anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A 77 i blokada ekspozycji (AEL)

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

A 77 i blokada ekspozycji (AEL)

Witam !!!!
Cóż, mam pewien drobny problem, mianowicie z wykorzystaniem blokady ekspozycji. Bardzo dokładnie zapoznałem się z instrukcją obsługi A77 w tym również z tematem dotyczącym blokady ekspozycji. Generalnie jest dla mnie wszystko jasne, rozumiem zagadnienie, sposób wykonania zdjęcia. Z uwagi jednak na dyletanctwo i brak doświadczenia mam problem z właściwym wykonaniem foty w praktyce przy zastosowaniu tej funkcji. Całkowity paradoks, umiem a nie potrafię wykonać właściewej foty, wychodzi mi albo bardzo ciemna albo prześwietlona. Stąd też moja prośba o poradę. Jak robić zdjęcia przy zastosowaniu blokady ekspozycji np. na plaży, w lesie, w nasłonecznionym pokoju. Bardzo prosze o pomoc i podanie jakiegoś przykładu, to chyba najbardziej do mnie przemawia.

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Avalon napisał(a):

Jeszcze tylko słówko..... ludzie na plaży stoją pod słońce, czyli rozumiem, że słońce świeci im w twarz a ja mam je za plecami. I jeszcze jedno, po przyciśnięciu blokady ekspozycji automatycznie włącza się pomiar punktowy, czyli wydaje się zasadne, że nie muszę już wcześniej przed zrobieniem foty go ustawiać ??



Nie, ja się trochę źle wyraziłem. Gdy ludzi stoją tak, że są oświetleni słońcem to i reszta kadru jest oświetlona tym samym słońcem. Wtedy dość wyrównane będzie oświetlenie sceny. Mi chodziło o to, że Ty robisz zdjęcie pod słońce. Wtedy twarze ludzi są w cieniu, jest duża różnica w oświetleniu poszczególnych planów i zastosowanie blokady ekspozycji jest jak najbardziej wskazane.
Co do pomiaru punktowego to sprawdzę to jak wrócę do domu (czyli pewnie jutro). W Minoltach tak to działało ale nie jestem pewien, czy w aparatach Sony włączenie blokady ekspozycji przełącza na pomiar punktowy. A jeszcze co do pomiaru punktowego to wcale nie musi być ten pomiar. Gdy masz zapiętego zooma możesz użyć pomiaru centralnego ważonego, dojechać zoomem do twarzy tak, aby wypełniała cały kadr, ustawić korekcję, zablokować ekspozycję i odjechać zoomem kadrując odpowiednio.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

piotruso napisał(a):

W Minoltach tak to działało ale nie jestem pewien, czy w aparatach Sony włączenie blokady ekspozycji przełącza na pomiar punktowy.


We wspomnianej :c56 77 też tak jest, oczywiście po uprzednim ustawieniu tego w MENU. :)

profile.country.pl_PL.title
Kacper-77
Nowicjusz

Witam



Sporo po czasie rozmowy ale się dołączę.

Wg instrukcji blokada AEL działa w trybie pomiaru punktowego, wygląda, że nie zależnie od obecnie ustawionego trybu pomiaru ogólnego.

I teraz pytanie czy blokując AEL i patrząc na linijkę ekspozycji widzę różnicę EV między punktem który zmierzyłem a obecnie skadrowanym również uwzględniając punktowy pomiar czy porównuję z pomiarem aktualnie ustawionym w aparacie?

Na skali EV pokazuje się różnica pomiaru punktowego AEL i obecnego kadru tylko nie wiem jak mierzonego. Fajnie byłoby widzieć różnicę w pomiarach punktowych w obu przypadkach , możnaby się zorientować w rozpiętości jasności całego planowanego ujęcia.