anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaką lustrzankę kupić?

ROZWIĄZANE
AdrianFoto
Poszukiwacz

Jaką lustrzankę kupić?

Jaką lustrzankę kupić?

Tak jak w temacie, moje wymagania
-Musi być wizjer, fajnie jakby był cyfrowy, analogowy też może być
-Opcja dołączenia mikrofonu i to najlepiej, żeby można było każdy mikro wpiąć na jack, są jakieś mikro na bardzo długim kablu?
-Dobre wideo, coś więcej niż full hd, tzn. jakość jest najważniejsza, szybkość ostrzenia
-Spory zoom, ale to tego można obiektyw kupić nie? Miałem kompakta, to się nie orientuję w 200%
-Obiektyw w zestawie, uniwersalny w miarę, nie będę szybko optyki zmieniał
-Żeby można było od razu etui dokupić, ew. w zestawie
-Cena do 2000zł
-Najlepiej Sony, ponieważ miałem sony kompakta i on "otworzył" mi ścieżkę do robienia fajnych zdjęć, support też mają przyjemny, to po co się pchać w coś innego. Jasne, że jak np. Nikon w tej cenie będzie o niebo lepszy to wezmę Nikona. Ale Sony mi się bardzo podoba 🙂
-zdjęcia makro, i możliwość wybrania trybu makro ręcznie. Tzn. wybieram makro i już na nic innego mi się nie zmieni.
-ALLEGRO!

Tagi (3)
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Po pierwsze to, że wolno się zdjęcia i filmy zapisywały to wina na 90% taniej wolnej karty.

Co do wieksze wyboru obiektywów, zgadza się.

Co do ceny, a6000 body można w tej cenie kupić, a obiektyw 18-55 używany też można spokojnie kupić w dobrej cenie.

Co do rozmiaru matrycy te różnice są marginalne bez jakiegokolwiek wpływu na zdjęcia i nie jest top rozdzielczość tylko fizyczny rozmiar matrycy. W hx60 masz matryce 1/2.3", w telefonie masz matryce wielkości łebka od szpilki i to robi różnice.

 

Widzę, że jesteś przekonany do Nikona więc nie będę Cię namawiał, proponuje tylko odwiedzenie jakiegoś sklepu i pobawienie się tym modelem, bo prawda jest taka, że to nie aparat, a człowiek robi zdjęcia i obsługa aparatu musi być dla Ciebie wygodna. Ja dlatego kupiłem Sony bo do menu Nikona i Canona się nie mogłem przekonać :wink:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Wybacz, ale to chyba nie jest na serio...A jesli jest to się tak nie da...lustrzanka spełniająca Twoje wymagania wraz z obiektywami to koszt 20000zł, a nie 2000 zł (no chyba że jedno zero zgubiłeś). I nawet taki sprzęt nie ma czegoś takiego jak tryb makro do tego są dedykowane obiektywy...

AdrianFoto
Poszukiwacz

Spokojnie nie irytuj się. Mogłem nie wiedzieć 🙂

 

Pewnie myślimy o innym makro. Nie chcę potografować roztoczy, ale jakiegoś robaka chętnie bym ogarnął.

W sumie już wybrałem sobie sprzęt. Nie będę pisał, bo jednak to nie Sony. Mały wybór był w tym półapie cenowym.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Daleko mi do irytowania się, poprostu w 2000zł możesz kupić lustrzankę z kit-owym obiektywem, która nie spełni 90% Twoich oczekiwań.

AdrianFoto
Poszukiwacz

Możesz rozwinąć?

 

Wcześniej miałem kompakta hx-60.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Już piszę: hx 60 ma ekwiwalent ogniskowych obiektywu dla pełnej klatki 24-720, na tą chwile w ofercie Sony nie ma obiektywu o takiej ogniskowej dla lustrzanek pełnoklatkowych ( w innych firmach jeśli są, to koszt takiego tele będzie na poziomie ceny nowego auta klasy średniej), Wizjer cyfrowy mają a68,a77mk2,a99mk2,
gniazdo minijack ma na pewno a99mk2 i możliwe, że też a77mk2, ale pewności nie mam, Zapis wideo powyżej full hd ma tylko a99mk2, z racji powyższego od tego momentu masz do wyboru jeden aparat (a99mk2) i do niego żeby chociaż częściowo pokryć zakres hx60 potrzebny będzie Ci obiektyw 24-70/2,8 i 70-400G. Do takie zestawu trzeba kupić torbę albo plecak, etui nie ma. Dodatkowo trzeba jeszcze dokupić lampę błyskową ( o ile jej używałeś w hx60), ponieważ a99mk2 nie posiada wbudowanej.

A teraz ceny:

a99mk2 ~15000zł

24-70/2,8 ~ 7500 zł

70-400g ~ 7500 zł

lampa błyskowa ~ 1300-1800 zł w załeżności od modelu lampy

 

Co do makro, jeśli mają to być zwykłe zdjęcia gdzie motyl wypełnia większość kadru to 70-400 na 400mm z odległości 3 m spełni swoje zadanie, jeśli coś ambitniejszego, to obiektyw 100 macro za około 2000 zł jeśli mnie pamięć nie myli.

Jak ma to być ambitniejsze filmowanie to trzeba się jeszcze liczyć z zakupem stabilizatora jakiegoś, bo co by nie było a99mk2 z 70-400 to prawie 2,5 kg w ręku.

 

Jak widzisz koszty są bardzo duże, wydaje mi się, że w Twoim przypadku lepiej będzie kupić jakąś kamere z 4k za ułamek tej kwoty i cieszyć się filmami

AdrianFoto
Poszukiwacz

Z tego co napisałeś wywnioskowałem że źle robię sprzedając kompakta na
rzecz lustra.
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Spokojnie możesz napisać co wyrałeś. To może być wskazówka dla ludzi mających podobne potrzeby do Twoich jaki sprzęt wybrać.

Jeżeli chodzi o lustrzankę to w podanym przez Ciebie przedziale cenowym są może trzy, może cztery modele (oczywiście mowa o nowym, sklepowym sprzęcie) i to te z tzw. półki podstawowej, najniższej. Na serwisach aukcyjnych w podanym zakresie cenowym możesz kupić sprzęt pewnie z każdej półki (i profesjonalne i amatorskie korpusy) ale im bardziej zaawansowane body tym starsze. A technologia nie stoi, idzie do przodu. Aparat co prawda nie robi gorszych zdjęć niż 10 lat temu gdy był nowością ale te nowsze umożliwiają więcej.

Z Twoich wypowiedzi wydaje mi się, że nie do końca znasz technologię i zasady działania lustrzanki więc w kilku słowach postaram się przybliżyć.

W dzisiejszym świecie fotograficznym aparaty mozemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: kompakty czyli aparaty, które mają wszystko w jednej obudowie i aparaty z wymiennymi obiektywami. Kompakty możemy podzielić na kilka podkategorii: typowe aparaty kompaktowe (małe), megazoomy, aparaty hybrydowe (wyglądem przypominają lustrzankę ale mają niewymienny obiektyw). Aparaty z wymiennymi obiektywami to lustrzanki i aparaty bezlusterkowe. No i tutaj zaczynają się schody. O ile kompakt wyjęty z pudełka jest gotów do robienia zdjęć (no trzeba oczywiście włożyć baterię i kartę pamięci) to kupując lustrzankę (a własciwie aparat z wymiennymi obiektywami) musimy do niego dokupić obiektyw. Są zestawy z obiektywami ale mając różne potrzeby fotografowania czy też filmowania możemy wybrać odpowiednie do tego obiektywy. A dodatkowy obiektyw kosztuje. I tu właśnie było zdziwienie Pawła. Sam korpus filmujący w jakości "coś więcej niż full HD" to są najnowsze technologie czyli sprzęt nowy. A nowy to droższy. Druga sprawa - szybkość ostrzenia. O ile w zdjęciach szybkość ostrzenia ma duży wpływ na udane fotografie to przy filmowaniu potrzebne jest raczej płynne ostrzenie. Nie wyobrażam sobie na filmie takich gwałtownych przeskoków ostrości z planu na plan jakie można uzyskać zmieniając ostrość w fotografowaniu. Z drugiej strony zastosowanie innej technologii ostrzenia w filmowaniu i zdjęciach powoduje, że przy filmowaniu lustrzanka wolniej ostrzy. Kolejna sprawa - spory zoom. To kolejny wydatek. Im lepszy jakościowo obiektyw tym droższy. Trudno zrobić obiektyw zoom o dużej krotności i do tego od szerokokątnego do teleobiektywu poprawnie skorygowany więc gdy taki jest - do tanich nie należy. Piszesz o etui. Lustrzanka to duży gabarytowo sprzęt, obiektyw zoom o dużej krotności to duży obiektyw. Do takiego zestawu praktycznie tylko torba (lub plecak). No i jeżeli chodzi o tryb makro to do makro są specjalne obiektywy. Żaden ze znanych mi superzoomów nie ma "dobrego" trybu makro. 

Na koniec napisałeś, że źle robisz sprzedając kompakt na rzecz lustrzanki. Nie, to zależy od Twoich oczekiwań, potrzeb, rozwoju, zadowolenia z jakości. Lustrzanka to tylko jeden z elementów systemu, kompakt to gotowy i skończony produkt. A może warto zainteresować się bezlusterkowcem?

AdrianFoto
Poszukiwacz

Dziękuje za obszerną odpowiedź. Trochę mi rozjaśniła. Mega zoom w hx-60 robił fajne rzeczy :grin:

 

Jednak tak jak napisałeś makro było bardzo słabe. Trudno było złapać ostrość. A to też była rzecz na której mi zależało, w tej kwestii ten kompakt mnie zawiódł.

 

Kupię Nikona D5300, z kitowym obiektywem na początek. Sony w tym obszarze cenowym nie miał prawie nic ciekawego. Na obiektyw makro i zoom będzie trzeba trochę poczekać 🙂

 

 

 

 

 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

To ja dodam jeszcze, że akurat zdjęcia makro aparatami kompaktowymi (z malutką matrycą, a co za tym idzie dużą głębią ostrości) jest zdecydowanie łatwiej zrobić niż lustrzankami ( z dużą matrycą i małą głębią ostrości). Robiłem trochę zdjęć makro i AF akurat się wg mnie nie przydawał, głębia ostrości jest tak "papierowa", że AF nie ma szans na poprawne ustawienie się.

 

Co do tego konkretnego Nikona z samym kitem już przekracza Twój budżet i jest to aparat z 2013 roku, wg mnie przepaść technologiczna. Zerknij może na bezlusterkowce, do filmowania się dużo bardziej nadają niż lustrzanki(w zasadzie po za sony reszta firm tryb filmowania w lustrzankach ma delikatnie kiepski, a przynajmniej do pułapu 8-10 tys zł za sam aparat bez obiektywu).

 

W podobnej cenie do tego nikona możesz mieć bezlusterkowca Sony czy olympusa z obiektywem (który zdecydowanie lepiej sobie radzi przy filmowaniu i jest lepszej jakości niż kit do lustrzanki). Owszem nie będzie 4k nie będzie też gniazda mikrofonowego, ale tego nikon też nie posiada, za to będzie zdecydowanie bardziej rozbudowany tryb filmowy i możliwość podpięcia przez tanie adaptery praktycznie każdego obiektywu manulanego na świecie, a to pozwoli Ci na tanie makro (manualne oczywiście) i jasne obiektywy do filmowania (też manualnie, ale w końcu większość profesjonalnych filmów, o ile nie wszystkie, jest robione w trybie manualnym).

 

Ja osobiście się przesiadłem z a77 na nex-a 6 i o ile brakuje mi szybkości AF i obiektywu 70-400g do fotografowania wiewiórek, czy ptaków, o tyle bardzo lubię w moim nexie możliwość używania starych manualnych obiektywów i zdjęć, które dzięki nim mogę zrobić, nie wspominając już o tym, że nex z 5 obiektywami waży i zajmuje mniej miejsca niż a77 z 70-400g :wink: