anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A77 II Funkcja: IRE

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

A77 II Funkcja: IRE

Witam,

Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak wykorzstać opcję ZEBRA?

 

Zakreskowanie pojawi się na części obrazu, jeśli poziom jasności
przekroczy ustawioną wartość parametru IRE. Ułatwia to ustawienie
jasności.

(...)

Zakreskowanie nie jest wyświetlane.
70/75/80/85/90/95/100/100+:

 

Co z tym można zrobić i jak to wykorzystać?

Staram się wyszukać czegoś sensownego w necie, ale ... 😞

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Jeśli chcesz żeby pojawiła sie zebra musisz doprowadzić do prześwietlenia kadru. Najlepiej jak parametry ekspozycji (ISO, czas migawski, przesłona) dobierzesz manualnie. Możesz również pobawić się kompensacją ekspozycji.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

To wiem 🙂

Ale jeka jest zależnośc i do jakiego ustawienia?

Co znaczy staw poziomy jasności?

 

Próbowałem włączyć i nawet przy poprawnym zdjęciu kreskował.

W necie brakuje informacji o tej funkcji i jak ją wykorzystać.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Akurat nie mogę sprawdzić funkcji organoleptycznie ale z tego co rozumiem z innych sprzętów (nawet tego samego producenta) Zebra jest ułatwieniem dla operatorów, pierwotnie funkcja ta była zaimplementowana w kamerach ale jak widać została przeniesiona do aparatów fotograficznych (a, no i jest obecna w programach graficznych, głównie tych od wywoływania RAW-ów). Zebra pokazuje obszary "przepalone", prześwietlone (lub w niektórych modelach czy programach niedoświetlonych). Tylko, czytając instrukcję obsługi, nie wiem czy ustawienie poziomu jasności odnosi się do granicy od której działa zebra (na to wskazuje określenie 100+ czyli ponad poziom 100% luminancji) czy też jasność wyświetlanej zebry (bo 70% jasności to trochę mało dla ostrzeżenia o granicy przepalenia).

Zebra działa w ten sposób, że gdy luminancja danego obszaru / jasność jakiś elementów w kadrze jest większa (histogram czyli graficzne zobrazowanie rozkładu jasności dla tego obszaru zbliża się czy też przekracza prawą stronę wykresu) niż 100% to obszar ten jest zaznaczany kreskami (i tylko ten obszar). Oznacza to, że naświetlenie tego obszaru jest zbyt mocne i nie będzie widać na tym obszarze żadnych szczegółów - ten obszar będzie po prostu białą plamą.

Zebra, jeżeli jest ustawiona np. na pokazywanie obszarów o jasności powyżej 70% to nawet na poprawnie naeksponowanym zdjęciu będą się pojawiać zaznaczenia.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Dziękuje,

Pytanie jak te informacje wykorzystać w praktyce?

 

Cała treść instrukcji to:

"Zakreskowanie pojawi się na części obrazu, jeśli poziom jasności przekroczy ustawioną wartość parametru IRE. Ułatwia to ustawienie jasności.
MENU →   (Ustawienia niestandard.) → [Zebra] → odpowiednie ustawienie.

Szczegóły pozycji menu: WYŁ. (ustawienie domyślne):
Zakreskowanie nie jest wyświetlane.
70/75/80/85/90/95/100/100+:
Ustawia poziom jasności."

 

Prónuję zrozumieć to nastawy, dokładnie sygnalizacja przepalenia.

Do czego ją odnieść..., z czym jest skorelowana...?

 

Samo działanie idelanie jest to widać na zdjęciu np: z szafkami z blatem z połyskiem (odbijąjącym światło).

Ładie zakreskowało ale problem jest w tym: ISO 125, lampa zewnętzrzna, itd..., ale niezależnie od nastawy kreski były stale :-).

Próbowałem od 70... =>

 

Próbowałem skorygować ekspozycję EV, ale nie dało to porządanego efektu.