anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

tv sony xr 65x90j HDMI ARC

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
qset1975
Użytkownik

tv sony xr 65x90j HDMI ARC

witam

posiadam tv tak jak w tytule i mam pytanko , czy u kogoś występuje konkretnie w tym modelu problem z wyjściem zwrotnym HDMI ARC ?  dokładnie chodzi o dźwięk ,dekoduje np z netflix  lub z zewnętrznego źródła materiał ale tylko w dolby digital  lub DTS  a po przestawieniu na dolby digital plus w tv niestety nie jest tylko jakiś pisk . dodam tylko że ze starym tv samsung + xiaomi mi box 4k + amplituner Denon  tego problemu nie było.Dzwoniłem na infolinię powiedziano mi że to aktualizacja ostatnia coś popsuła a dzwoniąc na serwis nic nie wiedzą (ale czekam na odp.)

29 ODPOW. 29
profile.country.PL.title
qset1975
Użytkownik

Model denon AVR 1611 także stary,ale to nie chodzi o to ,tylko nie rozumiem dlaczego z innym tv i przystawką jest ok a tu ani bezpośrednio z Sony nie działa ani z przystawką Xiaomi mi box nie chodzi dd+ 

profile.country.PL.title
mirecore
Użytkownik

Dobrze że zgłosiłeś , ciekawe co powiedzą . W sumie fakt skoro widzisz ze rozpoznał to podłączenie jest dobre.

profile.country.PL.title
mirecore
Użytkownik

Ten ampli nie posiada dekodera DD+ tak wynika z opisu do tego modelu. Czas wymienić :slight_smile:  Co mogę doradzić to do Atmos wystarczy 7.1 (czyli 5.2.1 Atmos) 2 glosniki muszą być na suficie dopiero wtedy słychać w pełni Atmos, żadne kierunkowe czy odbicia to marketingowy bełkot… 

profile.country.PL.title
qset1975
Użytkownik

przepraszam kolego ale to znaczy że mnie amplituner oszukuje ?

sony.jpg

profile.country.PL.title
mirecore
Użytkownik

Twój amplituner to 5.1 kanałowy Denon AVR-1611 wprowadzony w 2010 roku. Nie posiada dekodera Dolby Digital Plus, ponieważ jest 5 kanałowy. DDPlus jest do 7.1 kanałowych amplitunerów. Nawet na tym zdjęciu są wypisane wszystkie jego dekodery. Też mnie to dziwi, co on pokazuje, ale takie są fakty zapisane w karcie twojego produktu i logice jeśli jest to 5.1 kanałowy ampli. Może był jakiś update i dodali DDPlus (bo konwertuje 7.1 do 5.1) Szukam tylko wyjaśnienia, bo najczęściej rozbija się wszystko o kodeki :slight_smile: https://www.denon.com/pl-pl/shop/avreceiver/avr1611

profile.country.PL.title
mirecore
Użytkownik

Generalnie czy jest dekoder czy nie ma, to kompatybilność wsteczna powinna zadziałać i do DolbyDigital downmix i pisków być nie powinno. Dlatego ciekawe co Sony powie.

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Obawiam się, że twierdzenie, iż AVR mający 5 kanałów "nie może obsługiwać DD+" jest nadinterpretacją.

DD+ może przekazywać 1 do 15 kanałów (czyli "może" oraz "od 1 do... x kanałów"). Dodatkowo bitrate max jest większy niż przy DD AC-3.

Moim zdaniem nie jest niemożliwe by streamer zwracał DD+ do AVR nawet jeśli ten ma tylko 5.1 kanały. Po prostu nie da rady przekazywać dodatkowych kanałów (np. kompresowanych Atmos) ani innych 7.1 ALE co do zasady raczej nie ma prostego powiązania ilości kanałów z DD+. Dodatkowo sama aplikacja czy OS streamera może jakieś decyzje podejmować i nie wysyłać DD+  "skoro nie ma i tak 7.1" i przełączać się na starszy DD.

Nie wiem jak jest w przypadku tego Denona, ale wielu producentów wypuszcza aktualizacje firmware PO przygotowaniu materiałów marketingowych i pojawia się po miesiącach/latach wsparcie dla funkcji jakich w opisach oryginanych nie ma - to też może czasami wprowadzać w błąd. Może dodali obsługę DD+ z jakąś aktualizacją?

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Z ciekawości wykonałem kilka poszukiwań w sieci i jeszcze by dodał to:

ARC / eARC COMPATIBILITY (denon.com)

"....In addition to that, more recent Dolby Atmos capable AV receivers (from model year 2015 on onwards) and soundbars (HEOS HomeCinema, HEOS Bar) started to support Dolby Digital Plus (up to 5.1) via ARC. Only recently, TV manufacturers included to output these formats. Even if the format is correctly identified on earlier AVRs, it cannot be guaranteed that Dolby Digital Plus is played back correctly on such AVRs from ARC...."

Być może w Twoim leciwym Denonie dodano wsparcie dla DD+ później, ale hardware ma swoje ograniczenia i nie każdy wariant DD+ jest w stanie obsłużyć. Bo piski o jakich piszesz mogą wskazywać na gubione pakiety z kodowanego sygnału.

DD+ nie ma jednego słusznego bit rate, ale ma pewien zakres możliwych bitrate (max  6,144 Mb/s)

ARC nie ma obsługi zwrotej informacji z AVR do TV "jakie masz możliwości to ja się dopasuję", więc TV niejako "w ciemno" wysyła sygnał wg tego co sobie w TV ustawisz lub jego developerzy zadecydowali.

Jesli tam jest jedynie możliwość włączenia/wyłaczenia DD+ to raczej TV sobie coś tam wybiera (np. 1,5Mb/s) i wysyła w kanał ARC kabla HDMI.
Ponieważ jak piszesz z inny TV z tym AVR i (domniemanie) tym samym kablem HDMI działał i pokazywał oraz grał DD+, to może ten nowy TV po prostu wysyła wyższy bitrate, który nie jest przetwarzany poprawnie przez AVR Denona bo przekracza jego możliwości? Albo możliwości kabla - to też bym wykluczył testując z innym, krótszym i pewnym kabem HighSpeed.

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Dobra to już ostatnia podpowiedź/hipoteza :wink:

- widzę na forach dyskusji problemu ARC w Denon i DD+ (trzaski zamiast pieknego dźwięku), że w niektórych modelach ludzi piszą, iż gdzieś było wręcz opisane przez Denona, że DD+ może działać przez HDMI Input ale niekoniecznie z ARC,

- oznaczała by to, że gdybyś wpuścił ten DD+ na Input któryś HDMI zamiast przez ARC z Output HDMI go brał to może AVR da radę go dekodować poprawnie,

- możesz to osiądnąć kupując HDMI ARC/eARC Extractor - taki pudełeczko, które potrafi "powracający ARC/eARC wyciągnać z kabla od TV" i skierować go jako normlany dźwięck na HDMI inne, które podłączasz kablem do ADR (np. do wejścia BlueRay czy innego),

- wtedy AVR audio powrotne z TV nie dostaje z ARC/eARC (którego może nie mieć albo wadliwie obsługiwać), ale dostaje na WEJSCIE HDMI AVR gdzie spokojnie, nawet stare AVR potrafią obsługiwać zaawanansowane formaty audio z DolbyTrueHD czy DTS Master włącznie (bezstratne),

 

Ja tak np. mam obsłużony eARC z BRAVIA, którego mój Pioneer AVR nie wspiera (tylko ARC wspiera). Mogę od TV odebrać nawet Dolby TrueHD, ktore wchodzi na jeden z Input'ów HDMI AVR i jest pięknie dekodowany.

Aha - widziałem też wpis, że w jakiś AVR Denona był problem, który w jakimś nowszym firmware został poprawiony. Problem miał intrygujący tytuł brzmiący znajomo -> "resolved a bug with "DD+ streams from Netflix".
Może poszukaj aktualizacji firmware Denona?

 

Powodzenia!

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Mylisz się. AVR sam nie wykonuje "downmixu" z DD+ na DD :slight_smile:

TV może to zrobić, ale musisz ustawić w TV taką opcję (jak ma) - akurat Sony Bravia mają opcję ustawienia czy na wyjściu ma być DD czy DD+.

Jak masz ARC i ustawisz DD+ to TV w ciemno wyśle DD+ nie interesując się czy i jak ktoś to potrafi dekodować (na eARC jest lepiej bo jest dwustronna komunikacja i uzgadnianie możliwości obu sprzętów).