anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Recenzja głośnika bezprzewodowego SRS-XB22

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Recenzja głośnika bezprzewodowego SRS-XB22

Witam,

 

Podczas wakacji miałem okazję testować głośniki SRS-XB22, który przy okazji towarzyszył mi podczas mojego krótkiego pobytu nad morzem. Jest to model pochodzący z najnowszej serii będący przy okazji mniejszym bratem modeli SRS-XB3 i SRS-XB30, których recenzję znajdziecie na naszym forum.

 

Kilka słów wstępu

Średnio raz na rok Sony wypuszcza nową serię głośników bezprzewodowych dodając nowe funkcje, starając się  przy okazji podążać za trendami. Poszczególne modele z danej serii różnią się zasadniczą wielkością co ma wpływ na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest jak duży przetwornik akustyczny można zastosować, a co za tym idzie jaki poziom dźwięku możemy uzyskać z  danego modelu. Drugą kwestą jest pojemność akumulatora co wpływa na czas pracy głośnika. Dodatkowymi różnicami pomiędzy modelami jest zastosowanie listwy świetlnej: kolorowej lub tylko białej albo jej brak.

DSC_0015.JPG

 

Specyfikacja

https://www.sony.pl/electronics/glosniki-bezprzewodowe/srs-xb22

 

Budowa

Opakowanie głośnika zawiera niewiele, a mianowicie sam głośnik, kabel MicroUSB oraz  zestaw instrukcji. Czego brakuje według mnie to tylko jakiegoś niewielkiego pokrowca lub etui do transportu (o czym już wspominałem w poprzednich recenzjach głośników). Obudowa została wykonana z gumowatego materiału co zapewnia ochronę przed drobnymi uderzeniami zapewniając przy tym pewne trzymanie w dłoni. Same przetworniki akustyczne zostały zabezpieczone mocną siatką. Budowa.jpgSRS-XB22 posiada stopień ochrony IP67. Na górze i dole siatki znajdują się białe diody LED. Podstawowa obsługa głośnika odbywa się za pomocą kliku przycisków umieszczonych na górze obudowy. Są to odpowiednio przycisk włączania/wyłączania/parowania, regulacji głośności oraz trybu LiveSound. Z tyłu obudowy znajduje się szczelna klapka, pod którą mamy złącze analogowe AudioIn do podłączenia np. odtwarzacza, złącze MicroUSB do ładowania oraz przyciski: resetowania, sprawdzenia poziomu baterii/sterowania diodami LED, konfiguracji Wireless Party Chain oraz dodawania drugiego głośnika.

DSC_0006.JPG

 

Użytkowanie

Podstawową czynnością jaką musimy dokonać to sparowanie głośnika ze źródłem dźwięku. Sam proces parowania możemy przyspieszyć korzystając z technologii NFC. Wystarczy w tym przypadku przyłożyć np. smartfon z modułem NFC do głośnika, a wszystko odbędzie się automatycznie. W przypadku źródła dźwięku bez NFC proces parowania możemy dokonać klasycznie poprzez przytrzymanie przycisku włączania na obudowie głośnika, aż zacznie mrugać dioda parowania i wyszukaniu go w menu Bluetooth źródła dźwięku. Głośnikiem możemy sterować zarówno z poziomu przycisków umieszczonych na obudowie jak również  z poziomu smartfonu za pomocą aplikacji MusicCenter (następcy aplikacji SongPal).

Aplikacja.png

Aplikacja pozwala np. zmienić ustawienia korektora lub zmienić ustawienia pracy Bluetooth Podczas odtwarzania muzyki diody LED błyskają w rytm muzyki. Jeśli ktoś nie lubi efektów świetlnych można je wyłączyć za pomocą przycisku umieszczonego z tyłu pod klapką albo z poziomu aplikacji. SRS-XB22 może pracować w trybie PartyChain co pozwala cieszyć się muzyką nawet z 10 głośników, a także pracować w trybie stereo gdy posiadamy drugi taki sam głośnik. Dodatkowo głośnik ma funkcję Party Booster, która polega na tym, że po uderzeniu w różne części głośnika, głośnik wydaje dźwięki zależne od włączonego trybu (mogą być to np. odgłosy perkusji). Głośnik po sparowaniu ze smartfonem pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych. Stopień ochrony IP67 sprawia, że SRS-XB22 można bez obaw użytkować na basenie lub plaży. Pojemność akumulatora zapewnia pracę do 12 godzin z zaznaczeniem, że czas pracy zależy od wielu czynników takich jak: włączone/wyłączone diod LED,  poziom dźwięku oraz temperatura otoczenia.

DSC_0154.jpg

 

Jakość dźwięku

Jako źródło dźwięku używałem telefon Sony Xperia Z5 Compact oraz komputer z nadajnikiem BT. Głośnik gra czysto jednakże nie ma co ukrywać, jego wielkość sprawia, że poziom dźwięku który z niego można wydobyć jest średni. Dodatkowe funkcje takie jak ExtraBass i LiveSound pozwalają odpowiednio na podbicie tonów niskich oraz stworzenie atmosfery na żywo. Najlepiej głośnik gra przy przesłaniu dźwięku za pomocą technologii LDAC, ale różnicę w porównaniu np. z SBC w przypadku tej wielkości głośnika naprawdę trudno wychwycić i trzeba dobrze nadstawić uszy.

 

Podsumowanie

SRS-XB22 to średniej wielkość głośnik co niestety ma wpływ na poziom dźwięku jaki można z niego wydobyć. Z drugiej strony jest na tyle mały, że nie zajmuje dużo miejsca a za razem jest lekki (można go np. przenosić w torebce żony). Na pewno do jego istotnych zalet należy jakość dźwięku, długi czas użytkowania oraz  stopień ochrony IP67 pozwalający na beztroskie korzystanie na plaży czy basenie. Oczywiście kwestię jego zakupu pozostawiam Wam.

 

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Ekspert_Sony
Community Team

Przekonałeś nas! Kupujemy :slight_smile:

TRZY5-J.
Nowicjusz

Witam,

Głośnik kupiłem 06.07.2019r., jestem mega zadowolony z zakupu. Do pełni szczęścia brakuje mi jednej informacji : jaką moc ma głośnik ?

Pozdrawiam