości). Przy lampie wbudowanej, gdy będzie głównym źródłem światła często będziesz miał efekt czerwonych oczu i zdjęcia robią się takie "płaskie". Lampa jeżeli musi być używana powinna służyć do lekkiego doświetlenia pierwszego planu. Rób w RAW, później w komputerze może jeszcze coś Ci się uda wyciągnąć z tych zdjęć. Popytaj wśród znajomych, na forum, może ktoś jest z okolicy i będziesz w stanie pożyczyć zewnętrzną lampę błyskową, jaśniejszy obiektyw.
Co do samego obrzędu chrztu, jest to głównie uroczystość religijna. Staraj się być niewidoczny. Nie rób zdjęć cały czas. Gdy rodzice i chrzestni siedzą w ławkach zrób kilka zdjęć przed mszą, po mszy, ewentualnie staraj się wykorzystywać takie sytuacje gdy jest przygotowanie do kolejnej części mszy św., wierni siadają, śpiewają pieśni, widać lekkie rozluźnienie. Podczas samego obrzędu chrztu św. księża zdają sobie sprawę, że dziś robi się zdjęcia i pozwalają na większą swobodę w poruszaniu się po kościele, podejście w pobliże prezbiterium, do chrzcielnicy. Złap moment robienia znaku krzyża przez kapłana i potem rodziców i chrzestnych na główce dziecka (sam początek obrzędu chrztu św.), polewania główki dziecka wodą (środek obrzędu), nałożenie białej szatki, zapalenie świecy przez chrzestnego (często chrzestny podchodzi do takiej dużej świecy - paschał i odpala od niej przyniesioną przez siebie świecę, gdy zrobi to ksiądz to jemu zrób zdjęcie w momencie odpalania świecy a potem moment przekazania jej chrzestnemu)(końcówka obrzędu), potem jak wrócą na swoje miejsca masz chwilkę na zdjęcia z zapaloną świecą (akurat jest przygotowanie do kolejnej części mszy św.). Często po mszy (tuż po błogosławieństwie) ksiądz daje rodzicom pamiątkę chrztu. Możesz też załapać ten moment. No i po mszy możesz poprosić rodziców, chrzestnych aby poprosili księdza do wspólnego zdjęcia (to też jakaś pamiątka).
I to by było tyle. Jednak łatwiej jest opowiedzieć przy jakimś płynie podczas spotkania niż tak pisać. Ciężko jest tak opisać wszystkie możliwe sytuacje. Musisz być przygotowany, że zdarzy się coś nieprzewidzianego.

piomic-----
Początkujący

Dziękuje za rady. co do lampy to nie będę miał okazji ani możliwości aby jakąś wykombinować.
w moim otoczeniu nikt nie posiada ALPHY tylko NIKONY I CANONY

a co do zdjęć w RAW-ach i ogólnie co do obróbki zdjęć to muszę poświęcić jeszcze dużo czasu aby coś fajnego wyszło. może też macie jakiś parę wskazówek i porad.

pozdrawiam i z góry dziękuje.