anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A58 - lampa błyskowa?

ROZWIĄZANE
Simon_PL
Poszukiwacz

Sony A58 - lampa błyskowa?

Cześć,

 

Mam problem dotyczący wyboru lampy błyskowej. Nie chcę kupować lampy systemowej choć wiem, że byłaby najlepszym wyborem. Poszukuję czegoś do 500 zł. Na allegro lamp jest mnóstwo jednak problem polega na tym, że te teoretycznie pasujące do sony/minolta nie mają stopki multi interface. Wielu sprzedawców mówi, że pasować będą te do nikona/canona/pentaxa. Trochę mnie to dziwi. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?? Albo czy ktoś może polecić jakiś zamiennik?? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. :slight_smile:

2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.

Na rynku dominują lampy mające główny styk wyzwalający umieszczony centralnie na stopce. Od najdawniejszych czasów był to standard tzw. gorącej stopki. Inni producenci kontynuowali tą konstrukcję dodając do tego styku inne, umieszczone w różnych punktach stopki ale we wszystkich typach kontakt centralny jest odpowiedzialny za wyzwolenie błysku. Chyba jedyną firmą, która miała inną konstrukcyjnie stopkę niż pozostałe firmy była Minolta. Sony kontynuując linię Minolty miało przez długi czas też taką samą stopkę. Dopiero od niedawna (może ze 2 lata) Sony zmieniło konstrukcję stopki i też ma stopkę opartą na typowej "gorącej stopce" z dodatkowymi stykami.

Gorąca stopka jest skonstuowana w ten sposób, że jeden z kontaktów jest od góry stopki a drugi jest centralnie od spodu lampy. To wystarczy do wyzwolenia lampy. Dodatkowo różni producenci zaczęli dokładać styki umożliwiające sterowanie dodatkowymi funkcjami lampy z pomoiarem TTL, lampką wspomagającą AF itp. Ale ponieważ każda z firm stosuje własne kodowanie sygnałów, własne przesyłanie informacji te dodatkowe styki nie pokrywają się w różnych produktach, różnych producentów. I teraz jest możliwe wyzwolenie lampy Canonowskiej z aparatu Nikona czy lampy Nikonowskiej z aparatu Sony lub Olympus. Ale będzie to tylko wyzwolenie błysku z mocą ustawioną na lampie. Aby lampa działała w pełni powinna być dedykowana do danego modelu, do danego producenta (lampy dedykowane do Sony będą działały w każdym trybie z Sony ale z Canonem mogą być wyzwalane z mocą ustawioną na lampie). Podobnie jest z tzw. lampami uniwersalnymi - zadziałają z każdym body ale tylko przy "prostym" błysku, bez sterowania z poziomu body.

Co do polecania zamienników to z Sony jest o tyle problem, że stopka multiinterface jest nowym produktem i niewielu producentów niezależnych produkuje już swoje lampy z tą stopką. Mi najbardziej (ogólnie) podobają się lampy firmy Metz. Więc jeżeli jest w sprzedaży taka lampa to ja tego producenta polecę. I oczywiście firmową. Z firmowymi praktycznie nie ma problemu. Ostatnio Nissin zbiera w sieci niezłe recenzje.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Dokładnie tak będzie jak piszesz.

Musisz pamiętać tylko o jednej rzeczy - kupując lampę na rynku wtórnym musisz wiedzieć, że starsze lampy, jeszcze z czasów aparatów bez AF miały zbyt wysokie napięcie. Na stykach stopki pojawiało się napięcie sięgające nawet i 400 V. Dla dawnych aparatów nie było z tym problemu natomiast dla nowoczesnych, gdzie jest sporo elektorniki takie napięcie może być zabójcze. Nowoczesne lampy mają na stopce niskie napięcie i nie zagrażają aparatom.

Tu są niektóre stare lampy z ich napięciami.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

22 ODPOW. 22
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.

Na rynku dominują lampy mające główny styk wyzwalający umieszczony centralnie na stopce. Od najdawniejszych czasów był to standard tzw. gorącej stopki. Inni producenci kontynuowali tą konstrukcję dodając do tego styku inne, umieszczone w różnych punktach stopki ale we wszystkich typach kontakt centralny jest odpowiedzialny za wyzwolenie błysku. Chyba jedyną firmą, która miała inną konstrukcyjnie stopkę niż pozostałe firmy była Minolta. Sony kontynuując linię Minolty miało przez długi czas też taką samą stopkę. Dopiero od niedawna (może ze 2 lata) Sony zmieniło konstrukcję stopki i też ma stopkę opartą na typowej "gorącej stopce" z dodatkowymi stykami.

Gorąca stopka jest skonstuowana w ten sposób, że jeden z kontaktów jest od góry stopki a drugi jest centralnie od spodu lampy. To wystarczy do wyzwolenia lampy. Dodatkowo różni producenci zaczęli dokładać styki umożliwiające sterowanie dodatkowymi funkcjami lampy z pomoiarem TTL, lampką wspomagającą AF itp. Ale ponieważ każda z firm stosuje własne kodowanie sygnałów, własne przesyłanie informacji te dodatkowe styki nie pokrywają się w różnych produktach, różnych producentów. I teraz jest możliwe wyzwolenie lampy Canonowskiej z aparatu Nikona czy lampy Nikonowskiej z aparatu Sony lub Olympus. Ale będzie to tylko wyzwolenie błysku z mocą ustawioną na lampie. Aby lampa działała w pełni powinna być dedykowana do danego modelu, do danego producenta (lampy dedykowane do Sony będą działały w każdym trybie z Sony ale z Canonem mogą być wyzwalane z mocą ustawioną na lampie). Podobnie jest z tzw. lampami uniwersalnymi - zadziałają z każdym body ale tylko przy "prostym" błysku, bez sterowania z poziomu body.

Co do polecania zamienników to z Sony jest o tyle problem, że stopka multiinterface jest nowym produktem i niewielu producentów niezależnych produkuje już swoje lampy z tą stopką. Mi najbardziej (ogólnie) podobają się lampy firmy Metz. Więc jeżeli jest w sprzedaży taka lampa to ja tego producenta polecę. I oczywiście firmową. Z firmowymi praktycznie nie ma problemu. Ostatnio Nissin zbiera w sieci niezłe recenzje.

Simon_PL
Poszukiwacz

Dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź :). Jeszcze tylko podsumuję: Mogę więc kupić lampę "uniwersalną" i wymiar mocowania lampy w gorącej stopce Sony będzie odpowiedni tak? Lampa oczywiście działać będzie w trybie manualnym (czyli sam dobieram jej parametry) jednak błyskać będzie w momencie naciśnięcia spustu migawki tak? Tzn będzie ona mieć możliwość "pobrania" sygnału z aparatu tak?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Dokładnie tak będzie jak piszesz.

Musisz pamiętać tylko o jednej rzeczy - kupując lampę na rynku wtórnym musisz wiedzieć, że starsze lampy, jeszcze z czasów aparatów bez AF miały zbyt wysokie napięcie. Na stykach stopki pojawiało się napięcie sięgające nawet i 400 V. Dla dawnych aparatów nie było z tym problemu natomiast dla nowoczesnych, gdzie jest sporo elektorniki takie napięcie może być zabójcze. Nowoczesne lampy mają na stopce niskie napięcie i nie zagrażają aparatom.

Tu są niektóre stare lampy z ich napięciami.

Simon_PL
Poszukiwacz

Większość sprzedawców internetowych twierdzi, że lampy uniwersalne mają inny wymiar mocowania a dodatkowo Sony w aparatach jakoś "koduje" lub montuje styki do lamp tak by działały tylko systemowe. Stąd moje obawy co do zakupu.

 

EDIT: mam taką stopkę: http://community.sony.pl/t5/aparaty-a-z-wymiennymi-obiektywami/a99-i-ja-cz-8-stopka-iso/td-p/694733

 

Pytanie: Czy to: lampa-yongnuo-yn-560-iii-58-nikon-canon-pentax

 

Będzie pasować??

 

*wpis edytowano, ponieważ zawierał link do strony zewnętrznej służącej celom komercyjnym, co jest niezgodne z regulaminem forum

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie słyszałem takich opinii. Owszem, kodowanie się odbywa ale sygnałów sterujących (odpowiedzialnych za TTL, zoom palnika, wspomaganie AF i inne specjalne komunikaty) ale nie spotkałem się z tym, żeby nie można było wyzwolić prostego błysku. Podobnie z montowaniem styków - styki odpowiedzialne za komunikację body z lampą każdy z producentów montuje po swojemu aby działały w trybach zaawansowanych tylko lampy dedykowane.

Lampa zalinkowana przez Ciebie powinna działać z Sony A58. A tak na wszelki wypadek gdybyś chciał kupować akurat z tego konkretnego linku to masz czas 14 dni na zwrot towaru gdyby towar nie spełniał Twoich oczekiwań.

komanch_
Poszukiwacz

Też proponuję Metz'a. Używam tego modelu:

metz-mecablitz-44-af-1-sony-alpha

akurat cenowo w granicach jakie Cię interesują.

Porządna lampa, masz pewność że będzie działać ok, stopka dla Sony, pełny automat TTL, na pewno będziesz zadowolony.

 

*wpis edytowano, ponieważ zawierał link do strony służącej celom komercyjnym, co jest niezgodne z regulaminem forum

Simon_PL
Poszukiwacz

Dziękuję Wam za pomoc i propozycje. Lampa dotarła do mnie. Zamówiłem Yongnuo 560EX III. Stopka pasuje, lampa działa w trybie manualnym. Wykonana nadzwyczaj dobrze. Jest cicha, szybka. Pokrowiec w zestawie. :slight_smile: Na moje potrzeby jest ok. Jeszcze raz dziękuję za porady. :slight_smile:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Pochwal się efektami pracy z lampą :slight_smile:

bart84pl
Poszukiwacz

Witam, jestem tu nowy a również moją przygodę z lustrzanką zacząłem nie tak dawno temu. Chciałbym tutaj zasięgnąć pomocy odnośnie lampy błyskowej do mojej alphy 58. Zakupiłem niedawno używaną HVL-F42AM ale jak wiadomo A58 ma już stopkę multi-interface, więc dokupiłem odpowiedni adapter. Nie jest to firmowy adapter Sony ADP-MAA ale tańszy na aukcji z allegro. Doczytałem, że oryginał Sony współpracuje z ww lampą w pełnym zakresie tzn. z pomiarem błysku ADI i TTL. Domyślam się, że mój tańszy zamiennik z allegro nie ma takiej funkcjonalności i umożliwia mi korzystanie z lampy tylko na ustawieniach manualnych. Ale po podłączeniu lampy do aparatu niestety nie umię wyzwolić z niej błysku. I tutaj pojawia się moje pytanie - czy muszę coś ustawiać czy w jakiś sposób "skonfigurować" ze sobą aparat i lampę czy lampa powinna działać odrazu po podłączeniu do aparatu przynajmniej na ręcznych ustawieniach ? Nie miałem nigdy wcześniej okazji do pracy z lampą zewnętrzną, więc jestem w tym totalnie zielony... Czy może ktoś pomóc ?