anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A300 i brudna matryca

1_Mariusz_1
Początkujący

A300 i brudna matryca

Witam
Od pewnego czasu na fotkach pojawiają mi się w tych samych miejscach kilka czarnych punktów i coś w kształcie krótkiej nitki (ok 2 mm). Efekt jest ten sam z różnymi obiektywami stąd przypuszczenie, że brudna jest osłona matrycy.
Jak w bezpieczny sposób wyczyścić osłonę matrycy w A300. Opcja z menu nie daje rezultatów

162 ODPOW. 162
wratislavian
Początkujący

ja sciagnalem obiektyw i nadmuchalem do srodka.

1_Mariusz_1
Początkujący

A czym dmuchałeś? Czy przy tej operacji trzeba podnosić lustro? (oczywiście z menu aparatu)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Najprościej zacząć od przedmuchania. Tylko broń boże nie ustami!.
Kup w aptece gruszkę z gumową końcówką (tylko sprawdź czy nie jest talkowana w środku) i po prostu przedmuchaj matrycę, najlepiej trzymając aparat bagnetem w dół.
W 99,5% przypadków pomaga.
A jak nie to pozostaje izopropanol albo specjalne "ustrojstwa" do czyszczenia matryc.
Ale najpierw spróbuj z gruchą. I jak często zmieniasz obiektywy to taki zabieg trzeba robić, boa zawsze się zakurzy a fabryczne otrząsanie nie zawsze pomaga.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Czy przy tej operacji trzeba podnosić lustro? (oczywiście z menu aparatu)


Podnieść lustro i otworzyć migawkę :) Jak światło nie przejdzie, to i dmuch też nie :D

------------------------------
fotoamator
1_Mariusz_1
Początkujący

Ok. Dzisiaj odwiedzę aptekę i kupię największą jaką mają. Zdjęcia robię z obiektywami M42 i często zdarza mi się je zmieniać.
Żeby nie zakładać nowego wątku zadam jeszcze pytanie dotyczące lamp błyskowych. Przymierzam się do zakupu zewnętrznej lampy
I rozważałem zakup Sony HVL-42 lub Miinolty 5400 HS. Tak jak wyżej napisałem zdjęcia robię głównie z obiektywami M42 w manualu i nie zamierzam tego zmieniać.
W związku z tym mam dylemat czy warto kupować Sony HVL-42

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

instrukcja obsługi, str 30 :rolling_eyes:

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

co do czyszczenia matrycy i optyki to oprócz gruszki bardzo przydaje się miękki pędzelek do pudru zakupiony za parę zeta w sklepie z kosmetykami :nauseated_face:

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

zdjęcia robię głównie z obiektywami M42 w manualu i nie zamierzam tego zmieniać.
W związku z tym mam dylemat czy warto kupować Sony HVL-42


Jeśli robisz niemal wyłącznie z M42 i nie wadzi Ci, że z normalnym obiektywem lampa będzie Ci waliła pełną mocą (jedynie w trybie M można ustawić siłę błysku: 1/2, 1/4... itd.) to szkoda kasy. Ja też, póki co, używam HS5400 i współpracuje ładnie, pod warunkiem, że JA ją ustawiam ręcznie :smileyhappy:
Oczywiście o WL też zapomnij :(

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Tadeusz napisał(a):

Oczywiście o WL też zapomnij :(


a niestety WL to imho ważny element ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer