anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A99 i ja cz.7 - przyciski personalizowane

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

A99 i ja cz.7 - przyciski personalizowane

cz7_01.jpg




Czym byłby aparat tej klasy, gdyby nie przyciski, które możemy zaprogramować według własnych potrzeb? Nadal byłby świetnym aparatem, ale ja jestem z tych, którzy lubią mieć rzeczy poukładane po swojemu. A99 to aparat, przy którym projektanci nie oszczędzali pod tym względem. W A850 miałem tylko jeden w pełni programowalny przycisk. W A99 mam do dyspozycji 5 (plus 4 z mniejszymi możliwościami)! Trzeba przyznać – sporo. Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że przy takiej ilości można się pogubić, ale nic bardziej mylnego. A99 została zaprojektowana w bardzo przemyślany sposób i przyciski te rozmieszczone są w specyficznych miejscach:

cz7_02.jpg

cz7_03.jpg

cz7_04.jpg




Programowalne przyciski podzieliłbym na trzy typy:

1.Duży zakres funkcji (które możemy przypisać):

C (custom)

cz7_05.jpg

cz7_06.jpg




DOF (podgląd Głębi Ostrości)

cz7_07.jpg

cz7_08.jpg





ISO

cz7_04.jpg





AEL

cz7_09.jpg

cz7_10.jpg



Zakres dostępnych opcji, które możemy przypisać do powyższych przycisków:

- kompensacja ekspozycji,

- tryb pracy,

- tryb błysku,

- tryb ostrości,
- obszar AF,

- uśmiech/wykrywanie twarzy,

- automatyczne kadrowanie portretów,

- iso,

- tryb pomiaru,

- korekcja błysku,

- balans bieli,

- DRO/auto HDR,

- strefa twórcza,

- efekt wizualny,

- rozmiar obrazu,

- jakość obrazu,

- blokada AEL,

- przełącz AEL,

- blokada AEL w trybie pomiaru punktowego,

- przełącz AEL w trybie pomiaru punktowego,

- pamięć blokady FEL (Flash Exposure Lock - blokada ekspozycji dla błysku),

- zmiana blokady FEL,

- śledzenie obiektu,

- blokada regulacji AF/MF,

- zmiana regulacji AF/MF,

- AF wyłączony,

- podgląd przysłony,

- podgląd zdjęcia,

- powiększenie,

- pamięć MR.

cz7_11.jpg

fragment długiej listy opcji



Nie będę ukrywać – jest to bardzo duża liczba opcji i w tym aspekcie SONY mnie mocno zaskoczyło. W A850 nie dość, że jest tylko jeden w pełni programowalny przycisk, to na dodatek lista opcji jest niemal dwa razy krótsza :slight_smile:


2.Mały zakres funkcji (jedynie dwie/trzy opcje do wyboru):

a) AF/MF

cz7_12.jpg

cz7_13.jpg

Dostępne opcje:

- blokuj,
- przełącz.



b) AF Range


cz7_14.jpg
cz7_15.jpg


Dostępne opcje:

- zakres AF (AF Range),
- przewodnik foto.



c) Blokada ostrości (dostępne w wybranych obiektywach):

- blokada AF,
- podgląd GO.



d) ZOOM

cz7_16.jpg

cz7_17.jpg

Dostępne opcje:

- zoom cyfrowy (ta sama rozdzielczość, aparat powiększa obraz),

- zoom (zmniejsza rozdzielczość, aparat wykonuje crop),
- powiększenie (przydatne zwłaszcza przy manualnym ostrzeniu).





3. Pokrętło AF, czyli cichy kontroler.

cz7_18.jpg

cz7_19.jpg


Jest to miłe zaskoczenie i spora zmiana w stosunku do poprzednich konstrukcji. Przydatna podczas kręcenia filmów, ponieważ umożliwia cichą zmianę parametrów.

Cieszy mnie, że w trybie foto również można przypisać wybraną funkcje do kontrolera. Zmiany można dokonać albo w menu, albo prze dłuższe wciśnięcie przycisku.
Krótkie wciśnięcie uruchamia wybraną opcję, a obrócenie pokrętła zmienia jej parametry.

Dostępne są następujące funkcje:
a)Tryb zdjęć:

  • tryb ostrości,

  • obszar AF,

  • punkt AF,

  • korekcja ekspozycji,

  • ISO,

  • tryb pomiaru światła.

cz7_20.jpg
cz7_21.jpg



b)Tryb video:

  • poziom nagrywanego audio,

  • tryb ostrości,

  • obszar AF,

  • punkt AF,

  • korekcja ekspozycji,

  • ISO,

  • tryb pomiaru,

  • szybkość migawki,

  • przysłona.







W moim przypadku konfiguracja tych przycisków wygląda następująco:

C - korekcja błysku

DOF – pomiar światła

ISO – ISO

AEL – pole AF
AF/MF - przełącz
AF Range – AF Range

ZOOM – przybliżenie (lupka)

Pokrętło AF – foto: tryb AF | video: ISO


Nie jest to jakaś wybitnie rewolucyjna konfiguracja, ale tak jest mi wygodnie i wcale mnie nie zdziwi, gdyby Wasze preferencje były zupełnie inne.


Zdecydowanie brakuje mi możliwości konfiguracji przycisku korekcji EV. Dziwi mnie, że ten przycisk został pominięty. Na dzień dzisiejszy nigdy nie użyłem tego przycisku, więc mógłbym go wykorzystać przypisując mu inną funkcję. Dziwi mnie to tym bardziej, że producent umożliwia konfigurację przycisku ISO. Nie wyobrażam sobie zmienić funkcję tego konkretnego przycisku. Może kiedyś doczekam się aktualizacji firmware, który to zmieni...



A czy Wam podoba się, że SONY dało tak dużą możliwość konfiguracji przycisków wg własnych potrzeb? Czy brakuje Wam jakichś opcji na długiej liście funkcji? Ciekaw jestem, jak Wy oceniacie ten krok SONY - spory krok względem poprzednika.

cz7_22.jpg


------------


edit kris:

Zapraszam do ósmej części, w której wyjaśniam, jak to jest ze stopką ISO

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
7 ODPOW. 7
profile.country.pl_PL.title
Kacper-77
Nowicjusz

Ja jestem zadowolony z ilości przycisków i ich rozmieszczenia, a nade wszystko z konfiguracji.

Mam A77 od bardzo niedawna i jeszcze sobie co nieco przestawiam sprawdzam się co jest wygodniejsze, ale generlanie już mam swoje poustawiane.

Nie wiem jeszcze tylko czy chcę mieć przycisk DOF na samo DOF czy wygląd zdjęcia, bo od tego zalżne jest czy w live view chcę mieć podgląd efektu ustawień czy nie.

Albo podgląd efektu i wtedy DOF na DOF, albo bez efektu ustawień, a na DOF podgląd zdjęcia z głębią.


I masz rację Kris że dziwne jest konfigurowanie przycisku ISO a niekonfigurowanie korekcji expozycji.

Tym bardziej że korekcję ustawiłem na stałe na tylnym pokrętle (bo jest taka możliwość) i jest to zajefajna możliwość, wtedy przycisk korekcji mógłbym sobie wykorzystać do czegoś innego.


I na finał konfigurowania mam pytanie. Na załączonym obrazku menu jest opcja przysk blok. ostrości. Nie wiem co to i do czego, czy działa z jakimiś modelami szkieł? Pytałem "pana" na stoisku Sony na targach ale nie był zorientowany co to i co można tym skonfigurować. Resztę konfiguracji opanowałem (mam nadzieję).




PS. Dzięki za możliwość wejścia na targi jako "zaproszeniec forum". Byłem zdziwiony, zajechałem w piątek mocno po południu i zapytałem bez wiary w powodzenie o wejściówki dla forumowiczów. Okazało się że proszę bardzo, a myślałem że tak późno to już będą wykorzystane. Już nawet nie chodzi o kasę, bo bilet nie był kosztowny, ale jakoś tak przyjemnie, że .... ktoś na mnie czekał he he.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Kacper-77 wrote:


I na finał konfigurowania mam pytanie. Na załączonym obrazku menu jest opcja przysk blok. ostrości. Nie wiem co to i do czego, czy działa z jakimiś modelami szkieł? Pytałem "pana" na stoisku Sony na targach ale nie był zorientowany co to i co można tym skonfigurować. Resztę konfiguracji opanowałem (mam nadzieję).

Nie wiem kogo pytałeś - szkoda, że nie dorwałeś mnie, chętnie bym zamienił słowo :smileygrin:

Takie obiektywy są oznaczone skrótem: FHB. Postaram się wymienić te, które kojarzę:

Seria Carl Zeiss: 24mm f/2, 50mm f/1.4, 85mm f/1.4, 135mm f/1.8

Seria G: 35mm f/1.4, 70-200mm f/2.8, 70-300mm f/4.5-5.6, 70-400mm f/4-5.6, 300mm f/2.8, 500mm f/4

Pozostałe obiektywy : 50mm f/2.8, 100mm f/2.8




Kacper-77 wrote:


PS. Dzięki za możliwość wejścia na targi jako "zaproszeniec forum". Byłem zdziwiony, zajechałem w piątek mocno po południu i zapytałem bez wiary w powodzenie o wejściówki dla forumowiczów. Okazało się że proszę bardzo, a myślałem że tak późno to już będą wykorzystane. Już nawet nie chodzi o kasę, bo bilet nie był kosztowny, ale jakoś tak przyjemnie, że .... ktoś na mnie czekał he he.

Przekażę podziękowania komu trzeba, bo tak się składa, że na piątek była bonusowa pula :smileygrin:



____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Kacper-77 wrote:


I na finał konfigurowania mam pytanie. Na załączonym obrazku menu jest opcja przysk blok. ostrości. Nie wiem co to i do czego, czy działa z jakimiś modelami szkieł? Pytałem "pana" na stoisku Sony na targach ale nie był zorientowany co to i co można tym skonfigurować. Resztę konfiguracji opanowałem (mam nadzieję).


Jeżeli dobrze rozumiem o co pytasz to w kilku obiektywach Sony i Minolta (np. 70-200/2,8 SSM, Minolta 100-300/4,5-5,6) jest przycisk (akurat wypada pod kciukiem lewej ręki podtrzymującej obiektyw), który służy do zablokowania ustawionej ostrości i daje możliwość przekadrowania z wcześniej ustawioną ostrością. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie wygodniejsze niż blokada ostrości na tylnym panelu szczególnie, gdy musimy wykonać jakieś inne czynności.


Edyta: Kris dokładnie, z wymienieniem obiektywów odpowiedział.

Message was edited by: piotruso

profile.country.pl_PL.title
Kacper-77
Nowicjusz

Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi.

Tak myślałęm że to coś z obiektywami będzie związane. Nie miałem nigdy takiego.

W instrukcji jakos też po macoszemu bez wyjaśnienia.


Macie jakies statystyki ile ludzi skorzystało z tych zaproszeń?

Ot tak, żeby zobaczyć ilu forumowiczów się zameldowało?


A spotkać się... hmmm widziałem cię w akcji Kris (mam nadzieję że dobrze cię rozpoznałem przy pannie młodej), ale była taka gęstość ludu, że ciężko było mi spróbować się w zdjęciach ślubnych w takich warunkach techniczno-oświetleniowych. Szkoda bo sprzęt zabrałem w tym własnie celu, ale jak zobaczyłem ten tłum z aparatmi ..... Bardziej posłuchałem sobie twoich rad niż spróbowałem zdjęć. Dzięki bo na pewno zwrócę teraz uwagę jak mi ktoś schowa palce za ławką :-)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Ja nie wiem ile ludzi skorzystało - nie byłem za to odpowiedzialy :wink:


Faktycznie sporo ludzi przychodziło na występy. Pierwszy raz w czymś takim brałem udział, mam nadzieję, że dało się tego słuchać :wink:



____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Dzięki kris.. za kolejny materiał. Przyzwyczaiłeś mnie do lekkiej formy pisanej od siebie.

kris.. wrote:


A czy Wam podoba się, że SONY dało tak dużą możliwość konfiguracji przycisków wg własnych potrzeb? Czy brakuje Wam jakichś opcji na długiej liście funkcji?

Ciągle odnosząc się do a77. Wyciągnięcie funkcji na zewnątrz jest nieocenione nawet dla amatora takiego jak ja. Raz, że pozwala mi lepiej poznawać sprzęt, dwa - szybciej osiągać cele, trzy - uczyć się fotografowania.

Osobiście brakuje mi możlwości przypisania do przycisku funkcji wł/wył SteadyShot.

[α77]
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

O! Słuszna koncepcja z tym SS! Popieram w całej rozciągłości! Nie dlatego, że mi tego brakuje, ale wiem, jak bardzo innym brakuje tego przełącznika.


To może ja dodam od siebie jedną propozycję: zmiana slotu karty pamięci.



JagiS----- wrote:


Dzięki kris.. za kolejny materiał. Przyzwyczaiłeś mnie do lekkiej formy pisanej od siebie.

Miło się czyta taką pochwałę :smileygrin:

To motywuje :smileygrin:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer