Podziel się wrażeniami!
Witam,
Dotychczas pisałem o problemach a dziś optymistycznie:
Zmierzyłem pobór mocy przy pomocy prostym urządzeniem (DGM PP-W162) w następujących sytuacjach:
- wyświetlanie obrazu z dekodera Orange Sagemcom WHD 80 (NIE 4K) zaleznie od jasności / głośności: 60-80W
- wyłączony telewizor - pierwsze minuty: 13-15W
- wyłączony telewizor - po kilku minutach: 0W (0W nie jest wartością realną bo jest poniżej czułości miernika).
AKTUALIZACJA z 2020-12-14 (szczegóły we wpisie z 2020-12-14): pobór mocy w stanie wyłączenia jest dość zmienny - średnia moc pobierania przy włączonym WiFi to ok. 6W vs zadeklarowana przez Sony podczas uzywania WiFi - 2W
Zapraszam do tych wątków
https://community.sony.co.uk/t5/android-tv/standby-power-consumption/td-p/2366025
oraz moje pomiary
https://community.sony.pl/t5/smart-tv/kd-55a89-jak-wylaczyc-telewizor/td-p/3737838
Te telewizory tak mają , ja zalecam wyciąganie z gniazdka i nie kupowanie SONY
Jak ktoś ma w domu inteligentne gniazdko HS110 to mogę wysłać moja aplikacje do rysowania wykresów
na podstawie mocy chwilowej
@Frustrat- zrobi gdy ktoś ich zaskarży do Komisji Europejskich itp. Wtedy będzie z 10 miliardów euro kary, bo to są fani ochrony środowiska.
Problemy to:
1. nikomu się nie chce
2. miernik prądu ma z 1-2% osób i na forach pisze poniżej 1% czyli realnie jeśli sprzedali takich TV 100 000 sztuk to mają z 10 raportów (więc mogą kłamać, że nie ma problemu).
@Kumr07- nie mogę ci pomóc, bo nie wiem o co ci chodzi, nie korzystam z chromecast. Ale twój wpis dowodzi, że TV się nie wyłącza. Ja najbardziej podejrzewam, że Sony agresywnie chce ściągnąć reklamy na mój TV (który jest odłączony od internetu, kabel i wifi), na początku był też podpięty też HDD (ale przewijanie działa tak źle, że go odłączyłem).
Też na początku myślałem, że Sony sobie szpieguje po cichu ale myślę, że to jednak niedopracowanie softu. Szczególnie współpraca z zewnętrznymi pamięciami leży. Kiedyś wystarczyło, że odłączyłem dysk twardy z filmami i tv od razu przechodził w głębokie uśpienie. Sformatowałem go od nowa i wgrałem mniej materiału i już było lepiej, chociaż raz go tv widzi i odczytuje a drugi raz już widzi ale nie odczytuje. Przynajmniej fabryczny odtwarzacz. Podobnie z przewodnikiem w uśpieniu. Czasami dopiero jego wyłączenie powoduje, że tv szybciej usypia a po jakimś czasie włączam tę funkcję ponownie i nic złego się nie dzieje. Jednym słowem racjonalne kalkulowanie często się tu nie sprawdza. Jakiś wewnętrzny algorytm tym kieruje i niestety pomimo dobrych chęci producenta daje ciała od czasu do czasu...
Moje ponad 20 letnie zawodowe obserwacje wskazują że elektronika jest coraz bardziej skomplikowana
Coś co kiedyś można było ogarnąć prostym układem logicznym i paroma bramkami i licznikiem teraz urasta do do systemu operacyjnego i 4 rdzeni procesora
Tego chce klient ! Netflix, youtube itp...
Wiecej inżynierów, wiecej programistów, coraz krótszy czas na wdrożenie i przetestowanie produktu bo już trzeba myśleć o modelach na 2021 i nowej wersji androida. Potem wszystko jest tak skomplikowane , że nie idzie tego ogarnąć i produkt żyje swoim własnym życiem bo inżynierowie nie maja czasu dopieścić produktu.
Tutaj ewidentnie przyczyna jest to że inżynierowie nie panują nad tym androidem. Ja bym chciał aby telewizor nie wybudzał się jak jest "wyłączony" , nie chce automatycznego włączenia, zdalnego sterowania przez komórki itp.. Wszystko powinno być wyłączone i całą noc procesor śpi 0.5W max
Na tą chwilę to jak ktoś mnie zapyta czy kupić telewizor SONY to odpowiadam NIE
@JamesBong- przeczytałem twój link - angielski temat - teraz w całości. I zastosowałem co pisali, wyłączyłem Brawia syns, włączanie mobilne itp (już wcześniej miałem wyłączony internet, w tym wifi i aktualizację przewodnika).
Są tam opisane szpiegowskie metody (łączenie z internetem co 5 minut w uśpieniu), gość wyłapał to na firewallu w routerze (na starym też bym wyłapał, nowy nie ma logów). Sony mówi, że to sprawdzanie aktualizacji, dobre sobie, po co to sprawdzać co 5 minut? Raz na dobę to za często. Nawet jeśli aktualizują czas to też drastycznie za często.
Udało się uśpić drania, ale ... po tym włącza się 2 minuty (po godzinie przerwy), świeci się dioda i wyłącza. Drugie włączenie już go włącza szybko. A zatem jest dużo gorzej. Teraz podłączyłem miernik i będę testował, która opcja co daje.
AKTUALIZACJA z 2020-12-14: powtórzyłem pomiary mocy ale tym razem rejestrowałem pobór mocy przez ok. 5 godzin a nie jak porzednio jednorazowo. Dane zbierałem co ok. 15s
Model: Bravia 55XH9096 z oprogramowaniem v6.0414 (listopad 2020) z ustawieniami fabrycznymi (LAN - wyłączone, WiFi - włączone) + Bravia Sync - wyłączone.
Wg Sony: Pobór mocy (w trybie czuwania sieci) — Złącza: 2,00 W (Wi-Fi®) / 2,00 W (LAN) / 0,50 W (CEC)
https://www.sony.pl/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-55xh9096/specific...
Warunki pomiaru: Smart DGM PP-W162 (skalibrowany) z softem Tasmota 8.5.1 + skrypt do zdalnego odczytu
Sredni pobor mocy (usredniona wartosc z zebranych próbek): 6,1W
To wiecej niz deklaruje SONY przy wlaczonym Wi-Fi®.
Wykres poboru mocy:
Wreszcie udało mi się naprawić pobór prądu. Przez noc wyszło średnio 0,3 W, wartości są jednak tak małe, że miernik Voltcraft choć bardzo dobry to nie profesjonalny więc może być trochę więcej np. 0,5 W. Teraz mam ciągle 0,0-0,1 W, ze skokiem na 15,5 W, przez 9,5 h wyszło 0,003 KWh czyli skoki na 13-15 W musiały trwać ok. 10 minut.
Zrobiłem sporo rzeczy (z czego część pewnie nie jest konieczna):
-reset do ustawień fabrycznych (ten niżej)
-nowe firmware 6.0414 (krytycznie konieczne, reszta zmian na starszym mało dawała, choć też były spadki na 0,1, ale średnio z 10 W), jednak samo 0414 nie wystarczy - wyżej u bogddob widać częste skoki po pół godziny)
-reset do ustawień fabrycznych
-nie zgodziłem się na żadne szpiegowanie jak lokalizacja czy inne zgody
-wyłączyłem aktualizację przewodnika w czuwaniu
-wyłączyłem WiFi (i poniżej skanowanie)
-wyłączyłem Brawia Sync
-wyłączyłem aktualizacje
-wyłączyłem ze 2 opcje związane z urządzeniem mobilnym
-wyłączyłem usypianie po 4h.
Być może coś jeszcze, przejrzałem wszystkie opcje.
Mimo tych zmian na nowym firmware telewizor startuje z 0,0-0,1 W od strzału w kilka sekund (nie jak na starym 1-2 minuty). Ale powtarzam, że samo 0414 to za mało.
Czy ktoś może sprawdzał jak zachowuje sie oprogramowanie wersji 6.0466 z dnia 24-02-2021 jesli chodzi o pobor mocy?
Mam na mysli ustawienia fabryczne. Nie chce mi sie powtarzac pomiarów ale jak nikt nie robił to moge sprawdzic.
Witam
Niestety pobór mocy cały czas występuje. Nic się nie zmieniło. Znika po chwili na ok. 0.3W, ale po ok. 45 sekundach wszystko wraca do ''normy''. Sprawdzałem kilka godzin. Nic nie spada.