anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

zdjęcie choinki

werwa-----
Początkujący

zdjęcie choinki

Witam !
Chciałabym , żeby ktoś mną pokierował ...
chodzi o to ,że chce zrobić zdjęcie choinki ,,tak żeby lampki ,które świecą ładnie wyglądały chyba mnie rozumiecie....

do tej pory eksperymentowałam i wyszło co wyszło...
co jest źle?

dodam ,że nie posiadam statywu...

28 ODPOW. 28
oldguest
Początkujący

werwa napisał(a):

...ze jak są zgaszone wszystkie światła w pokoju i palą się tylko światełka na choince to oddaje to cały klimat., nie uzywając lampy. ---o to chodzi...
CHCE jeszcze bardziej wydobyć to z tego zdjęcia....



Jak nie posiadasz statywu to spróbuj znaleźć jakieś podparcie: stół, stołek, cokolwiek. Im bardziej przymkniesz przysłonę to z lampek będą się robiły gwiazdki. Możesz też pobawić się z niskim GO (głębia ostrości) - tak jak to zrobił krisu, wtedy lampki spoza GO będą w kształcie zbliżonym do kółeczek (bokeh)

Na początek sugeruje:
1.Znajdź solidne podparcie, możesz wykorzystać woreczek z grochem jeśli posiadasz
2.Ustaw tryb A i ISO100
3.Wyłącz stabilizację i ustaw 2 sekundowy wyzwalacz
4.Zacznij od najniższej przysłony i zrób po jednym zdjęciu zwiększając ją za każdym razem o jeden skok.
5.Jeśli zdjęcia będą zbyt ciemne (niedoświetlone) ustaw korektę ekspozycji na +2/3, ew. więcej, jak będą zbyt jasne (prześwietlone) to ustaw korekcję na -2/3 bądź mniej, i powtórz cały cykl
6.Obejrzyj zdjęcia i zobacz które z nich jest najbardziej zbliżone do efektu jaki chciałaś uzyskać, dla tego zdjęcia podejrzyj dane EXIF i na drugi raz już będziesz wiedziała co trzeba zrobić, żeby uzyskać żądany efekt :D

Dodatkowo, na stronach sony.pl jest foto-szkoła, doskonały przewodnik dla początkujących - polecam ci zapoznanie się z nim.

werwa-----
Początkujący

bede musiała próbować.. :c18
na dzien dzisiejszy muszę skorzystać z mojej stabilnej ręki bądź jakiegoś krzesła.. :nauseated_face: .hahaha

Dzięki za podpowiedzi wszelkie na pewno wykorzystam :thumbsup:

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

joo napisał(a):

a może filtr STAR



Efekt gwiazdek na punktowych źródłach światła (może nie tak mocny) możesz uzyskać przymykając bardzo mocno przysłonę - im mocniej przymknięta przysłona tym gwiazdki wyraźniejsze i większe. A skoro i tak czas będzie skłaniał do użycia statywu (czy innego podparcia) to można jeszcze go wydłużyć i skompensować naświetlanie przymknięciem przysłony do f:16 lub mocniej.

profile.country.pl_PL.title
acinloop
Nowicjusz

joo napisał(a):

a może filtr STAR


A może stary helios:Choinka.jpg
:smileymrgreen:

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Marketowo...

------------------------------
fotoamator
oldguest
Początkujący

Witam,Mam prosbę mógłby mi ktoś powiedzieć jak zrobić dobre zdjęcie choinki ze światełkami przy zgaszonym świetle?Bo jak robie według tego co jest napisane na górze to mimo robienia ze statywu wychodzi rozmazane;/Ja robiłam ISO 100 f/3,5 oraz eksp. 2+.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Moncia napisał(a):

Witam,Mam prosbę mógłby mi ktoś powiedzieć jak zrobić dobre zdjęcie choinki ze światełkami przy zgaszonym świetle?Bo jak robie według tego co jest napisane na górze to mimo robienia ze statywu wychodzi rozmazane;/Ja robiłam ISO 100 f/3,5 oraz eksp. 2+.


po co ekspozycja na +2? wyłączyłaś stabilizacje w aparacie? moja fotka w załączniku ;)

oldguest
Początkujący

Do:pawelszymanski6Tak stabilizacja była wyłączona bo właśnie gdzieś też czytałam,że eksp.na 2+,ale chyba źle zrobiłam.Ja dopiero zaczynam z fotografią,więc....Jeżeli móglbyś mi napisać dokładnie jak ty zrobiłeś to zdjęcie bo śliczne jest.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

pełen exif widać generalnie ustawiłem aparat na tryb A przysłonę na 7,1 ale było to bardziej podyktowane tym, że poprawne naświetlanie było dla 30sek ;) ogniskowa akurat w tym wypadku to 24mm a korektę ekspozycji o 1-2 EV na minus czy na plus stosuje się kiedy zdjęcie na automatyce aparatu jest zbyt ciemne lub zbyt jasne. Można też przełączyć się na tryb M i sobie ustawić czas i przysłonę wedle uznania ja chciałem żeby światełka zamieniły się w gwiazdki więc wybrałem 30sek naświetlanie. Trzeba poeksperymentować po to jest cyfra i ekranik żeby spr po wykonaniu zdjęcia czy efekt jest zadowalający i jeśli nie to pozmieniać długość naświetlania przysłonę itd ;)