anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Recenzja głosnika bezprzewodowego SRS-XB30

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Recenzja głosnika bezprzewodowego SRS-XB30

Witam,

 

Niedawno w moje ręce wpadł przenośny głośnik SRS-XB30 a jako, że jestem już posiadaczem SRS-XB3, który jest teoretycznie jego poprzednikiem postanowiłem przybliżyć Wam jego możliwości i przy okazji postawić te dwa modele w szranki.

 

Kilka słów wstępu

W dzisiejszych czasach muzyka dla wielu z Nas stała się nieodłącznym elementem życia, a rozwój techniki sprawił, że muzyki możemy słuchać prawie wszędzie. Urządzenia do odtwarzania są mobilne, bezprzewodowe, wodoodporne zachowując przy tym długą żywotność baterii. Właśnie takimi cechami charakteryzuje się SRS-XB30. Jedną rzeczą jaką musimy posiadać to źródło dźwięku z którego muzykę będziemy przesyłać.

Przód

 

Specyfikacja

https://www.sony.pl/electronics/glosniki-bezprzewodowe/srs-xb30/specifications

 

Budowa

Po otwarciu opakowania w środku można znaleźć głośnik, zasilacz, dwie końcówki do zasilacza (dla gniazdek EU oraz UK) i zestaw instrukcji. Ilość minimalistyczna i jedyne czego według mnie brakuje to jakikolwiek pokrowiec lub etui do przenoszenia. SRS-XB30 nieznacznie jest większy od swojego poprzednika, jednak że różnica jest minimalna – jest on nadal bardzo poręczny i zajmuje niewiele miejsca.

Porównanie

Obudowa z zewnątrz to głównie materiał ( przypominający gumę), który sprawia, że głośnik łatwo utrzymać w dłoni,  chroniąc urządzenie przy okazji przed uszkodzeniami. Za dźwięk wydawany z SRS-XB30 odpowiadają dwa głośniki pełnozakresowe umieszone z przodu obudowy. Zasadniczo w tym przypadku SRS-XB30 nie różni się od SRS-XB3. Inaczej jednak wygląda sprawa, jeśli chodzi o klawisze obsługi. Po pierwsze zmieniono ich układ, po drugie doszedł nowy klawiszy Play/Pauza, po trzecie z kolei klawisz włączania ma teraz dwie funkcje on/off oraz pairing. Dodatkowo SRS-XB30 został wyposażony w świetlną listwę LED wraz dwoma diodami imitującymi stroboskop. Z tyłu głośnika znajduje się klapka, za którą mamy zestaw złączy oraz przycisk reset. Wygląda to podobnie jak w SRS-XB3 z tą różnicą, iż zmieniono wtyk zasilania na mniejszy. Zastosowane gniazdo USB służy do zasilania zewnętrznych urządzeń np. w celu doładowania baterii telefonu podczas odtwarzania. Z kolei gniazdo Audio IN pozwala na przewodowe podłączenia głośnika np. do przenośnego odtwarzacza lub telewizora.

Tył

 

Użytkowanie

Zasadniczo pierwszą czynność jako musimy zrobić aby cieszy się muzyką z SRS-XB30 (oczywiście poza jego naładowaniem i włączeniem) jest sparowanie go z odtwarzaczem będącym źródłem dźwięku, który jest wyposażony w moduł Bluetooth. Sparowanie możemy dokonać na dwa różne sposoby. Pierwszy sposób znacznie łatwiejszy to przyłożyć odtwarzacz wyposażony w moduł NFC do symbolu NFC umieszczonym na głośniku, a wówczas cały proces parowania wykona się automatycznie. W przypadku gdy, nasze źródło dźwięku nie jest wyposażone w NFC lub nie jest mobilne pozostaje nam drugi sposób. A mianowicie nacisnąć dłużej przycisk PAIRING na obudowie i wyszukać głośnik na liście Bluetooth urządzenia odtwarzającego. Podczas parowania SRS-XB30 w przeciwieństwie do SRS-XB3 wydaje podczas tego procesu polecenia głosowe. Gdy przebrniemy już przez proces parowania możemy już spokojnie słuchać muzyki. Podczas grania listwa świetlna i stroboskop SRS-XB30 świecą w takt muzyki, co wygląda naprawdę imponująco. Oczywiście listwą można sterować lub wyłączyć za pomocą klawisza LIGHT.

BT&LED

Podczas testów z telefonu do odtwarzania muzyki używałem między innymi aplikacji MusicCenter (następcy aplikacji SongPal). Piszę o tym dlatego, bo właśnie tutaj widać różnice między głośnikami. Aplikacja ta bez problemu pozwala wykryć SRS-XB30 i nim sterować. Można np. ustawić tryb autowyłączania, zmienić tryb świecenia wspomnianej listwy świetlnej lub też zmienić typ wejścia odtwarzającego. Dodatkowo za pomocą wspomnianej aplikacji SRS-XB30 można włączyć w PartyChain i cieszyć się muzyką nawet z 10 głośników. W przypadku posiadania dwóch głośników SRS-XB30 można utworzyć z nich system stereo (podobnie jak przy SRS-XB3). Zarówno jeden jak i drugi głośnik poza samym odtwarzaniem muzyki pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych. Funkcja całkiem przydatna, gdy słuchamy muzyki a ktoś właśnie do Nas dzwoni. Kolejną rzeczą o której już wspomniałem we wstępie jest fakt, że SRS-XB30 jest wodoodporny (IPX5), co pozwala na słuchanie z niego muzyki np. podczas kąpieli w łazience. Oczywiście nie znaczy to, że można go od razu wrzucać do wanny. Ostatnią rzeczą o której chciałbym wspomnieć jest naprawdę dobry czas pracy na akumulatorze bo aż 24 godziny – co potwierdziły testy.

MusicCenter

 

Jakość dźwięku

Pomimo niewielkich rozmiarów poziom dźwięku, który można wydobyć z SRS-XB30 jest naprawdę duży. Choć muszę przyznać, że SRS-XB3 gra odrobinę głośniej. Dodatkowo SRS-XB3 wydaje się grać troszkę czyściej i wydaje mi się, że wynika to z tego, iż wydawany z niego bas jest mniej rozciągły. Obydwa głośniki są wyposażone w funkcję ExtraBass, która dodatkowo pozwala uwydatnić niskie tony, co naprawdę daje fajny efekt przy muzyce dance. Testy odsłuchu muzyki wykonałem z kilku źródeł dźwięku - zaczynając od serwera NAS z modułem Bluetooth, poprzez amplituner z przystawką BT, kończąc na telefonie Sony Xperia. Najlepszą jakość dźwięku tego samego utworu udało mi się uzyskać z telefonu i wynika to z faktu, że tylko w przypadku telefonu udało mi się skorzystać z technologii przesyłania dźwięku LDAC która zapewnia transfer większej ilość danych (szersze pasmo) niż standardowa komunikacja Bluetooth.

Dźwięk.jpg

 

Podsumowanie

SRS-XB30 to naprawdę udany model głośnika bezprzewodowego. Jest poręczny, dobrze gra a do tego jest odporny na zachlapanie oraz ma dobry akumulator. Różnice pomiędzy SRS-XB30 a SRS-XB3 są minimalne i muszę przyznać ciężko jest też mi wskazać zwycięzcę porównania.. Polecić mogę zarówno jeden model jak i drugi, dlatego kwestię wyboru pozostawiam Wam.

 

 

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Dzięki za Twoją recenzję! :thumbsup:

 

Pozdrawiamy,

Zespół Sony

Kudlaty455
Nowicjusz

Witam chciałrem zapytać jak ten głośnik wypada na tle jbl charge 3 czy robił pan może porównanie ? 

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@Kudlaty455 niestety nie miałem okazji mieć w ręce JBL Charge 3. Na YouTube jest kilka porównań - choćby ta:

https://www.youtube.com/watch?v=nMF4zn0hJOM

 

Pozdrawiam

Kamilzawi
Nowicjusz

W jaki sposob zmienic kolor swiatla w glosniku? Nie widze takiej opcji w aplikacji.

Uzywam Samsunga Galaxy S8