anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z Bluetooth w radiu samochodowym "Sony MEX-N5200BT"

profile.country.PL.title
ravendare
Poszukiwacz

Problem z Bluetooth w radiu samochodowym "Sony MEX-N5200BT"

Witam,

Niedawno zakupiłem radio "Sony MEX-N5200BT" i mam problem z funkcjonalnością modułu Bluetooth.

Z góry przepraszam za taką ilość tekstu, ale starałem się wyjaśnić dokładnie cały problem :slight_smile:

 

Więc tak:

Radio podpiąłem w swoim aucie, zresetowałem (przyciski DSPL i Back razem przez 2 sek), przeprowadziłem wstępną konfigurację.

Następnie postanowiłem sparować radio z moim telefonem przez bluetooth.

 

Parowanie przeszło bez najmniejszych problemów, dźwięk z odtwarzacza, jak i rozmowy działały elegancko.

Wyłączyłem bluetooth w telefonie i postanowiłem sparować drugi telefon, ponieważ według specyfikacji radio zapamiętuje 2 urządzenia.

Ponownie wszystko obeszło się bez problemu i z drugiego telefonu również działał odtwarzacz i rozmowy.

 

Następnie wyłączyłem silnik samochodu i ponownie go uruchomiłem, aby sprawdzić czy telefon połączy się automatycznie z radiem. W tym momencie włączony jest bluetooth w telefonie nr 2.

No i tu niestety pojawia się problem. Po uruchomieniu silnika radio ma lekkie problemy z automatycznym połączeniem się, to znaczy trwa to dobre kilkanaście sekund. Ok, nie byłby to jeszcze tak duży problem gdyby nie to, że radio czasem połączy się wyłącznie w trybie do rozmów (głośnomówiący), a czasem połączy się poprawnie jako rozmowy i muzyka. Gdy uda się i połączy w obu trybach bluetooth (rozmowy + muzyka) to niestety dźwięk z odtwarzacza po prostu się zacina, przeskakuje. Czasem to zacinanie mija po kilkudziesięciu sekundach, czasem nie mija w ogóle aż do ponownego połączenia 😕

 

Niestety to nie koniec problemów...

Teraz wyłączam bluetooth w telefonie 2, włączam bluetooth w telefonie 1 i próbuję połączyć sparowany na samym początku telefon numer 1.

No i kolokwialnie mówiąc "lipa" - telefon numer 1 w ogóle nie może się połączyć z radiem, ani automatycznie, ani poprzez próby ręczne z poziomu telefonu / przykładając do NFC. Po prostu dostaję na telefonie informację "Nie można połączyć z urządzeniem...", pomimo tego, że na radiu miga kontrolka HFP (zestaw głośnomówiący), jakby radio było w trybie oczekiwania na połączenie z jakiegoś urządzenia bluetooth.

Nie ma tu mowy o jakimkolwiek konflikcie sygnałów bluetooth z dwóch telefonów, ponieważ zanim próbuję podłączyć jedno urządzenie to w drugim kompletnie wyłączam bluetooth i radio jest teoretycznie w trybie "nasłuchu" sygnału bluetooth i "czeka" na połączenie.

 

Uprzedzając pytania - kable samochodowe do radia mam połączone dobrze, pamięć radia jest podtrzymywana przez akumulator, po włączeniu samochodu w ustawieniach bluetooth -> SET PAIRING są widoczne na liście oba telefony (są zapisane w pamięci).

 

I tutaj ciekawostka. Dodam, że żadne problemy nie występują gdy mam sparowany w pamięci radia tylko jeden telefon (w tej sytuacji na liście "bt -> SET PAIRING" mam mój telefon pod pozycją 1, a pod pozycją drugą jest "SET DEVICE 2", czyli drugiego urządzenia nie ma w pamięci). Wówczas nawet po wyłączeniu silnika i ponownym włączeniu radio łączy się automatycznie z telefonem w obu trybach, najpierw głośnomówiący a za kilka sekund w trybie odtwarzacza multimedialnego. Wystarczy ustawić SRC na BT Audio i muzyka odtwarza się automatycznie.

 

Podsumowując - radio ma wielki problem z łącznością bluetooth gdy ma w pamięci sparowane dwa telefony.

Działa wtedy jak chce, raz nie łączy w ogóle, raz łączy ale tylko z ostatnio używanym urządzeniem i nie da się nawet ręcznie połączyć z drugim urządzeniem. Raz zacina cały czas na odtwarzaczu, a raz zacina tylko przez jakiś czas.

 

Omawiane wcześniej telefony pracują na Androidzie w wersji 7.0.

 

Jestem w stanie zrozumieć, że sam moduł bluetooth też zapewne potrzebuje chwili, żeby "wstać" i działać po włączeniu radia, ale problemy które opisałem nie mijają nawet po odczekaniu kilku minut.

 

Próbowałem już wszystkiego co przyszło mi do głowy: parowanie z jednym telefonem, parowanie z dwoma w różnej kolejności, parowanie po NFC, parowanie "ręczne" przyciskami na radiu i w telefonach. Za nic radio nie chce współpracować gdy ma w pamięci 2 telefony... Sparuje pierwszy OK, sparuje drugi OK, wyłącze silnik, włączę ponownie i "padaka". Pierwszy telefon się w ogóle nie łączy a na drugim zacina muzykę lub też nie łączy się wcale.

 

Na ten moment pomaga jedynie przywrócenie ustawień domyślnych "BT INI", które kasują pamięć sparowanych urządzeń, a następnie ponowne parowanie urządzeń. Ale trzeba to robić za każdym razem gdy gaszę i zapalam silnik samochodu, więc ta opcja nie wchodzi w rachubę.

 

Zaktualizowałem również soft radia do najnowszej wersji z 15.11.2017, ale nie rozwiązało to mojego problemu.

 

Bardzo proszę o jakikolwiek komentarz, radę. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić poza oddaniem radia na gwarancję.

W internecie nie spotkałem się z podobną przypadłością, zatem wnioskuję, że być może trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz 😕

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
Barbara_K
Moderator

Witaj, 

 

Dziękujemy za obszerny opis problemu. Po przeczytaniu informacji na temat usterki, support stwierdził, że ostatnią możliwością jest sprawdzenie jeszcze jednego telefonu przy połączeniu z radiem.

W przypadku całkowitego braku łączności telefonu z radiem proszę zapoznać się z poniższymi zaleceniami:

http://sony-eur-eu-pl-web--eur.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/83430/related/1

 

Niestety jeśli problem nadal będzie występował należy urządzenie zgłosić do naprawy:

http://services.sony.pl/supportmvc/pl/Repair/BookRepairForm

 

 

Pozdrawiam, 

Barbara_K

profile.country.PL.title
ravendare
Poszukiwacz

Witam,

Niestety z innymi telefonami jest tak samo 😞

 

Niemniej jednak dziękuję za wskazanie kontaktu do serwisu, wkrótce zgłoszę radio do naprawy.

 

Pozdrawiam serdecznie

profile.country.PL.title
xdddddd
Poszukiwacz

Podłączyłem dziś świeżo zakupione Sony DSX-A410BT i mam te same problemy. Na jednym urządzeniu sparowanym jest OK, ale jak sparuje drugi telefon to mogę zapomnieć o działającym BT w radiu. Nie łączy automatycznie, a po ręcznym ponownym sparowaniu urządzenia dźwięk się zacina.
profile.country.PL.title
Kacperski
Nowicjusz

Witam, mam to samo z nowym MEX-N5200BT.

Telefon 1: Samsung Note 4

Telefon 2: Samsung Galaxy J7 2017

Potwornie irytująca sprawa.

Jakiś pomysł?

 

profile.country.PL.title
diehard123
Poszukiwacz

Witam

 

Nabyłem miesiąc temu nowe radio "Sony MEX-N5200BT". Niestety po tygodniu okazywały się problemy z połączeniem radia z różnymi telefonami marki Huawei (P9 lite, P8, G8). Teraz gdy uda się nawiązać połączenie ( po kilku krotnym wył. i wł. radia) przerywa muzykę z YT.

 

Oddałem dwukrotnie sprzęt do naprawy i radio powracało z adnotacją, że radio jest w porządku.

 

Serwis twierdzi, że "prawdopodobne" przerywanie radia jest winą działania innych aplikacji działających w tle telefonu.

 

Jestem teraz bezradny w rozwiązaniu problemu, bo na prawnika mnie nie stać.

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@diehard123 zgłosiłem Twój problem do supportu Sony - oto ich odpowiedź:

Jeśli serwis sprawdził urządzenie i działało ono poprawnie to problem najprawdopodobniej dotyczy kompatybilności z telefonami marki Huawei. Sony nie testowało radioodtwarzacza z wszystkimi dostępnymi na rynku modelami telefonów, więc nie można zagwarantować pełnej współpracy z każdym urządzeniem. Telefony marki Huawei posiadają fabryczną nakładkę na system Android - EMUI, która może być przyczyną problemów. Proszę zalecić klientowi weryfikację połączenia z telefonem innej marki. Dodatkowo sytuacja może być spowodowana ustawieniami udostępniania samych telefonów - w tym przypadku mogę dodatkowo zalecić kontakt ze wsparciem telefonów.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
diehard123
Poszukiwacz

Dziękuję za odpowiedź.

 

Faktycznie po wielu testach, wydaje się że problemy sprawiają telefonu Huawei. W tych telefonach należy wyłączyć opcję "skanowanie urządzeń bluetooth", które prawdopodobnie wywołuje konflikt.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
cobretti66
Poszukiwacz

Witam, otóż mam ten sam problem co użytkownik revendare, lecz z modelem dsx-a410bt.

Problem jest dokładnie taki sam, przy czym ja mam podłączonego iphon'a i sony xperie x performance. Ciekawe, że nawet z telefonem sony ma problem. Pierwsze parowanie przeszło bez problemu i działało rewelacyjnie.

Gdy wchodzę do auta, radio łączy się z urządzeniem bt kiedy chce i jak chce. Podczas dzwonienia wybieram głośnik z radia w menu połączenia telefonu i raz mnie ktoś słyszy, a raz nie, raz ja kogoś słyszę a raz nie, ponieważ radio nawet przy wybraniu jego jako odsłuch i mikrofon nie podaje mowy od rozmówcy do rozmówcy.

Tryb muzyczny w większości nie łapie, wyskakuje powiadomienie na radiu "bt no device", czasem gdy złapie jest super, ale czasem, są momenty , że złapie i zacina muzykę jak lagi w grze komputerowej.

Najgorsze jest to, że zakupiłem to radio, żeby bezpiecznie rozmawiać podczas jazdy samochodem a tu istnieje ryzyko prędszego rozwalenia się bo człowiekowi sprzęt nie działa poprawnie i trzeba się bawić pokrętłem. Musze zjechać na zatoczke i bawić się 10 minut zanim się połączy.

profile.country.PL.title
diehard123
Poszukiwacz

Ogólnie radio posiada bardzo kiepskiej jakości moduł bluetooth.

Jeśli rozmówca Ciebie nie słyszy, to należy zresetować modul bluetooth w następujący sposób: należy wypiąć przedni panel radia na okolo 15 sek. Następnie wpiąć z powrotem i czekać aż zapalą się dwie ikony od modułu bluetooth (jedna ikona od powiązania telefonu z radiem, a druga od trybu głośnomówiącego).

Mi najczęściej udaje się za pierwszym i drugim razem.

 

Jeśli masz lagi to ja zrobiłem tak, że wyłączyłem automatyczne skanowanie urządzeń bluetooth w telefonie. To mi pomogło. Może w Twoim aparacie jest podobna funkcja.

 

Mam nadzieję że pomogłem