anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Minolta z bagnetem md a sony a55

SackOzio
Nowicjusz

Minolta z bagnetem md a sony a55

czy do MINOLTA ROKKOR-PF z mocowaniem bagnet md będę potrzebował adaptera by podpiąć go do alfy a55?

8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

SackOzio napisał(a):

czy do MINOLTA ROKKOR-PF z mocowaniem bagnet md będę potrzebował adaptera by podpiąć go do alfy a55?



Do wszystkich lustrzanek firmy Sony pasuje bagnet A (Minolta A, Sony A). Aby podpiac obiektyw do manualnej Minolty MD potrzeba przejsciowki Minolta Sony A / Minolta MD. Aby obiektyw dzialal w pelnym zakresie potrzebna jest przejsciowka z soczewka. Taka przejsciowka dosc znacznie obniza jakosc optyczna podpinanego obiektywu.

Edyta:
Chcialem dodac jeszcze w sprawie montowania obiektywow: do kazdego systemu mozna podpiac praktycznie kazdy obiektyw. Potrzebna jest tylko przejsciowka umozliwiajaca mechaniczne zamocowanie obiektywu do body. Ale aby dzialal w pelnym zakresie wazny jest tzw register distance http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
Gdy odleglosc mocowania interesujacego nas obiektywu jest mniejsza niz odleglosc mocowania obiektywu do body to potrzebna jest przejsciowka z soczewka korygujaca gdyz ze wzgledu na ta roznice w odleglosci mocowania obiektyw nie bedzie ostrzyl na duze odleglosci (na nieskonczonosc). Zastosowanie takiej przejsciowki w wiekszosci przypadkow mija sie z celem bo pogarsza jakosc naszego obiektywu. No i jeszcze jedna sprawa - obiektyw musi miec mozliwosc sterowania przyslona za pomoca pierscienia gdyz nie ma przejsciowek do lustrzanek umozliwiajacych sterowanie przyslona. Inaczej sprawa ma sie np. z NEX-ami gdzie jest zastosowana grubsza przejsciowka i jest mozliwe w niej zastosowanie sterowania przyslona (a nawet zastosowanie w niej silnika czyli uzyskanie AF z niektorymi systemami obiektywow).

SackOzio
Nowicjusz

czyli lepiej nie mieć ostrzenia w nieskończoność a lepszy obraz tak?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

SackOzio napisał(a):

czyli lepiej nie mieć ostrzenia w nieskończoność a lepszy obraz tak?



Jezeli robisz makro to tak. Przy portrecie w studio tez pewnie wystarczy skali ostrzenia. Natomiast tak naprawde nieskonczonosc uzylem tu jako pewnej przenosni. Moze sie okazac, ze skala skonczy Ci sie przy 10m. Nie wiem, nigdy nie probowalem.

profile.country.GB.title
4352-----
Użytkownik

Witam.
Właśnie zrobiłem szybkie testy, moja :c56 500 z przejściówką MD/AF ostrzy na:
MD ROKKOR 1:1.4 f=50mm maksymalnie na około 50 cm
MC TELE ROKKOR - QD 1:3.5 F=135mm maksymalnie ok 2 - 2.5 metra
MD ZOOM 70-210mm 1:4 przy ogniskowej 210 maksymalnie na 3.5 - 4 metry.
Jakość zdjęć jest naprawdę dobra.
Oczywiście przejściówka bez soczewek.

grzechoslaw
Początkujący

Kurczę, mogłoby przy 50/1.4 ostrzyć troszkę dalej, bo 50 cm to mało...

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik


piotruso napisali:
...wazny jest tzw register distance ...
Gdy odleglosc mocowania interesujacego nas obiektywu jest mniejsza niz odleglosc mocowania obiektywu do body to ...

Wskazana przez Ciebie tabelka jest na wagę złota. W życiu bym nie pomyslał, że pełnoklatkowa puszka (E) może mieć Flange Back Distance 18 mm. A szanowne Sony mogłoby podawać ten parametr przynajmniej w instrukcjach załączanych do kupowanych aparatów i obiektywów.

Красногорский завод им. С. А. Зверева bardziej szanował swoich klientów. Za chiny pana nie mogę znależć w danych technicznych konkretnych wartości odległości mocowania dla systemów A i E, a i tutaj też nie ma.

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Według mnie dzisiaj podejście producentów do użytkowników trochę się zmieniło ale również oczekiwania użytkowników są inne. Dzisiaj przeciętny użytkownik (i nie są to żadne badania, oparcie na statystykach itp. tylko moje własne obserwacje na podstawie których wyciągam takie a nie inne wnioski) oczekuje, że dostanie gotowy produkt, który będzie mógł w prosty sposób użyć. Osprzet do tego produktu również powinien pasować i bez zbędnych kombinacji dać się użyć. Instrukcja powinna być czytelna i jak najkrótsza, bez zbędnych danych. Dlatego dzisiejsi producenci po pierwsze chcą by jak najwięcej ich firmowych sprzętów było używanych dlatego nie ma sensu podawania w instrukcji czy informacji producenta danych, które umożliwią zastosowanie osprzętu trzecich firm (no chyba, że dany producent podjął oficjalną współpracę z innym producentem osprzętu) a po drugie większości użytkowników nie interesują takie informacje, są dla nich zbędne.

Jeżeli chodzi o fotografię to dawniej nie była ona tak powszechnie dostępna, fotografią interesowali się ludzie z pasją i chęcią zdobywania jak najgłębszej wiedzy o tym (ale również była konieczność zdobywania takiej wiedzy gdyż proces fotografowania nie był tak prosty i automatyczny jak dziś, to właśnie z powodu upowszechniania, chęci dania każdemu możliwości fotografowania a co za tym idzie zwiększenia sprzedaży produktu czyli zysków firm aparaty są proste, wyposażone w wiele automatycznych możliwości a więc każdy może je używać - mówi się, że dziś nawet małpa jest w stanie zrobić dobre zdjęcie) dlatego kiedyś dane konstrukcyjne były bardziej dostępne niż dziś.

Co do zmniejszenia odległości mocowania to rozwój technologii, inżynierii, wynalazki itp. nowinki powodują, że zmieniają się możliwości konstrukcyjne, powszechna jest miniaturyzacja i można zmieniać niektóre parametry.

 

P.s. Wydaje mi się, że wcześniej widziałem jakieś zdania dotyczące nazwy. Nie wiem, czy taka nazwa jest odpowiednia, nie zastanawiałem się nad tym. Wiem, że po angielsku odległość mocowania obiektywu od powierzchni rejestrującej nazywana jest register distance i pod tą nazwą poszukiwałem danych. Dzięki Twojemu postowi poznałem i drugą nazwę Flange Back Distance i też znajduję takie informacje.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Wszystkie problemy z przejściówkami z soczewkami rozwiązuje seria aparatów z bagnetem E/FE, czyli NEX-y i pochodne. Bagnet jest o wiele bliżej matrycy i praktycznie każdy obiektyw da się podpiąć bez ogarszania jakości soczewkami... :slight_smile:

------------------------------
fotoamator