anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A 6000 - sterowanie lampami blyskowymi

ROZWIĄZANE
JK6000
Poszukiwacz

A 6000 - sterowanie lampami blyskowymi

Witam .

Czy do a 6000  istnieje system do bezprzewodowego sterowania zewnętrznymi  lampami  blyskowymi? Mam na myśli prace w TTL ,manualu i sterowanie grupami lamp.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Po przejrzeniu instrukcji obsługi (tylko na tej podstawie mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie) do aparatu Sony A6000 można zastosować system bezprzewodowego sterowania błyskiem z pomioarem TTL. Sterownikami mogą być lampy HVL 43 M i HVL 60 M z możliwością sterowania grupami lamp jak również HVL 32 M, HVL 20 M ale tu bez możliwości podziału na grupy. Lampami sterowanymi mogą być lampy Sony HVL 32 M, HVL 43 M, HVL 60 M, HVL 43 AM, HVL 36 AM, HVL 42 AM, HVL 56 AM, HVL 58 AM lub lampy Minolta 3600 HS(D) i 5600 HS(D). Poprzez przejściówkę możliwe jest również zastosowanie, jako sterowników lamp HVL 42 AM, HVL 58 AM z podziałem na grupy jak również HVL 20 AM bez podziału na grupy.

Jeżeli chodzi o podział na grupy to niektóre z lamp umożliwiają sterowanie 3 grupami lamp a niektóre 2 grupami. Przy sterowaniu grupami jedną z grup lamp stanowi lampa zamocowana na aparacie będąca sterownikiem (na pewno taka możliwość występuje przy pracy w 3 grupach, nie wiem jak jest przy pracy w dwóch grupach). Przy pracy bezprzewodowej i pomiarze TTL ustawiasz "ratio" a więc stosunek / ilość światła w stosunku do innej grupy. Przy pracy manualnej ustawiasz na każdej z lamp jej moc. Nie kojarzę, aby w trybie manualnym była możliwość sterowania lampami zdalnymi z poziomu sterownika, trzeba każdą lampę ustawić ręcznie.

 

Są oczywiście systemy producentów niezależnych ale ponieważ Sony A6000 jest dość nowym aparatem nie słyszałem jeszcze aby ktoś wypuścił system do pracy z pomiarem TTL dla aparatów ze stopką multi interface. Być może (ale tego nie sprawdzałem) zadziałają tu systemy pracujące z aparatami ze standardową stopką (tzw gorącą stopką) gdyż stopka Sony multi interface oprócz złącza wielopinowego dostarczającego sygnały do sterowania różnymi odbiornikami / nadajnikami / akcesoriami posiada styk centralny, którym wyzwalany jest błysk, ale tylko w manualu.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Po przejrzeniu instrukcji obsługi (tylko na tej podstawie mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie) do aparatu Sony A6000 można zastosować system bezprzewodowego sterowania błyskiem z pomioarem TTL. Sterownikami mogą być lampy HVL 43 M i HVL 60 M z możliwością sterowania grupami lamp jak również HVL 32 M, HVL 20 M ale tu bez możliwości podziału na grupy. Lampami sterowanymi mogą być lampy Sony HVL 32 M, HVL 43 M, HVL 60 M, HVL 43 AM, HVL 36 AM, HVL 42 AM, HVL 56 AM, HVL 58 AM lub lampy Minolta 3600 HS(D) i 5600 HS(D). Poprzez przejściówkę możliwe jest również zastosowanie, jako sterowników lamp HVL 42 AM, HVL 58 AM z podziałem na grupy jak również HVL 20 AM bez podziału na grupy.

Jeżeli chodzi o podział na grupy to niektóre z lamp umożliwiają sterowanie 3 grupami lamp a niektóre 2 grupami. Przy sterowaniu grupami jedną z grup lamp stanowi lampa zamocowana na aparacie będąca sterownikiem (na pewno taka możliwość występuje przy pracy w 3 grupach, nie wiem jak jest przy pracy w dwóch grupach). Przy pracy bezprzewodowej i pomiarze TTL ustawiasz "ratio" a więc stosunek / ilość światła w stosunku do innej grupy. Przy pracy manualnej ustawiasz na każdej z lamp jej moc. Nie kojarzę, aby w trybie manualnym była możliwość sterowania lampami zdalnymi z poziomu sterownika, trzeba każdą lampę ustawić ręcznie.

 

Są oczywiście systemy producentów niezależnych ale ponieważ Sony A6000 jest dość nowym aparatem nie słyszałem jeszcze aby ktoś wypuścił system do pracy z pomiarem TTL dla aparatów ze stopką multi interface. Być może (ale tego nie sprawdzałem) zadziałają tu systemy pracujące z aparatami ze standardową stopką (tzw gorącą stopką) gdyż stopka Sony multi interface oprócz złącza wielopinowego dostarczającego sygnały do sterowania różnymi odbiornikami / nadajnikami / akcesoriami posiada styk centralny, którym wyzwalany jest błysk, ale tylko w manualu.

JK6000
Poszukiwacz

Dzięki za odpowiedż ,niestety potwierdza  moje obawy o braku takich systemów .Światelkiem w tunelu jest zapowiedziana lampa Phottix, którą można rodiowo sterować inne lampy ale nie zawsze lampa jest na sankach i wtwdy przydalby się nadajnik Phottix Odin ale jest tylko na N i C

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Sony i stopka multi interface jest stosunkowo mlodym rozwiązaniem i niezależni producenci nie zdążyli jeszcze wdrożyć (a może i rozwiązać sterowanie) lamp ze stopka multi interface. Jeżeli dobrze pamiętam to własnie Phottix zbudował system z TTL-em dla stopek Minolta / Sony. Więc pewnie pojawią się i systemy dla Sony multi interface. Canon i Nikon mają swój system stopek od co najmniej 25 lat, poza tym sysstemy te są popularniejsze wśród zawodowców korzystających z rozwiązań producentów niezależnych. Przecież do niedawna tylko pocket wizard produkował wyzwalacze bezprzewodowe, potem jako jedyny niezależny producent pozwalał na sterowanie TTL. Teraz włączyli się i inni producenci. Więc jest szansa, że i dla Sony multi interface powstaną takie systemy.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Temat dość stary - sprzed 4 miesięcy - ale ponieważ od niedawna zaczął mnie interesować, dopiszę parę zdań - może się komuś przydadzą...

 

Na dzień dzisiejszy inne rozwiązania z wykorzystaniem automatyki (TTL), są takie, jak opisał piotruso.

Jednak, bardzo często można się obyć bez automatyki, pozostając przy ustawieniach ręcznych, sterując równocześnie kilkoma grupami lamp.

Takie rozwiązanie daje (być może m.in.) Yongnuo. A mianowicie lampy z serii YN-560. Najsensowniej jest wykorzystać najnowsze modele tych lamp, czyli wersję III i IV. Do tego polecam sterownik YN-560 TX. Umożliwia sterowanie 6 grupami lamp, przy czym zmiana parametrów (siła błysku i ogniskowa) może być ustawiana "z aparatu", czyli ze sterownika wpiętego w sanki aparatu. Lampy YN-560 III mają wbudowane odbiorniki RF-602 i 603, a ponadto lampa YN-560 IV ma wbudowany pełny sterownik YN-560 TX, ale pozwalający na sterowanie jedynie 3 grupami lamp. Jednak ączne zastosowanie kombinacji sterowników, lamp, grup, jest ogromne.

Niestety - jeszcze nie wyprodukowano tych lamp, ani sterowników dedykownych do Sony-multiinterface...
Ja z powodzeniem używam urządzeń dedykowanych do Canona (nie wiem, bo nie miałem, czy nikonowska wersja, będzie równie dobrze współpracować). 

Mam mini-zestaw od niedawna i powoli go powiększam, więc póki co, tylko "wiem, że działa" w w/w zakresie. Jak się więcej tym pobawię, pewnie coś dopiszę.

I byłbym wdzięczny, za sygnały jeśli pojawi się coś dedykowanego do Sony.

Ach, i jeszcze... wprawdzie używam nie A6000, tylko A77M2, ale to przecież ta sama stopka :slight_smile:

------------------------------
fotoamator
JK6000
Poszukiwacz

Jest iuż dostępny system lamp i sterowników firmy Pottix.Ten ,,wszystkomający " system występuje w wersji ze stopką SONY -MINOLTA i SONY ISO .Jest trudno dostępny,na stronie sklepu była tylko wersja do CiN ale po 2 telefonach okazalo się że jest też wersja do sony ze stopką ISO. Drugi system to Nissin Air.