anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A58 - lampa błyskowa?

ROZWIĄZANE
Simon_PL
Poszukiwacz

Sony A58 - lampa błyskowa?

Cześć,

 

Mam problem dotyczący wyboru lampy błyskowej. Nie chcę kupować lampy systemowej choć wiem, że byłaby najlepszym wyborem. Poszukuję czegoś do 500 zł. Na allegro lamp jest mnóstwo jednak problem polega na tym, że te teoretycznie pasujące do sony/minolta nie mają stopki multi interface. Wielu sprzedawców mówi, że pasować będą te do nikona/canona/pentaxa. Trochę mnie to dziwi. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?? Albo czy ktoś może polecić jakiś zamiennik?? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. :slight_smile:

22 ODPOW. 22
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Lampa powinna błyskać, na tych adapterach nie warto oszczędzać.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tak jak wspomniał Paweł, akurat na tych adapterach nie powinno sie oszczędzać. Tylko z oryginałem masz pewność, że elektronika będzie działać poprawnie. 

 

Pozdrowienia!

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Najprwdopodobniej to wina przejściówki, jendak żeby powiedzieć nieco więcej napisz nam w jakim trybie masz ustawiony aparat?

bart84pl
Poszukiwacz

Lampa nie pracowała w żadnym z trybów, zarówno na automatycznych jak i ręcznych ustawieniach. Dziś odiwedziałem Sony Centre i zakupiłem oryginalny adapter ADP-MAA za kosmiczne 159 zł ale lampa podczas próby w sklepie już działała :slight_smile: jutro, jak będę miał czas, popróbuję w jakim zakresie lampa współpracuje z moim body... Tamten adapter odsyłam z powrotem z reklamacją.

bart84pl
Poszukiwacz

Lampa współpracuje elegancko, ale niestety nie doszłem do tego jak i czy w ogóle można wyzwolić błysk bezprzewodowo. Z danych Sony powinno być to możliwe link , robię wszystko tak jak w opisie link , ale niestety lampa nie błyska po odłączeniu od body. Czy coś robię nie tak ?

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Dość dziwny jest ten opis. Standardowo, żeby wyzwolić zewnętrzną lampę błyskową należy użyć wbudowanej lampy błyskowej lub innej zamontowanej na aparacie. Następnie musisz przełączyć wbudowaną lampę na tryb WL (instrukcja s. 45). To samo należy wykonać w lampie, którą chcemy wyzwolić, w twoim wypadku HVL-42AM (instrukcja). Następnie ustaw lampę, wybierz kadr i wyzwól migawkę. Pamiętaj, że wbudowana lampa musi być podniesiona oraz że tryb WL dostępny jest w programach PASM na aparacie.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak jak napisał mat_czok i tak jak jest napisane w instrukcji:

zakładasz lampę HVL -F42 poprzez przejściówkę na body, włączasz i lampę i body, wchodzisz w Fn i wybierasz wybierakiem czteropozycyjnym na tylnej ściance opcję tryb błysku (piorunek) i zatwierdzasz OK (środkowy przycisk wybieraka). Po wejściu w opcję tryb błysku wybierasz wybierakiem tryb błysk bezprzewodowy (piorunek z napisem WL) i zatwierdzasz środkowym przyciskiem. Na wyświetlaczu lampy powinien zaświecić się symbol WL. Teraz już możesz zdjąć zewnętrzną lampę z body, lampa a właściwie czerwony oświetlacz AF powinna migać co koło 2 sek, ustawić w odpowiednim miejscu, ustawić nastawy korpusu (możesz wyjść z funkcji Fn ale nie możesz zmieniać trybu pracy lampy błyskowej, musi być ustawiona na WL), otworzyć wbudowaną lampę błyskową i ... poprzez naciśnięcie przycisku AEL możesz wykonać próbny błysk tzn. sprawdzić, czy lampy są sparowane, czy się widzą, czy wszystko działa OK. Jak wszystko działa możesz wykonywać zdjęcia.

Trzeba pamiętać o kilku rzeczach: błysk WL jest sterowaniem w trybie "widzialnym" a więc nadajnik (w Twoim wypadku lampa wbudowana) musi widzieć odbiornik (w Twoim wypadku przód lampy HVL-F42AM - ta czerwona część). Błysk lampy wbudowanej musi docierać do lampy sterowanej.

 

Jest jedna uwaga - nie wszystkie lampy wbudowane mogą być sterownikami dla każdej lampy zewnętrznej. Ktoś kiedyś przedstawiał tabelkę o możliwościach sterowania i wyzwalania błysku przez poszczególne korpusy i poszczególne lampy ale nie mogę znaleźć tej tabelki. Domyślam się kto może mieć takie dane więc postaram się coś dopytać, odnaleźć i napiszę.

bart84pl
Poszukiwacz

Wszystko robie dokładnie tak jak w opisie. Podłączam lampę, po wybraniu opcji WL w aparacie, lapma automatycznie przechodzi w tryb WL CH1. Po odpięciu od body wysuwam lampę wbudowaną, błyskam nią ale zewnętrzna nie reaguje 😕 problem leży w tym, że po odpięciu ten czerwony oświetlacz AF niestety nie miga...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

To przychodzi mi na myśl tylko jeden pomysł - uszkodzenie lampy.

Skąd masz tą lampę? Kupiłeś nową czy używaną? Masz możliwość podpięcia innej lampy? Masz możliwość wypróbowania tej lampy z innym korpusem (być może starszym bo z nowymi SLT może jest problem z kompatybilnością)?

Skąd jesteś? Ja jestem z Warszawy i tu mam możliwość spróbować pomóc.

bart84pl
Poszukiwacz

Kupiłem używaną na allegro, sprzedawana jako sprawna. Też mi się wydaję, że to jedyna możliwość. Z poziomu aparatu wszystko wygląda ok, adapter nówka ze sklepu Sony Centre. Niestety nie mam możliwości sprawdzić z innym body, siostra ma Canona, nikt ze znajomych nie pracuje na Sony 😕 dziękuję bardzo za pomoc i propozycję ale niestety mieszkam na Śląsku... zgłaszam reklamację, zobaczymy co na to sprzedający...