- Subskrybuj źródło RSS
- Oznacz jako nowe
- Oznacz jako przeczytane
- Zakładka
- Subskrybuj
- Strona dopasowana do drukarki
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Ogniskowa to odległość pomiędzy środkiem obiektywu a przetwornikiem obrazu (płaszczyzna ogniskowa), przy czym każdy obiektyw ma inną ogniskową.
Ogniskowa ma znaczenie, ponieważ określa zakres sceny, jaki można uchwycić (kąt widzenia). Na poniższych zdjęciach widać, że im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia, a im dłuższa, tym większe zdają się być przedmioty znajdujące się w oddali.
(*) Związek pomiędzy ogniskową, a kątem widzenia różni się w zależności od aparatu. W niniejszym przewodniku fotografowania informacje opierają się na aparatach formatu APS-C. o ile nie zaznaczono inaczej.
Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy o ogniskowej o długości ok. 35 mm nazywane są „normalnymi”, ponieważ ich kąt widzenia jest podobny do ludzkiego pola widzenia. Obiektywy o krótszej ogniskowej nazywa się „szerokokątnymi”, natomiast te o dłuższej nazywa się „teleobiektywami”. Należy jednak pamiętać, że nie istnieją surowe standardy związane z tą terminologią. Obiektyw należy dobrać do rodzaju obiektu lub zdjęcia.
Sprawdźmy ogniskową Twojego obiektywu. Jej dostępny zakres jest nadrukowany na obiektywie. Zgodnie z widocznym na poniższym zdjęciu oznaczeniem „SAL55200-2” dostępne wartości ogniskowej mieszczą się w przedziale od 55 do 200 mm.
Po stronie montażowej korpusu obiektywu, tuż przy obudowie aparatu, można zobaczyć aktualne ustawienie ogniskowej. Zgodnie z poniższym zdjęciem aktualna długość ogniskowej wynosi 55 mm.
Na tym zdjęciu oznaczenie „55-200” umieszczone po lewej informuje o dostępnym dla obiektywu zakresie ogniskowej. Biła linia po prawej oznacza aktualnie ustawioną ogniskową.
Obiektywy z zoomem oraz obiektywy stałoogniskowe
Obiektywy dzieli się na dwa typy: „z zoomem”, czyli o zmiennej ogniskowej, oraz „stałoogniskowe” o stałej wartości ogniskowej. Niektóre obiektywy z zoomem są wszechstronne i oferują zalety zarówno obiektywu szerokokątnego, jak i teleobiektywu. Obiektywy te nie tylko sprawdzają się w codziennym użytku, ale także są wyjątkowo wygodne w podróży, gdzie zależy nam na jak najmniejszych gabarytach bagażu.
Z drugiej strony, jeśli korzystasz z obiektywu stałoogniskowego, który nie zapewnia funkcji zoom, musisz przysunąć się bliżej fotografowanego obiektu, aby ustalić kompozycję. Warto wspomnieć, że obiektywy stałoogniskowe są zazwyczaj szybsze i maję szerszą przysłonę. Zapewniają ponadto większy wachlarz ekspresji dzięki wykorzystaniu nieostrych teł oraz możliwości wykorzystania dłuższych czasów otwarcia migawki przy słabym oświetleniu, co redukuje rozmycie obrazu. Warto też wspomnieć o bardzo dobrej wydajności odwzorowywania, dzięki której można się cieszyć wyjątkową jakością zdjęć, której nie oferuje obiektyw z zoomem.
To zdjęcie zostało wykonane aparatem z obiektywem stałoogniskowym. Dzięki ustawieniu niskiej wartości f dla przysłony tło jest bardzo nieostre.
Makroobiektywy, które umożliwiają wykonywanie zdjęć obiektów z bliska, także mają stałą ogniskową. Choć wiele z nowych obiektywów z zoomem zapewnia funkcję makro o krótkiej odległości ogniskowania, ich wydajność jest zdecydowanie niższa w porównaniu z makroobiektywami dedykowanymi.
Dzięki zastosowaniu makroobiektywu na tej fotografii udało się uchwycić szczegóły płatka śniegu. Makroobiektyw pozwala bardziej zbliżyć się do obiektu.
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować. Zarejestruj się, jeśli jeszcze nie posiadasz konta.