anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak robić ostrzejsze zdjęcia

profile.country.DE.title
Peter_S.
Genius
696 wyświetleń

Masz kłopoty z ostrością fotografii? Nie wiesz, dlaczego obraz jest zamazany? Jeśli chcesz robić ostre zdjęcia, skorzystaj z naszych wskazówek.

 

Dlaczego zdjęcia są niewyraźne?

Z problemem rozmytych zdjęć boryka się wielu fotografów. Niektórzy myślą, że to wina sprzętu, który nie jest wystarczająco dobry, by zapewnić ostry obraz. Decydują się nawet na zakup nowego aparatu i obiektywu — a zdjęcia nadal są rozmazane. Co zatem jest nie tak?

 

Jak uzyskać ostrzejsze zdjęcia

Poniżej podpowiadamy, jak poprawić ostrość obrazu. Jeśli będziesz przestrzegać naszych wskazówek, Twoje przyszłe zdjęcia staną się ostre jak żyletka.

 

Krótki czas migawki

Aby uniknąć zamazania spowodowanego przez ruch, skróć czas naświetlania (zwany też czasem ekspozycji lub czasem otwarcia migawki). Ten sposób najlepiej sprawdza się przy fotografowaniu obiektów w ruchu — ale kompensuje też drgania aparatu wywołane ruchami użytkownika.

 

Sprawdzona zasada mówi, że czas otwarcia migawki nie powinien być dłuższy niż odwrotność ogniskowej (1/ogniskowa). Większość aparatów Sony jest ponadto wyposażona w system SteadyShot, również przeciwdziałający zamazywaniu się obrazu wskutek ruchów aparatu. Ta pomocna funkcja może być włączona praktycznie przez cały czas.

 

Jeśli Twój aparat nie pozwala ręcznie ustawiać czasu migawki, wypróbuj tryb „Sport”, dostępny w większości aparatów.

 

Unikaj poruszania się

A jeśli warunki oświetlenia wykluczają użycie krótszego czasu migawki? Postaraj się uniknąć drgań aparatu spowodowanych ruchami ciała. Maksymalnie przybliż ręce do tułowia i przyciągnij łokcie. Mocno chwyć aparat i, jeśli to możliwe, wstrzymaj oddech w momencie wyzwalania migawki.

 

Ustabilizuj aparat / ciało

Nadal nie możesz poradzić sobie z drganiami? Rozejrzyj się dokoła i poszukaj sposobu na zwiększenie swojej stabilności. Możesz na przykład oprzeć się o ścianę lub wesprzeć łokcie na murze bądź innym stabilnym podłożu. W wyważeniu aparatu na nierównej powierzchni pomoże nieduża podkładka typu beanbag.

 

Aby nie dotykać aparatu w momencie wyzwalania migawki, użyj pilota lub wężyka spustowego. Dostępne rozwiązania — przewodowe lub bezprzewodowe — zależą od modelu.

 

Użyj statywu.

Najlepsze nie przemija: rozwiązaniem, które zapewni idealną stabilność aparatu podczas zdjęć, jest oczywiście statyw. Aby nie dotykać aparatu przy wyzwalaniu migawki, użyj samowyzwalacza aparatu (lub pilota / wężyka spustowego).

 

Jeśli fotografujesz przy długim czasie ekspozycji — na przykład nocą — statyw jest po prostu koniecznością. Po zamontowaniu aparatu na statywie należy wyłączyć stabilizator obrazu SteadyShot.

 

Unikaj obiektywów o dużej ogniskowej

Trudno jest stabilnie trzymać teleobiektyw i dlatego lepsze rezultaty może zapewnić użycie obiektywu o mniejszej ogniskowej. Większy kąt widzenia pozwoli wydłużyć czas otwarcia migawki, który — jak już wspomnieliśmy — nie powinien być dłuższy niż 1/ogniskowa. Oznacza to, że im mniejsza ogniskowa, tym dłuższa może być ekspozycja.

 

Podsumowując: zacznij od spokojnego sprawdzenia, czy używany sprzęt jest dobrze wyważony. Postaraj się stabilnie chwycić aparat i wybrać obiektyw o mniejszej ogniskowej, pozwalający skrócić czas otwarcia migawki.

 

A może macie własne sposoby radzenia sobie z nieostrością zdjęć? Podzielcie się nimi w miejscu na komentarze.