anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TV Bravia KDL 32WD750 odbiera DVB-T2 (HEVC)

profile.country.PL.title
TvMan2018
Użytkownik

TV Bravia KDL 32WD750 odbiera DVB-T2 (HEVC)

Telewizor TV Bravia KDL 32WD750 bez problemu odbiera DVB-T2 (HEVC), co można sprawdzić przy użyciu kanału "Sprawdzam TV" - jeżeli widać obraz i słychać dźwięk telewizor odbiera HEVC.

 

20220205_111525_HDR~2.jpg

Tagi (2)
12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
xmalekox
Poszukiwacz

@kamaz12 Po co się kłócisz z laikiem? Już niedługo utraci odbiór, fajnie że jest tak agresywny, bo to go bardzo zaboli. Mnie nie zaboli, bo dałem TV rodzinie oraz wiedziałem w 2016, że ma tuner DVB-T (1 nie 2), choć blokada wymiany głowicy mi się nie podoba. Wiedziałem też, że DVB-T2 z 2016 nie da pewności (już jest sporo z tym kłopotów, szczególnie gdy firmy nie chcą wydać firmware) więc nie dopłacałem do dużo droższego WD757.

 

Jednak nie rozumiem co ma do rzeczy 10-bit? Nie mówię, że nie masz racji, ale skrót "TS" mało mi mówi. Nasze DVB-T2 jest chyba w 8-bit. Wydarzenia 24 nadawały w 10-bit i dlatego nie działały (obraz), teraz działają bo są w 8-bit (a jest to mux-4 więc nie mogli tam dać DVB-T2). WD757 też chyba nie ma 10-bit.

profile.country.PL.title
kamaz12
Użytkownik

Dzień dobry xmalekax. Dziękuję za rzeczowe, sensowne podejście do sprawy DVB-T2 i problemów związanych z odbiorem telewizji naziemnej w tych, nowych warunkach.

Co do Twojej uwagi "jak 10bit HEVC ma się do DVBT-2" to zagadnienie jest dość skomplikowane ale pewne są następujące fakty:

1. Zarówno DVB-T1 jak i DVB-T2 odpowiadają tylko za dostarczenie strumienia danych od nadajnika/nadajników do odbiornika TV. Jest to najniższa warstwa transmisji. Wykorzystuje ona Ortogonalne Multipleksowanie Częstotliwości - dokładnie OFDM - można poszukać literatury na ten temat - wraz z FFT - szybkie transformaty Fouriera. 

2. W odbiorniku TV, odbiór kompleksów OFDM, wykonanie odwrotnej transformaty FFT oraz korekcji błędów toru transmisyjnego wykonuje Tuner DVBT i gotowy, odtworzony strumień trafia do Procesora - CPU.

3. Procesor rozpoznaje jaką procedurą - CODEKIEM - został zminimalizowany przekaz. Istnieją różne kodeki - MPG2, MPG4 i jeszcze kilka innych. Zadaniem kodeka jest kompresja strumienia tak, żeby zminimalizować go ale zachowując sensowną - dobrą jakość zobrazowania obrazu no i dźwięku.

4. Niestety, nie udało mi się odszukać opisu standardu HEVC i nie wiem jaka jest różnica między 8 a 10bit. Nie mogę nic pewnego na ten temat powiedzieć poza stwierdzeniem, że to nie Tuner a CPU musi sobie z tym problemem poradzić. A jeśli CPU to oczywiście oprogramowanie przechowywane w pamięci. To ono za to odpowiada. Oczywiście, oprogramowanie wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej, którą musi zapewnić CPU. Można sobie wyobrazić taką sytuację, że HEVC 10bit wymaga większej mocy, której po prostu brakuje w procesorach zastosowanych przed 10 laty. 

Tyle moich przemyśleń. Kazimierz

profile.country.PL.title
TvMan2018
Użytkownik

Proponuję nie czytać trolli w stylu Waldemara B. i Kamaza.

 

Użytkownikom Sony KDL-32WD750 zalecam cierpliwość, niekupowanie dekoderów pod wpływem lektury anonimów nasłanych przez sklepy RTV i poczekanie do wdrożenia HEVC.