anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Tworzywo Sony Triporous w świecie mody

profile.country.GB.title
_J.G.M_
Community Team

Tworzywo Sony Triporous w świecie mody

Współpracująca z Sony marka modowa A-POC ABLE ISSEY MIYAKE wykorzystuje tworzywo Sony Triporous.


Triporous — co to takiego?


Triporous material.jpgTriporous to tworzywo powstające z łusek ryżowych. I właśnie z tego powodu warto o nim szerzej opowiedzieć.


Jako projektanci musimy myśleć o tym, jak przyczynić się do rozwiązywania problemów współczesnego świata. Ryż, będący podstawowym pożywieniem w Japonii i ważnym elementem tamtejszej codzienności, okazuje się również źródłem odnawialnej biomasy. Z łusek ryżowych powstaje nasze tworzywo Triporous. Produkt uboczny znalazł więc zastosowanie w produkcji odzieży.


Współpraca


Firma A-POC ABLE ISSEY MIYAKE powstała, by kontynuować rozwój marki A-POC. Marka ta istnieje od 1998 roku, a jej nazwę utworzono z pierwszych liter hasła „A Piece Of Cloth” (kawałek materiału). Pomysł odzwierciedla nowe podejście do dynamiki producent-konsument. Tworzy związek między tkaniną, której zalążkiem jest jedna nitka przędzy, z wyrobem końcowym noszonym przez człowieka.


Sony stawia sobie za cel „wypełniać świat emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii”. Ale rozbudzanie emocji nie jest procesem jednostronnym. Emocje powstają, gdy to co, co dajemy widzowi, słuchaczowi lub użytkownikowi, stymuluje jego kreatywność.


Firmy ISSEY MIYAKE INC. i Sony starają się wywoływać w ludziach oddźwięk emocjonalny. A jeśli dwie grupy tworzą projekty w tym samym duchu, w naturalny sposób prowadzi to do współpracy.


Projekt TYPE-I


W ramach niedawnego projektu TYPE-I powstały trzy produkty: marynarka, spodnie i koszulka polo.


Triporous ma zdolność oczyszczania wody i powietrza. Dzięki właściwościom dezodoryzującym znakomicie nadaje się na tkaninę o wysokich parametrach. Nie znaczy to jednak, że wystarczy po prostu wpleść go w materiał. Tworzywo musi być dostatecznie mocne, by spełniało swój cel bez pogorszenia właściwości funkcjonalnych. Można go używać tylko w czarnych tkaninach.


Zespół nie potraktował jednak czystej czerni jako ograniczenia twórczego. Przeciwnie, odnalazł w niej motywację do ukazania potencjału tworzywa Triporous.


Jego charakterystycznej faktury nie da się uzyskać tradycyjnymi technikami barwienia. Ale najważniejsze jest chyba to, że Triporous nie blaknie po wielokrotnym praniu — w przeciwieństwie do innych czarnych tkanin.


Co dalej?


Kolejnym zastosowaniem tworzywa Triporous będzie projekt TYPE-II Tatsuo Miyajimy.


Tatsuo Miyajima to współczesny artysta, który w swoich pracach chętnie nawiązuje do cyfrowych liczników LED. W projekcie TYPE-II wyraża on czas i życie za pomocą cyfr złożonych z segmentów, odwołując się do koncepcji „Zmieniaj się”, „Łącz się ze wszystkim” i „Trwaj wiecznie”. Cyfry od 1 do 9 ucieleśniają czas i życie. 0 oznacza ciemność i nicość. Stanowi kontrastowe tło, na którym czas i życie stają się jeszcze bardziej widoczne. Triporous zapewnia głęboką, bogatą czerń, potrzebną do wytworzenia tego kontrastu i wyeksponowania cyfr.


Współpraca tego rodzaju pokazuje, jak bardzo zmieniła się odzież. Dziś ubrania to coś znacznie więcej niż warstwa chroniąca ciało — to forma wyrażania siebie. Nasi projektanci mają nadzieję, że użytkownicy odzieży z tworzywem Triporous będą czuli się z nią naprawdę związani i będą poprzez nią pokazywać swoje „ja”. Fundamenty do dalszej współpracy w tej dziedzinie są mocne.


Artykuł jest opracowaniem materiału z witryny sony.com. Oryginał znajduje się pod adresem:
https://www.sony.com/en/SonyInfo/design/stories/perspectives12/ 

0 ODPOWIEDZI 0